Найцікавіші таємниці українських підземель: Одеські катакомби (фото)

1281

Це не просто велетенське місто, куди приходять та звідки йдуть люди. Це цілий окремий світ. Темний, загадковий, а інколи моторошний світ підземелля. Не всі знають у нього входи. Та ті, кому вони відкрилися, часто повертаються, черпаючи тут енергію, як у місцях сили. Шукають скарби та знаходять тишу, надійно збережену від метушні сучасного життя.

Червоною вохрою та зеленою крейдою, деревним вугіллям та графітом. На цих стінах закарбована ціла історія, старша за саме місто Одесу. Деяким із них більше як сто років. Це і старі записи гірників, і військові послання, і незрозумілі малюнки невідомого авторства, і сучасні вже графіті місцевої молоді. Повна історія одеських катакомб до кінця ще не відтворена.

Окремі зали та галереї, довгі коридори та невеличкі схованки. Вони служили житлом для багатьох, для багатьох і стали місцем смерті. Протягом довгого часу тут знаходили прилисток контрабандисти та злочинці, що переховувались від влади. Релігійні секти, бандитські угрупування та прості бездомні бідолахи надовго поселялись у місті під Одесою. Відомо навіть, що у часи війни тут довгий час жили цілі партизанські загони.

Із підземелля – місто на землі

Латинське слово «catacumba» означає підземний лабіринт, який у найдавніші часи служив схованкою для переслідуваних християн. Так називали місця, де вони проводили обряди богослужінь та зокрема захоронення померлих. Катакомби завжди були найбільш загадковими, цікавими і незвіданими частинами полісів. Великі підземні лабіринти багатьох сучасних міст і зараз приховують столітні таємниці втікачів, злочинців, солдатів та простих шукачів пригод. Такими є і одні з найцікавіших – одеські катакомби.

Утворились вони внаслідок видобутку під землею каміння для будівництва міста. Зокрема це був ракушняк. Одесу будували на початку ХІХ століття. Майже все Старе місто було споруджене із місцевого матеріалу. Добували його шахтовим методом, хаотично і майже всліпу. Каміння різали, наче дерево, добуваючи рівні бруски.

Та підземне місто виявилось більшим, ніж наземне. Сьогодні довжина одеських катакомб сягає за різними даними від 1,7 до 2, 5 тисяч кілометрів (!), простягаючись далеко за кордони «Жемчужины у моря». Це місто приховує під собою один із найбільших підземних лабіринтів на Земній кулі. Найзаплутаніше у світі підземне «місто».

Знахідки палеонтологів

Величезна заплутана система підземних проходів виникла на основі колишніх каменоломень. Та не всі ці моторошні темні лабіринти створені важкою людською рукою. Невелика, та насправді найцікавіша частина із них є карстовими печерами. Розмиваючи кам`яні породи, вода утворила досить протяжні та глибокі проходи. Про те, на скільки вони древні, говорять вражаючі місцеві «скарби». Тут знаходять скелети найдавніших тварин, які жили сотні тисяч, а то й мільйони років тому. Рештки шаблезубих тигрів, мастодонтів, носорогів, гієн та риб. Тварини потрапляли у карстові розломи, наче у капкани, залишаючись там навічно.

За іншою версією, рештки звірів принесли сюди води раптових величезних повеней річок. За даними звітів вчених, які проводили розкопки в одеських катакомбах, найбільше виявлених решток належали древнім верблюдам. Та найцікавіше те, що на знайдених кістках простежувались сліди обробітку людиною. Тобто, хтось вже тоді використовував їх як знаряддя праці. Вчені припускають, що ці кістки істотно старші за всі виявлені до цього інструменти давніх людей. Тож знахідки одеських катакомб справді сенсаційні.

Загублене відчуття часу або Хто такий бог Бут

Тут легко можна заблукати назавжди. Повна темрява та відсутність змін температури забирають відчуття часу та простору. Два-три неправильних повороти можуть загубити дорогу назад у десятках моторошних незвіданих кілометрів. Ті, хто все ж наважився спуститись у підземелля, мають перебувати у добрих відносинах із богом Бутом, опасаючись за свою безпеку. Так в одеських катакомбах називають духа підземель, який тут владарює. (З грецької міфології Бут – син бога вітрів Борея, який переживши наклеп та вигнання, сам кинувся у криницю). У своєму підземному царстві він може говорити жіночими голосами, чи ступати гучними кроками, лякаючи гостей. Насправді ці звуки, так само як шум води і відчуття легкого вітру, є галюцинаціями, про які часто розповідають ті, хто заблукав. Люди, яких знаходили на другу-третю добу, запевняли, що провели у темряві всього дві-три години.

А ще Бут може сильно розгніватись, якщо виносити з собою на поверхню речі, знайдені у катакомбах. Хіба можна щось запропонувати у замін. Та що ви залишите на місце корабля із чистого золота?

Керосинові лампи і золотий «Титанік»

Речі, знайдені людьми у одеських катакомбах – це ціле багатство. Банкноти царського періоду, папіросні коробки початку минулого століття, стародавні журнали, дореволюційні керосинові лампи, посуд і зброя. Навіть розкішний фаетон 1929 року, в якому навіть оббивка крісел зі шкіри збереглася просто ідеально.

На що тільки не натрапляли місцеві та приїжджі шукачі скарбів. Та нікому із них досі не пощастило знайти головного – корабля із чистого золота, який заховали у підземеллях десятки або й сотні років тому.

Легенда розповідає про одеського капітана, який перед війною заховав своє багатство – модель корабля, зробленого із дорогого металу. Моряк з війни не повернувся, а його схованка залишилась вічною таємницею і досі ніким не віднайдена.

Головним героєм іншої легенди теж є моряк. Він, мовляв, свого часу брав участь у рятуванні пасажирів «Титаніка». Модель відомого корабля, зроблену із золота, йому подарували вдячні іноземці. Куди капітан заховав скарб, ви, мабуть, вже здогадались. Кажуть, до зараз немало тих, хто чув ці легенди, продовжують шукати багатства моряків.

Сьогодні одеські катакомби живуть повноцінним насиченим життям. Щодня сюди спускаються немало туристів та простих шукачів екстриму. Тут проводять екскурсії та концерти, вечірки, святкують різні свята. А кілька років тому дуже творчо мислячі музиканти навіть наважились організувати рок-фестиваль у підземеллі.

Поради бувалого мандрівника:

Один із найпопулярніших маршрутів одеськими катакомбами розпочинається у селі Нерубайське, яке знаходиться неподалік обласного центру (вбік від траси Київ-Одеса). Екскурсія підземеллями триває кілька годин.

автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua

Музей партизанської слави у Нерубайському
Музей партизанської слави у Нерубайському
фото сайту bbeautyworld.ru
фото сайту bbeautyworld.ru
фото сайту fresher.ru
фото сайту fresher.ru
фото: zloychelovek
фото: zloychelovek
фото: zloychelovek
фото: zloychelovek
фото: zloychelovek
фото: zloychelovek

p_b1fa88ed5582fd6dd8c1b3c675df982e9c317084

68104615

20046182

7a71e7c2-206d-11e4-96da-22000ad04020.870x490

фото сайту fresher.ru
фото сайту fresher.ru
фото p_i_f
фото p_i_f
фото спільноти "Экскурсии в Одесские катакомбы"
фото спільноти “Экскурсии в Одесские катакомбы”