Вчені назвали 7 поширених звичок, які впливають на наші гормони

36882

Якщо вам здається, що на ваш настрій може вплинути будь-яка дрібниця, вам не здається. У кожної людини в залежності від її статі, віку і стану здоров’я виробляється близько 50 гормонів. А всього вивчено і описано близько сотні гормонів і речовин, які формують гормональний фон.

Вплинути на їхню концентрацію можуть звичайні речі або звички, які ми вважаємо незначними. Ми вирішили розповісти про деякі з них.

1. Соціальні мережі

© True Detective / HBO

Якщо ви шукаєте причину обмежити активність у соцмережах, то ось вона: видалення облікового запису знижує рівень кортизолу – гормону стресу. У дослідженні австралійських учених фігурував фейсбук, але автори припускають, що висновки вірні для користувача будь-якої соцмережі.

Випробовувані відмовилися від сервісу на 5 днів. Весь цей час вчені стежили за рівнем кортизолу в їхньому організмі: концентрація гормону неухильно знижувалася. Автори пояснюють такий ефект звільненням від впливу соцмереж, насичених інформацією, на переробку якої користувач витрачає значні інтелектуальні та психічні зусилля, що провокує стрес.

Тим, хто не готовий видалити сторінку, дослідники радять припиняти спілкування у соцмережах хоча б за годину до сну.

2. Антибактеріальне мило і дезінфектори для рук

© depositphotos

Антибіотик триклозан, який використовується в деяких миючих засобах, дезодорантах, зубних пастах і дезінфекторах для рук, в США заборонили ще у 2016 році. Американське агентство FDA повідомило, що інгредієнт викликає гормональні порушення, що впливають на репродуктивну функцію, не уточнивши механізм впливу.

Слідом за американськими колегами негативний ефект підтвердили вчені з Інституту теоретичної та експериментальної біофізики РАН. Згідно з дослідженням, молекули триклозану руйнують мембрани мітохондрій, що призводить до загибелі клітин. Офіційно триклозан не заборонений, тому при покупці мила або зубної пасти варто уважно прочитати склад.

3. Омлет і молоко

Якщо ви хочете зав’язати із ким-небудь приятельські стосунки, почастуйте цю людину омлетом. Нехитра страва, як з’ясували вчені, сприяє виробленню так званого гормону любові – окситоцину. Ця речовина активізує у людини соціальну поведінку, підсилює почуття довіри до оточення, знижує тривогу.

Досконально механізм впливу поки не вивчений, але передбачається, що «посередником» виявляється серотонін. Як у курячих яйцях, так і в молоці у великій кількості міститься амінокислота триптофан. Вона провокує виділення в мозку серотоніну, а той, у свою чергу, впливає на рівень окситоцину. Крім того, підкреслюється, що ділянки мозку, відповідальні за окситоцин і серотонін, розташовані поруч.

4. Нічна робота

© Game of Thrones / HBO

Інтернет подарував нам можливість працювати віддалено і у будь-який час доби. Однак найчастіше це позначається на сні. Між тим вчені підтвердили, що робота вночі знижує рівень мелатоніну. У тих учасників експерименту, що вважали за краще займатися справами після півночі, вироблення гормону знижувалася на 15% в порівнянні з тими, хто працював вдень.

Мелатонін відповідає за періодичність і якість сну, регулює діяльність ендокринної системи, підтримує імунітет, уповільнює процеси старіння. Вранці його концентрація мінімальна, а до вечора зростає, готуючи організм до сну. Штучне продовження активності вступає у протиріччя з природними біологічними процесами, що може призвести до нестачі мелатоніну і проблем зі здоров’ям.

5. Час, коли ви п’єте каву

© pexels

Чашка улюбленого напою може перетворитися на зайву порцію стресу, якщо випити її не вчасно, стверджують вчені. Вся справа в природному рівні кортизолу. Концентрація гормону, який провокує відповідну реакцію організму на стрес, змінюється протягом дня. Секрет у тому, щоб пити каву, коли вона низька.

Високий рівень кортизолу відзначається в 8:00-9:00, о 13:00, а також увечері, з 17:30 до 18:30. Якщо випити кави в один з цих періодів, напій посилить стрес, який відчуває організм. А ось в решту часу кава здатна подарувати заряд необхідної бадьорості. До речі, для жайворонків і сов згаданий графік зсувається відповідно часу пробудження.

6. Яскраве світло

© The Revenant / 20th Century Fox © Warrior / Lionsgate

Італійські вчені відкрили взаємозв’язок між яскравим освітленням і рівнем тестостерону. Взимку вироблення чоловічого гормону знижується, що пов’язано, очевидно, зі скороченням світлового дня, а навесні починає підвищуватися.

Як показав експеримент, природне світло з успіхом може бути замінене штучним. У добровольців, які протягом кількох тижнів проводили з ранку півгодини під яскравою лампою, відзначалося зростання рівня тестостерону. Вчені вважають, що відкриття може стати основою для нового способу лікування чоловічих проблем зі здоров’ям.

7. Садівництво

© pixabay © depositphotos

Догляд за рослинами на свіжому повітрі знижує рівень кортизолу – гормону стресу. До такого висновку прийшли голландські вчені. В рамках експерименту учасникам, захопленим садівництвом, доручили виконати кілька складних, виснажливих завдань, не пов’язаних з їх хобі. Таким чином були створені умови стресу.

Пізніше деяким з них запропонували зайнятися садівництвом. Решті в якості відпочинку дісталося читання в кімнаті. Через півгодини у кожного учасника виміряли концентрацію кортизолу. Виявилося, що гормон стресу вдалося знизити у всіх, але у тих, хто працював на природі, це зниження було більш помітним. Крім того, «читачі» відзначили, що їх настрій залишився таким самим поганим, яким був до цього.



• не пропусти