7 простих способів, які допоможуть малюку полюбити їсти овочі

975

Чи знали ви, що 9 з 10 дітей не вживають достатню кількість овочів на день. А ті овочі, які вони все ж таки вживають, зводяться лише до картоплі, бо саме її ми звикли найчастіше готувати.

«Існує багато переваг у вживанні овочів, які так необхідні людям різного віку, а тим паче дітям. Їх організм росте та розвивається, а в овочах знаходяться поживні речовини. Клітковина, антиоксиданти, вітаміни та мінерали допомагають розвиватися мозку, будують та укріплюють імунну систему, покращують перетравлення їжі й інші важливі процеси в організмі», – стверджує дієтолог Стефані Сессон.

Дітям змалечку потрібно допомогти полюбити овочі і зробити їх вживанням щоденною звичкою. Це не означає, що потрібно починати з тарілки, яка до краєчків наповнена броколі та селерою. Є багато хитрих способів, аби вживання овочів стало цікавим досвідом і сподобалось дітлахам.

Додайте цвітну капусту в картопляне пюре

Замаскувати цвітну капусту у різних стравах дуже просто. ЇЇ запах та смак майже не відчувається. Сміливо перебивайте варену капусту в пюре та додавайте до картоплі. Приправити таку страву можна й часником та спеціями. Ніхто не помітить різниці, але така страва буде поживною для дитячого організму.

Подайте овочі красиво і весело

Правило багатьох виховательок, мам і бабусь – «не грайся з їжею» – має залишитися у далекому минулому. Дітям потрібно гратися з їжею. Якщо запропонувати дитині з 4 до 7 років на вибір дві тарілки з нарізаними овочами та фруктами – просто розкладеними або у вигляді величезного їжачка (з шашличками, шпажками, тощо) – вона з’їсть у два рази більше фруктів із «веселої» тарілки.

Приготуйте м’ясо з цукіні та морквою.

Стефані Сессон розповідає про цей спосіб з власного досвіду.

«Моя мама завжди дрібно натирала цукіні та моркву й додавала їх до м’ясних котлет, бургерів чи просто бульйону. Ці овочі гарно доповнюють м’ясний смак і майже не помітні для малечі».

Ця хитрість спрацьовує навіть  з випічкою, адже морквяний пиріг дуже смачний, а морква ніколи не зробить його сухим. Запасайтеся цими овочами з грядки влітку. Овочі можна натерти та покласти в морозильну камеру. Це спрацьовує, якщо ви не довіряєте якості цих продуктів в супермаркеті.

Замаскуйте овочі в соусі.

Крім м’яса у соус для пасти болоньєзе  додайте й подрібнені овочі, наприклад, гриби. А консервований гарбуз гарно поєднується зі смаком сирного соусу. Вся справа у вашій фантазії. Головне, аби поєднувалися смаки, а на вигляд соус не відрізнявся від оригінального. Якщо страва приготована смачно, то не буде й жодних запитань у дитини про можливі замасковані овочі.

Овочеві макарони.

Звучить така хитрість дивно, але чому б до макарон не додати схожі на них овочі. Варто порізати їх соломкою та перемішати зі стравою. Ніхто й не казав, що макарони не можуть бути зеленими, як кабачок, або помаранчевими, наче морква.

Смузі з овочів

Листя капусти кале, шпинат, цвітна капуста не мають чітко вираженого смаку та запаху. Саме тому їх можна з легкістю додавати в смузі.

 «Шпинат та кале роблять смузі зеленим, але смаку ніякого не дають», – каже Сессон.  Зелений колір смузі може тільки зацікавити допитливих малюків.

В мережі існує безліч рецептів овочевих смузі. Оберіть найкращий для своєї дитини та додавайте до нього половину чашки вареної капусти чи шпинату. А щоб малюку захотілося пити таке смузі, запрошуйте його взяти участь у приготуванні напою. Навіть найменші можуть допомогти мамі подати овочі, помити їх та поскладати в чашу. Набагато цікавіше їсти те, що малюк сам приготував для себе.

Зробіть овочі доступними

Коли хочеться щось перекусити, ми швидко хапаємо те, що під рукою. Так само роблять й діти. Тому подбайте про те, щоб на столі у вас були шматочки свіжих овочів. Морква та огірки найкраще для цього підійдуть, бо вони хрусткі та смачні.  Якщо овочі будуть завжди на столі, то вірогідність того, що малюк їх з’їсть, зростає в рази.

Аби провести більше часу з рідними, влаштовуйте пікніки. А приготувати на таких виїздах можливо шашлички з овочами. Ще один смачний перекус між активними іграми та забавками. Можна підсмажити на шампурах помідори, синенькі, цукіні та болгарський перчик. Овочі гриль також не менш корисні.

Не секрет, що дії краще, ніж слова. Діти вчаться у дорослих та наслідують їх у всьому. Нехай ваші діти бачать, що їх батьки обирають здорову їжу для харчування. Інакше вони не зрозуміють чому батьки змушують їх їсти овочі, а самі харчуються фастфудом.

Діти живуть емоціями та враженнями. Саме тому, одним з головних завдань батьків є зробити корисні продукти привабливим для дітей, внаслідок різноманіття раціону, гарного вигляду приготованих страв, створенню ігрових ситуацій та, безумовно, за допомогою власного прикладу здорового способу життя.

автор Альона Гук спеціально для vsviti.com.ua