Останній місяць зими — це коли діти ще грають в хокей на льоду, а поруч на сонці гріються мами у весняних пальтах. Мінлива погода й настрій «скоріше б весна» змушують нас розгубитися, й уже не вистачає фантазії, що приготувати в лютому. Ми радимо по максимуму використовувати сезонні продукти, діставати смачні закрутки й уже шукати насіння для городу чи вирощування зелені на балконі.
Лютий — не найбідніший місяць для закупок овочів та фруктів на базарі. На що звернути увагу та як готувати? Збережіть 5 рецептів:
1. Крем-суп із пастернаку
Колись пастернак був зіркою на будь-якій вечері в Європі. Корінь клали в рагу й супи, навіть пироги. Овоч містить калій, фосфор, залізо, вітамін C, допомагає зміцнити імунітет. Те, що треба перед весняним періодом!
Інгредієнти:
- 0,5 кг пастернаку.
- 1 цибулина.
- 2 морквини.
- 20 г вершкового масла.
- 2-3 зубчики часнику.
- 1 склянка молока або вершків.
- Спеції: кмин, коріандр, перець.
Як готувати:
- Пастернак, цибулю і моркву почистьте і наріжте невеликими кубиками.
- Візьміть велику каструлю, розігрійте в ній вершкове масло. Обсмажте цибулю до прозорості близько 5-7 хв при постійному перемішуванні.
- Додайте моркву та пастернак та готуйте ще 10 хв.
- Налийте до овочів 1 л води та готуйте до м’якості овочів.
- Вкінці додайте молоко, спеції та доведіть до кипіння.
- Збийте суп блендером. Густоту можна відрегулювати, доливши води. Зверху прикрасьте зеленню або чипсами пастернаку.
2. Простий рецепт лазаньї з капусти
Варіант лазаньї без борошна, щоб швидко й смачно нагодувати всю родину. Для тих, хто не їсть жирне м’ясо, радимо використати для фаршу куряче філе. Капустяну лазанью можна готувати і з грибами або овочевими начинками з томатним соусом.
Інгредієнти:
- 1 капустина.
- 0,5 кг м’яса (будь-якого або суміші).
- 1 морквина.
- 2 цибулини.
- 150 мл сметани.
- 3 ст. л. томатної пасти.
- 100 г твердого сиру.
Як готувати:
- Виріжте з капустини тверду частину. Закип’ятіть воду та занурте в неї капустину на 5 хв. Листки мають стати м’якшими. Тоді охолодіть та розберіть на листки.
- М’ясо пропустіть через м’ясорубку, щоб отримати фарш. Додайте сіль, перець, спеції до смаку.
- Почистьте цибулю та моркву. Цибулю наріжте маленькими кубиками, а моркву натріть. Розігрійте сковороду, налийте 1 ст. л. олії та обсмажте моркву й цибулю при постійному перемішуванні кілька хвилин.
- До овочів додайте фарш та обсмажуйте до готовності 10-15 хв.
- Сметану змішайте з томатною пастою.
- Сир натріть.
- Візьміть форму для запікання, змастіть вершковим маслом. Почергово викладайте капусту та фарш, щоразу фарш посипайте частиною сиру та поливайте соусом.
- Запікайте 40-60 хв при 180°C у закритому посуді або накривши фольгою, щоб лазанья була соковитою.
3. Запечений солодкий перець в часниковому соусі
Солодкий перець можна використовувати в супах, запіканках, як основу для фарширування, в салатах і як гарнір. Овоч багатий на вітамін С та має надзвичайний аромат у будь-яку пору року.
Інгредієнти:
- Солодкий перець 4-5 шт.
- 4-5 зубчиків часнику.
- 1 ч. л. оцту.
- 1 ст. л. олії.
- Кілька гілочок петрушки.
Як готувати:
- Перці помийте і помістіть на деко. Запікати їх можна цілими або вирізавши серединку з насінням. Змастіть перці олією та відправте в розігріту до 180°C духовку. 15 хв печіть на одній стороні, а тоді переверніть перці. Шкірка має трішки обвуглитися.
- Готуємо соус: змішайте 1 ст. л. води, оцет, потертий часник, трішки солі та перцю, 1 ст. л. олії та подрібнену петрушку. Запечені перці можна полити соусом або ж вмочати шматочки та смакувати.
4. Шоколадний мус із цвітної капусти
Цвітна капуста — універсальний овоч для приготування салатів, гарнірів і навіть десертів! З цвітної капусти можна приготувати не тільки банальні хрустики на сковороді, а й корисний пудинг чи шоколадний мус.
Інгредієнти:
- 400 цвітної капусти.
- 1 ч. л. желатину (або як в інструкції на пачці).
- 1 ст. л. меду.
- 2 ст. л. какао.
- 2 ст. л. тертого шоколаду.
- 200 г вершків.
Як готувати:
- Капусту розділити на суцвіття та відварити у киплячій воді 15-20 хв до м’якості. Злити воду й перебити капусту в пюре за допомогою блендера.
- Желатин замочити на годину, тоді змішати з вершками та підігріти до розчинення. Ввести цукор, какао, шоколад при перемішуванні до повного розчинення.
- Вершкову суміш додати до пюре та ще раз перебити блендером.
- Перекласти мус у форми й дати застигнути в холодильнику впродовж кількох годин. Зверху можна прикрасити ягодами, тертим шоколадом чи м’ятою.
5. Свинина з апельсинами
У лютому саме час для страв із цитрусовими. Наприклад, апельсин із величезним набором вітамінів можна додавати в салати, десерти й навіть до м’яса.
Інгредієнти:
- 0,5 кг свинини (найкраще вирізки).
- 2 апельсини.
- 1 ст. л. яблучного оцту.
- 1 ст. л. соєвого соусу.
- 1 ч. л. меду.
- 0,5 ч. л. розмарину.
Як готувати:
- З одного апельсина видавіть сік. Додайте оцет, соєвий соус, мед, розмарин, посоліть і поперчіть до смаку. Замість оцту можна використати біле вино.
- М’ясо наріжте середніми шматками й натріть отриманим маринадом. Залиште на 2-3 години.
- Другий апельсин почистьте і наріжте кубиками.
- Форму змастіть олією, викладіть замариноване м’ясо та шматочки апельсина.
- Запікайте 40 хв при 180°C до золотистої скоринки.
Лютий — час для використання всіх видів капусти, які ви знайдете, заготовок з літа (квасоля, топінамбур, буряк, морква) і цитрусових. А ось ягоди, помідори й огірки з супермаркету зараз не будуть корисними зовсім. Коли будете планувати меню для родини та закупки, додавайте в раціон сезонні продукти та овочі, які добре зберігаються. Так ви отримаєте максимум користі й зміцнення імунітету!
автор Катя Вогник спеціально для vsviti.com.ua