До дня рідної мови: як закохати у неї інших

358

День рідної мови — не популярне свято. Його не зроблять офіційним вихідним, а в магазинах ви не знайдете листівок до цього свята. 21 лютого — проста дата в календарі, відзначена чимось таким звичним, буденним, простим. Але в нашій країні мова — це не лише спосіб спілкування. Для багатьох вона визначає хід життя. Це поїздка до бабусі й гучне “Добридень”, що лунає з іншого кінця вулиці. Це кардинальні зміни під час Революції у 2014 році. Або ж те, що було з тобою з народження і ти маєш змогу спостерігати за його відродженням. Література, яка міняється і розвивається, українське кіно на початку свого становлення — все це формує нас і робить не такими, якими ми були вчора. І добре було б зробити так, аби зміни ці відбувались лише на краще.

Популяризація української мови: як не нашкодити корисній справі?

З гарних намірів не завжди виходить якісна справа. У прагненні популяризувати рідну мову серед російськомовного населення України — слід знати міру. Вимагаючи від свого знайомого, щоб він розмовляв з вами лише українською, ви не здобудете бажаного результату. Замість усвідомлення такої необхідності, він скоріше відчує тиск та осуд від вас і забажає уникнути такого неприємного діалогу. І буде це цілком логічною реакцією, адже ніхто не любить, коли з нього щось вимагають.

Коли можна вимагати спілкування державною мовою?

В державних установах працівники повинні спілкуватись з вами українською. Особливо, якщо ви — україномовний клієнт. У випадку, якщо до вас звертаються російською, можна зробити зауваження та попросити про надання послуг рідною мовою. Але не забувайте, що ввічливість — завжди доречна риса.

У закладах: ресторанах, кав’ярнях, барах. Персонал завжди повинен спілкуватись мовою клієнта. Звісно, він може не знати китайську і, відповідно, не підтримає діалог з клієнтом, що розмовляє іноземною мовою. Але українську, англійську та російську офіціанти повинні знати та вміти застосовувати. Останню — тому що значна частина українців говорить саме нею. Не залежно від того, подобається це вам чи ні, але спілкуватись мовою клієнта — це правила ввічливого і якісного обслуговування.

Коли вимагати спілкування українською не варто?

У особистій розмові. Можна запропонувати поспілкуватись українською. Навести якісь аргументи, чому потрібно застосовувати знання рідної мови на практиці. Розповісти цікаві факти, але ні в якому разі не вимагати. Така неввічлива поведінка лише відштовхне співрозмовника. І від вас, і від можливих спроб стати україномовним у побуті.

Якщо ви працюєте у сфері обслуговування. Так, тут теж варто пам’ятати правило про мову клієнта. Це може викликати у вас здивування, незгоду, обурення, але висновок все одно такий: відмовлятись спілкуватись мовою клієнта неввічливо. Особливо, якщо він сам акцентував увагу на цьому питанні. Можливо для вас особисто така ситуація є неприйнятною, але працюючи в закладі ви є його працівником, а значить маєте певні обов’язки.

Чи є надійний спосіб пропагувати рідну мову серед українців?

Звісно, такі існують. Замість звинувачувати інших у їх протилежній думці — можна зробити свою цікавішою, доступнішою і чіткішою.

Збагачувати власний лексикон, вчитись говорити правильно і цікаво. Тоді, почувши вашу круту українську — інші матимуть про неї приємніше враження. Радити книжки українських письменників. Ті, які цікаві своїм сюжетом та захоплюють, а не просто написані правильною мовою.

Найкращий спосіб передати іншим свою любов — точно не метод вимагання, звинувачення чи ненависті. Передавайте любов українською.

Бонус: цікаві тематичні матеріали

Переходьте за посиланням vsviti.com.ua/tag/ukrmova/ і ви знайдете безліч корисних матеріалів про українську мову. Короткі історичні факти, добірку гарних слів, ресурсів для перевірки свого тексту та багато іншого.

підготувала Вікторія Демидюк спеціально для ВСВІТІ

Поділись• не пропусти• магазин

• новини партнерів