12 міст, які відмовляться від автомобілів

924

По всьому світу починають забороняти в’їзд автомобілів у центр міст. Наприкінці минулого року мер Мадрида Мануела Кармена заявила, що заборонить проїзд по головній авеню столиці. Виняток зроблять лише для автобусів, таксі та байків. Іспанський мегаполіс – чи не єдине місто, що зважилося на такий крок.

Експерти і політики в усьому світі роблять мозкової екологічний штурм. Мета – створити більше простору для пішоходів і знизити викиди вихлопних газів. Ми розповімо про 12 міст світу, які планують позбутися автомобілів.

Осло заборонить автомобілі до 2019 року

Осло планує остаточно заборонити в’їзд усіх автомобілів у центр міста до 2019 року. Ще через шість років заборона набуде чинності по всій Норвегії. Влада норвезької столиці має намір інвестувати у громадський транспорт і замінити 35 миль доріг, де раніше домінували автомобілі, велосипедними доріжками.

«Обнадіює той факт, що Осло так швидко просувається вперед, і я думаю, що всіх надихне успіх цього проекту» – говорить Пол Уайт, виконавчий директор організації «Транспортні альтернативи». Ця організація підтримує велосипедистів і вимагає звільнити міста від автомобілів.

У Мадриді запланована ще більш сувора заборона

Мадрид планує заборонити автомобілі в центрі на площі 500 акрів (близько 2 млн кв м). Це повинно відбутися до 2020 року. Урбаністи зараз зайняті питаннями реорганізації 24 найжвавіших вулиць, на яких пішоходам віддадуть перевагу.

Ініціатива є частиною міського «плану сталої мобільності». Вона покликана скоротити щоденне використання автомобіля з 29% до 23%. Водії, які ігнорують нові правила, будуть платити штраф, мінімум $ 100. Водії автомобілів, найбільш забруднюючих навколишнє середовище, будуть платити великі суми за паркування.
«Ми вважаємо, що незалежно від Генерального плану з розвитку міста, багато що можна зробити сьогодні. Потрібна політична воля», – кажуть місцеві активісти

Ченду: в будь-яку точку за 15 хвилин або менше.

Чиказькі архітектори Едріан Сміт і Гордон Гілл розробили новий житловий район для китайського міста Ченду. Планування влаштовано так, що жителям легше ходити пішки, ніж їздити на авто.

Вулиці спроектовані особливим чином: в будь-яку точку кварталу можна потрапити за 15 хвилин ходьби.
Ченду поки не планує повністю забороняти автомобілі. Однак транспортні засоби зможуть скористатися тільки половиною міських доріг у майбутньому.

У Гамбурзі простіше не сідати за кермо

Німецьке місто планує зробити пішохідні та велосипедні доріжки (велосипед стане домінуючим видом транспорту). Протягом наступних двох десятиліть Гамбург зменшить кількість автомобілів. В деякі райони зможуть потрапити виключно пішоходи і велосипедисти.

Проект називається «Gruenes netz», – «Зелена мережа». Це пов’язані простори, куди люди зможуть потрапити без автомобілів. До 2035 року мережа охоплюватиме 40% території Гамбурга, включаючи в себе парки, дитячі майданчики, спортивні поля та кладовища.

Велосипеди правлять бал на дорогах Копенгагена

Зараз більше половини населення Копенгагена щодня їде на роботу на велосипеді. Це сталося завдяки зусиллям міським влади, які вводили пішохідні зони, починаючи з 1960-х. Датська столиця тепер може похвалитися більш ніж 200 милями велосипедних доріжок. Тут один з найнижчих показників володіння автомобілем в Європі.

Чергова мета – створення веломагістралі, яка охопить околиці міста. Перший з 28 запланованих маршрутів відкрили в 2014 році. Ще 11 будуть завершені до кінця 2018. Місто також обіцяє повністю перейти на біопаливо і стати вуглець-нейтральним до 2025 року.

Париж заборонить дизельні автомобілі і подвоїть кількість велосипедних доріжок

У 2014 році Париж на один день заборонив рух автомобілів з парними номерами. Забруднення міста при цьому скоротилося на 30%.

З липня 2016 року всім автомобілям, випущеним до 1997 року, заборонять в’їжджати в центр міста по буднях. Якщо вони це зроблять, вони будуть оштрафовані. У вихідні дні поїздки дозволять всім.

