До дня рідної мови: як закохати у неї інших

596

День рідної мови — не популярне свято. Його не зроблять офіційним вихідним, а в магазинах ви не знайдете листівок до цього свята. 21 лютого — проста дата в календарі, відзначена чимось таким звичним, буденним, простим. Але в нашій країні мова — це не лише спосіб спілкування. Для багатьох вона визначає хід життя. Це поїздка до бабусі й гучне “Добридень”, що лунає з іншого кінця вулиці. Це кардинальні зміни під час Революції у 2014 році. Або ж те, що було з тобою з народження і ти маєш змогу спостерігати за його відродженням. Література, яка міняється і розвивається, українське кіно на початку свого становлення — все це формує нас і робить не такими, якими ми були вчора. І добре було б зробити так, аби зміни ці відбувались лише на краще.

Популяризація української мови: як не нашкодити корисній справі?

З гарних намірів не завжди виходить якісна справа. У прагненні популяризувати рідну мову серед російськомовного населення України — слід знати міру. Вимагаючи від свого знайомого, щоб він розмовляв з вами лише українською, ви не здобудете бажаного результату. Замість усвідомлення такої необхідності, він скоріше відчує тиск та осуд від вас і забажає уникнути такого неприємного діалогу. І буде це цілком логічною реакцією, адже ніхто не любить, коли з нього щось вимагають.

Коли можна вимагати спілкування державною мовою?

В державних установах працівники повинні спілкуватись з вами українською. Особливо, якщо ви — україномовний клієнт. У випадку, якщо до вас звертаються російською, можна зробити зауваження та попросити про надання послуг рідною мовою. Але не забувайте, що ввічливість — завжди доречна риса.

У закладах: ресторанах, кав’ярнях, барах. Персонал завжди повинен спілкуватись мовою клієнта. Звісно, він може не знати китайську і, відповідно, не підтримає діалог з клієнтом, що розмовляє іноземною мовою. Але українську, англійську та російську офіціанти повинні знати та вміти застосовувати. Останню — тому що значна частина українців говорить саме нею. Не залежно від того, подобається це вам чи ні, але спілкуватись мовою клієнта — це правила ввічливого і якісного обслуговування.

Коли вимагати спілкування українською не варто?

У особистій розмові. Можна запропонувати поспілкуватись українською. Навести якісь аргументи, чому потрібно застосовувати знання рідної мови на практиці. Розповісти цікаві факти, але ні в якому разі не вимагати. Така неввічлива поведінка лише відштовхне співрозмовника. І від вас, і від можливих спроб стати україномовним у побуті.

Якщо ви працюєте у сфері обслуговування. Так, тут теж варто пам’ятати правило про мову клієнта. Це може викликати у вас здивування, незгоду, обурення, але висновок все одно такий: відмовлятись спілкуватись мовою клієнта неввічливо. Особливо, якщо він сам акцентував увагу на цьому питанні. Можливо для вас особисто така ситуація є неприйнятною, але працюючи в закладі ви є його працівником, а значить маєте певні обов’язки.

Чи є надійний спосіб пропагувати рідну мову серед українців?

Звісно, такі існують. Замість звинувачувати інших у їх протилежній думці — можна зробити свою цікавішою, доступнішою і чіткішою.

Збагачувати власний лексикон, вчитись говорити правильно і цікаво. Тоді, почувши вашу круту українську — інші матимуть про неї приємніше враження. Радити книжки українських письменників. Ті, які цікаві своїм сюжетом та захоплюють, а не просто написані правильною мовою.

Найкращий спосіб передати іншим свою любов — точно не метод вимагання, звинувачення чи ненависті. Передавайте любов українською.

Бонус: цікаві тематичні матеріали

Переходьте за посиланням vsviti.com.ua/tag/ukrmova/ і ви знайдете безліч корисних матеріалів про українську мову. Короткі історичні факти, добірку гарних слів, ресурсів для перевірки свого тексту та багато іншого.

підготувала Вікторія Демидюк спеціально для ВСВІТІ
• магазин

• новини партнерів