Найунікальніші дерева України (фото)

30708

Насправді їх дуже багато. Древніх, височезних, рідкісних і феноменальних.

Наприклад, старожилів, вік яких сягає понад 1000 років, росте тут аж 43. Найменше дерево з тих, що зустрічаються в Україні, – верба туполиста, висота якої — лише 12-15 см.

Ми пропонуємо підбірку найбільш цікавих дерев, що ростуть, чи росли на території нашої країни.

Та скарбниця див української природи невичерпна і ще довго радуватиме нас, якщо будем бережно до неї ставитись.

Чудо-яблуня (яблуня-колонія)

8
місто Кролевець, Сумська область

Наукового пояснення феномену такого “дерева-колонії” немає. Справа в тому, що ця яблуня вміє самостійно укорінюватись гілками.

Росте у вигляді куща, який за площею займає близько 10 соток. У яблуні давно вже немає її первісного материнського стовбура. А вік її – близько 220 років.

Багато років ентузіасти намагаються виростити яблуню з пагонів і насіння колонії, але ростуть звичайні яблуні.
Належить королевецьке дерево до «Семи природних чудес України». Та ця рослина, безумовно, є однією з найдивовижніших у світі.

Дуб Грюневальда

gvd-7
Голосіївський район міста Києва

Дуб названий на честь середньовічного німецького художника Матіаса Грюнвальда, який малював дуби. Дерево виглядає казково і незвично, як і картини цього автора.
У 2010 році дуб Ґрюневальда став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 1 місце в номінації “Естетично цінне дерево України”.
Рослині близько 900 років.

Кам’яні дерева

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Донецька область, селище Олексієво-Дружківка

Рештки скам’янілих дерев були знайдені неподалік від Олексієво-Дружківки під час розробки піщаного кар’єру. Їм приблизно по 160-250 мільйонів років.

Найбільший об’єкт знахідки — цілий мінералізований стовбур довжиною шість метрів.
Досліджені дерева називаються араукаріями.
Цікаво, що ці, колись зелені рослини з плодами-шишками, придатними для їжі, живуть і зараз, хоча зустрічаються досить рідко, в основному на півдні Південної Америки — у Чилі, Бразилії, а також в Австралії.

Дуб-патріарх

шо
Селище Глинне Рокитнівського району Рівненської області

Це – найстаріше дерево України, вік якого сягає 1300 років.
Має обхват 8,4 метра. Його ледве охоплюють, узявшись за руки, п’ятеро людей. Не один раз дуб уражався блискавками. Саме після однієї з них, яка вдарила у 28 червня 1997 року, зрізала найтовщу гілку та розкроїла кору дерева аж до землі, вчені – дендрологи визначили вік шанованого дерева.

Безсоромниця

simeiz133
Південний берег Криму

Офіційна назва дерева – суничник дрібноплідний. В середині кожного літа з його корою, яка має яскраво-червоний відтінок, відбувається метаморфоза. Вона починає тріскатися, скочуватися тонкою стружкою, і поступово повністю оголюються всі гілки і стовбур дерева. До речі, колір гілок і стовбура унікальний — ніжно-фісташковий. Саме тому дерево і прозване безсоромницею.

Насправді таким ось незвичайним чином дерево підтримує своє зростання, а кору скидає для того, щоб якомога більше поглинути світла. Дерево називається суничником через те, що його плоди і зовнішнім виглядом і своїми смаковими якостями нагадують суницю.

Запорізький дуб

Zaporizhzhian_Oak_1987
Острів Хортиця, район міста Запоріжжя

Це дерево є священною реліквією українського козацтва. Під його кроною, за переказами, відпочивали дружинники українських князів Олега і Святослава. Під гілками цього дуба звернувся до своїх козаків з настановчим словом Богдан Хмельницький, ведучи їх навесні 1648 року на битву під Жовтими Водами.

Так само перекази стверджують, що саме під цим дубом запорізькі козаки на чолі з Іваном Сірком писали свого славетного листа турецькому султанові — що знайшло своє відтворення у відомій картині І. Рєпіна.

автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua