Сучасні смартфони – дивовижні пристрої. Ці компактні комп’ютери мають достатню продуктивність, щоб зберігати все наше цифрове життя. А якщо вона не міститься у пам’яті смартфона, то точно поміститься у хмарі. Вся наша музика, фотографії та розмови живуть усередині цих стильних гаджетів – це досить зручно, але, з іншого боку, робить нас мішенню для стеження.
Насправді, є безліч шпигунів, про які варто переживати. Ідеться про хакерів, шахраїв та інших цифрових зловмисників, які намагаються отримати вашу особисту інформацію. Адже в цьому випадку користувачеві доведеться турбуватися про ревнощі хлопців або подруг, минулих власників смартфона або батьків.
Сигнали, які слід помічати
Як можна дізнатися про те, що хтось слідкує за вашим смартфоном або планшетом на Android? Насправді це дуже складне завдання, але є кілька симптомів, у разі яких на пристрій варто звернути пильну увагу. Саме час поговорити про деякі з них.
1. Проблеми з продуктивністю
Шпигунське програмне забезпечення постійно збирає дані користувача, старанно працюючи у фоновому режимі – це, природно, потребує поглинання ресурсів вашого пристрою. Саме тому смартфони або планшети починають працювати повільно, коли приховане від ока користувача програмне забезпечення починає активно працювати в фоні. Відповідно, варто насторожитися, якщо ваш смартфон раптово втратив продуктивність без видимої причини. Звичайно, падіння продуктивності гаджета може бути пов’язане з іншими факторами (низька якість оновлення операційної системи, старіння батареї тощо), але це перший дзвінок.
2. Термін служби батареї раптово впав
Природно, через якийсь час використання смартфон вже не може продемонструвати той самий час автономної роботи, що і на момент придбання. І це цілком нормально – згодом батарея будь-якого пристрою деградує. Крім того, часто користувачі просто розширюють свій арсенал додатків, проводячи в них все більше часу, а це також призводить до швидкої втрати заряду. Але при цьому варто пам’ятати, що раптове падіння часу автономної роботи не є типовою подією.
Справа в тому, що програмне забезпечення, яке шпигує за смартфоном або планшетом, використовує дуже багато ресурсів – воно постійно працює у фоновому режимі, запускає GPS-модуль, використовує потужність пристрою у своїх цілях. І несподівано швидке падіння тривалості автономної роботи може означати, що хтось відстежує ваш пристрій, або що на смартфоні встановлено якесь стороннє програмне забезпечення.
Як перевірити акумулятор
- Запустіть програму «Параметри».
- Відкрийте панель акумулятора.
- Перейдіть до розділу «Використання батареї».
У розділі має з’явитися список програм із відсотком використання батареї. Варто перевірити, чи немає в цьому списку дивних або невідомих додатків. Якщо ви бачите щось, що не можете розпізнати, пошукайте це в Google і перевірте, чи не є цією програмою для стеження або чогось у такому дусі.
3. Трафік почав надмірно зростати
Програми-шпигуни здебільшого пов’язуються зі зловмисником для надання нових даних. Це, природно, призводить до підвищеного споживання трафіку – якщо ви помітили, що смартфон без будь-яких причин став активно використовувати стільникові дані, то причиною може бути хакерська атака. Проблема є особливо небезпечною для користувачів з тарифним планом, який обмежує використання стільникових даних — у цьому випадку людина втрачатиме не лише свою конфіденційну інформацію, а й гроші на трафіку.
Як перевірити використання трафіку
- Відкрийте програму “Налаштування” на вашому смартфоні.
- Виберіть «Мережа та Інтернет».
- У розділі SIM-картки виберіть потрібну SIM-картку.
- Перейдіть до «Використання даних».
У цьому розділі можна отримати необхідну інформацію про використання трафіку і навіть переглянути, скільки даних витрачає кожен конкретний додаток. Перевірте цей список і подивіться, які програми найбільше споживають інтернет. Варто звертати увагу на будь-які дива – наприклад, YouTube цілком може використовувати багато трафіку, але якщо витрата збільшилася у «Нотаток», то це явно проблема.
4. Смартфон раптово нагрівається
Ваш пристрій стає надто гарячим? Це цілком нормально під час тривалих ігрових сесій або в процесі зарядки, особливо швидкої, але нагрівання не повинно відбуватися в тому випадку, якщо ваш пристрій не діє, просто лежить у кишені або виконує легкі завдання. Якщо ви помітили надзвичайно високу температуру вашого гаджета, воно, ймовірно, стало жертвою шпигунства.
5. Виникають дивні звуки
Мова зовсім не про паранормальні явища. Справа в тому, що іноді смартфони, за якими стежать, видають дивні звуки під час розмови. Це може бути так званий білий шум, раптовий звуковий сигнал або луна. Звичайно, іноді це можна списати на низьку якість сигналу мережі, але якщо подібні звуки виникають постійно і в різних локаціях, варто задуматися.
6. Смартфон мимовільно вмикається та вимикається
Дуже відомою ознакою того, що ваш пристрій був скомпрометований, є часті випадкові перезавантаження або вимкнення. Деякі старі та несправні гаджети, без жодного сумніву, іноді вимикаються самі по собі без стороннього втручання, але якщо смартфон відносно новий, то він не повинен вимикатися сам по собі. Зверніть на це увагу.
7. Надходять підозрілі повідомлення
Чи стали ви часто отримувати якісь дивні текстові повідомлення? З безліччю літер та цифр, які чимось нагадують код? Можливо, це просто випадкове повідомлення від невідомого номера, але вони можуть бути явною ознакою шкідливого ПЗ. Суть у тому, що зловмисники часто використовують для зв’язку з пристроями та передачі команд спеціальні коди. Наприклад, хакер може дізнатися про місцезнаходження, запитавши його за допомогою відповідного коду.