Мер Парижа говорить, що столиця також планує подвоїти свою мережу велосипедних доріжок і до 2020 року обмежити рух на деяких вулицях, дозволивши проїзд тільки електромобілям. Місто продовжує боротися з автомобільними вихлопами, оголошуючи дні, вільні від автомобілів.

Афіни приєднуються до заборони на дизель

У грудня 2016 Афіни оголосили, що заборонять в’їзд дизельних авто в центр міста до 2025 року.
Ініціатива стане спробою поліпшити якість повітря. Афіни вже обмежують в’їзд дизельного транспорту в центр в певні дні, посилаючись на держномер, але мер Афін Йоргос Камініс каже, що його мета полягає в тому, щоб в результаті прибрати всі автомобілі з центрального району.

Лондон буде стягувати плату за пробки

Як і Париж, Лондон введе заборону на дизельні автомобілі до 2020 року. Так обіцяє місцевий мер. В даний час місто дестимулює використання дизельних двигунів. У деяких районах міста беруть $12,5 в день з дизельних автомобілів, які в’їжджають сюди в години пік.
«Лондон вже говорить про зони з наднизьким рівнем викидів, про заборону всіх видів дизельних транспортних засобів. Ймовірно, вони будуть повністю заборонені, як це зроблено в Парижі», – каже активіст Стівен Джозеф.

Брюссель. Особливості найбільшої пішохідної зони в Європі

Більшість вулиць, які оточують міську площу Брюсселя, фондову біржу і Рю Нев (основну торгову вулицю) завжди призначалися тільки для пішоходів. Місто займає друге в Європі місце за величиною території, вільної від автомобілів. Поступається бельгійська столиця тільки Копенгагену.

У 2002 році Брюссель оголосив свій перший «Тиждень мобільності», який був покликаний заохочувати користування громадським транспортом і відмовлятися від приватного. У вересні цього року на один день буде заборонений в’їзд у центр міста всіх автомобілів.

Місто шукає нові способи розширити зону, вільну від автомобілів. Одна з пропозицій – перетворити популярний великий бульвар в пішохідну зону. Брюссель також оголосив, що дизельні автомобілі, вироблені до 1998 року, будуть заборонені, починаючи з 2018-го.

Мехіко сподівається заборонити в’їзд в центр двом мільйонам автомобілів

У квітні 2016 влада Мехіко-Сіті вирішили заборонити частини автомобілів в’їжджати в центр міста. Заборона діє протягом двох робочих днів на тиждень і двох субот на місяць. Яким автомобілям можна в’їжджати в конкретний день визначається за допомогою спеціальної системи, заснованої на ротації автомобільних номерів.

За даними Associated Press, дана політика застосовується майже до двох мільйонів автомобілів і допомагає впоратися з міським смогом.

Ванкувер: більше вуличного простору для велосипедів і пішоходів

Поки інші міста вводять заборони на автомобілі, Ванкувер йде своїм шляхом. Тут змушують їздити на громадському транспорті все більше число жителів.

Згідно з даними Citylab, в 2015 році люди у Ванкувері половину всіх поїздок здійснили пішки, на велосипеді, автобусі або в метро. Це значно більше, ніж в будь-якому місті США приблизно такого самого розміру, в тому числі Філадельфії (27%) і Сіетлі (21%).

Крім того, щорічно в місті проходять «безавтомобільні» дні. У червні автомобілістам забороняють в’їжджати у житлові квартали, на вулицях, що звільгились проводять фестивалі.

Нью-Йорк: автомобільний трафік потроху скорочується

Хоча Нью-Йорк не планує найближчим часом забороняти автомобілі, у місті зростає кількість пішохідних зон, а також частка велосипедів, метро і автобусів у транспортній складовій.
У популярних районах роблять постійні пішохідні зони. Наприклад, в Таймс-сквер, Медісон і Медісон-сквер-парк.

У минулому серпні 300 тисяч людей змогли скористатися Літніми вулицями. Це щорічне свято публічного пішохідного простору. По суботах рух автомобілів забороняють: у центрі мегаполісу можна грати, бігати, їздити на велосипеді або просто прогулюватися.
Рух «Транспортні альтернативи» також сподівається попрацювати з містом для створення більшої кількості пішохідних площ. Активісти зазначають, що містобудівники і урбаністи більше не намагаються оптимізувати місто Нью-Йорк для водіїв.

«Міста йдуть до розуміння того, що їм необхідно качнути маятник в інший бік», – вважають екологи та громадські активісти.

 

 

 
• не пропусти• магазин

• новини партнерів