9 дивовижних речей, що відбуваються з нами під час сну

1491

9 дивовижних речей, що відбуваються з нами під час сну

У процесі відпочинку ми практично відрізані від зовнішнього світу, але наш мозок не перестає працювати.

1. Ми переживаємо кілька циклів сну

Спочатку організм проходить першу стадію повільного сну. Ми починаємо спати, але все ще частково усвідомлюємо навколишню дійсність. Після другої та третьої стадій починається фаза швидкого сну. Під час неї нам сняться сни. Повний цикл становить 90-120 хвилин і повторюється 4-5 разів за ніч.

2. З мозку виводяться відходи

За даними досліджень, під час сну активізується система виведення відходів. Через мозок швидше проганяється спинномозкова рідина. Так видаляються токсичні речовини. Наприклад, молекулярне сміття, яке накопичується за день і може призвести до хвороби Альцгеймера та деменції.

3. Нова інформація відкладається у пам’яті

Під час сну мозок переміщає інформацію з короткочасної пам’яті у довгострокову. Тому сон такий важливий для навчання. Він буквально допомагає закріпити отриману інформацію для подальшого використання. Так що якщо вас чекає складання іспиту, то краще виспатися, ніж зубрити всю ніч.

4. Ми на якийсь час втрачаємо здатність рухатися

У фазі швидкого сну мозок відключає нейрони, які відповідають за рух. Такий тимчасовий параліч потрібен для нашої безпеки. Завдяки ньому ми не рухаємося, не штовхаємось і взагалі не відтворюємо свої дії зі сновидінь. Цей стан зазвичай триває близько 20 хвилин.

5. Мозок заповнює запаси енергії

Організму в цілому та мозку зокрема потрібна достатня кількість сну, щоб правильно функціонувати. Це пояснює, чому ми переїдаємо, коли не висипаємось. При нестачі сну виробляється більше гормону голоду греліну. У такому стані нас тягне на калорійні продукти та прості вуглеводи на кшталт пончиків чи хліба.

6. У нас автоматизуються рухові навички

У фазі швидкого сну мозок консолідує відомості про отримані рухові навички. Як тільки інформація про дію потрапляє у скроневу частку, більше не потрібно про неї думати. Ви будете виконувати його автоматично. Тому, якщо хочете краще водити, танцювати чи грати в теніс, довше спіть.

7. Ми приймаємо важливі рішення

Якщо розриваєтеся між двома варіантами – поспіть. За даними досліджень, під час сну наш мозок опрацьовує складні проблеми. Коли прокинетеся, ухвалити рішення буде легше.

8. Ми віддаляємось від реальності

У фазах глибокого сну мозок відключається від навколишнього світу. Цим пояснюються такі явища, як розмови та ходьба уві сні. За даними Американського національного фонду з проблем сну, ймовірність аномальної поведінки зростає, коли ми довго не висипаємось. Тож намагайтеся спати 7–8 годин.

9. У нас зростає творчий потенціал

У пошуках натхнення? Вчені з Каліфорнійського університету в Берклі виявили, що під час сну мозок вловлює віддалені асоціації між даними. Вдень ми їх просто не помічаємо. Після сну учасники експерименту на 33% частіше знаходили креативні рішення.• не пропусти