8. З’явилися дивні програми
Якщо ви помітили на своєму смартфоні якісь дивні програми, які з’явилися з нізвідки, варто придивитися до них уважніше. Іноді софт з’являється з оновленням прошивки смартфона, але це цілком може бути викликане шкідливим програмним забезпеченням, яке здатне без дозволу власника встановлювати на смартфон різні програми або відеоігри.
9. Смартфон робить те, що не винен
Повідомлення, звукові оповіщення та активація екрана є цілком стандартними функціями смартфона, але іноді вищезазначені події відбуваються тоді, коли не повинні. Користувачеві варто занепокоїтись, якщо його смартфон подає ознаки активності в ситуаціях, коли з ним насправді нічого не відбувається. Якщо смартфон включається або видає звукові оповіщення, а повідомлень при цьому немає, це цілком може бути доказом того, що за пристроєм хтось стежить.
10. Проблеми з вимкненням або перезавантаженням
Зловмисники можуть ускладнити процес вимикання або перезавантаження смартфона. Деякі шпигунські програми можуть навіть не дозволити користувачеві перезавантажити гаджет – хакери хочуть мати безперешкодний доступ до смартфона людини, а перезавантаження заважає процесу взаємодії з ним. Не дивно, що за смартфоном не простежити, якщо користувач його просто вимкне.
11. З’явилися дивні записи історії браузера
Корисно зазирнути в історію свого браузера, щоб подивитися, чи немає там чогось дивного. Наприклад, пошукайте інформацію про програмне забезпечення для стеження за смартфоном – хтось міг взяти ваш пристрій та використовувати браузер для встановлення шпигунського програмного забезпечення. Крім того, хакери, які хочуть вкрасти ваші особисті дані, можуть переглядати спеціальні сайти, щоб дізнатися, до якої інформації у них може бути доступ.
Як максимально убезпечитися
Отже, якщо на вашому смартфоні все ж таки може бути встановлено якесь відстежуюче програмне забезпечення — що можна зробити?
Уникайте рутування смартфона та завантаження програм з неофіційних ресурсів
Можна сміливо заявити, що цифровий магазин Google Play робить все можливе, щоб убезпечити користувача, але при цьому варто пам’ятати, що мова йде про використання операційної системи Android. Користувач без особливих зусиль може встановити будь-який додаток, завантажений з стороннього ресурсу, і тим самим піддати себе ризику «зараження». Щоб уникнути цього, не варто встановлювати програми звідкись, крім Google Play. Безумовно, ручне встановлення софту має свої переваги, але це ще й найлегший спосіб для хакерів та зловмисників встановити своє ПЗ на ваш пристрій.
Тепер про рутування смартфона – володіння таким гаджетом, безумовно, є вагомим бонусом для багатьох користувачів, але це теж пов’язане з багатьма серйозними ризиками. Наприклад, недосвідчений користувач root-смартфона може змінити системний код, а це лише відчинить двері для шпигунського софту. Пам’ятайте програму Avast! Mobile Security? Воно могло встановити своє програмне забезпечення для відстеження смартфона прямо в системні файли, завдяки чому витримувало навіть скидання до заводських налаштувань. Звичайно, розробники зробили це виключно для вашої безпеки, але хто сказав, що хакери не можуть зробити це з метою?
Спробуйте знайти програму вручну
Вважаєте, що хтось шпигує за вашим смартфоном? Простий і дуже ефективний спосіб боротьби – спробуйте вручну знайти будь-які підозрілі файли або програми. Для цього можна використовувати будь-який файловий менеджер, тоді як пошук додатків впорається і стандартна панель. Але при пошуку шкідливого ПЗ варто пам’ятати, що зловмисники зазвичай маскують свій софт під щось ще, так що такого роду програма не буде кричати про те, що вона насправді краде ваші дані. Просто подивіться на список програм і згадайте, чи ви встановлювали це чи ні.
Як видалити програму Android
- Відкрийте програму «Параметри».
- Зайдіть у «Програми».
- Натисніть “Всі програми”.
- Знайдіть програму, яку хочете видалити, і торкніться її.
- Натисніть “Видалити”.
Просто зітріть все!
Безумовно, софт, що відстежує, важко виявити, і вже тим більше його складно видалити. Єдиний надійний спосіб, який дозволяє переконатися, що все видалено, це повністю стерти все і почати з чистого листа. Власне, це варто робити завжди, коли ви отримуєте новий пристрій (у випадку з вживаними гаджетами). Навіть якщо гаджет виглядає скинутим до заводських налаштувань, я раджу стерти його ще раз. Просто виконайте скидання повторно – тоді смартфон буде в тому ж стані, в якому він був при першому увімкненні (як мінімум у плані програмного забезпечення). Але пам’ятайте, що скидання видалить взагалі все, тому зробіть копію важливих даних.
Використовуйте антивірусну програму
Багато користувачів вважають антивірусні програми фальшивками, і хоча це частково може бути правдою, не варто забувати про антивіруси.
Не забувайте про базовий захист гаджета
Смартфон – дуже особиста річ. Не дозволяйте нікому брати свій пристрій та досліджувати його без вашого відома. Завжди тримайте смартфон при собі та надійно захищайте гаджет від сторонніх очей. Наприклад, ви можете захистити пристрій через екран блокування за допомогою пароля, пін-коду, відбитка пальця тощо.
Втім, цілком можливо, що ви хочете скористатися шпигунським софтом. Такі програми завжди мають негативний відтінок, але вони не обов’язково служать лише поганим цілям. Така програма цілком може допомогти у відстеженні ваших власних гаджетів, а також пристроїв ваших дітей.