Стрітення Господнє у 2025 році — історія свята, значення і що не можна робити

1

Стрітення Господнє — особлива подія для християн. День асоціюється з першою зустріччю з Ісусом Христом, а ще — передбачанням погоди на наступні 1,5 місяця. Церковні та народні традиції поєднуються нерозривно, тож розповідаємо про усі!

Коли Стрітення Господнє у 2025 році?

У 2025 році Стрітення Господнє святкуємо 2 лютого. Раніше свято припадало на 15 лютого, та після переходу на юліанський календар усі свята змістилися на 13 днів.

Значення свята Стрітення Господнє

Стрітення — це дослівно «зустріч». Саме цього дня Діва Марія та Йосип принесли маленького Ісуса до Єрусалимського храму на 40 день після народження. Там Ісус зустрівся з вірянами, праведним Симеоном і Анною, які побачили у ньому Спасителя роду людського.

Ще задовго до народження Ісуса Симеон перекладав Святе писання. Після читання пророцтва Ісаї він засумнівався, що Діва може народити непорочно. Тоді до праведного Симеона явився ангел і сказав, що той житиме, поки не побачить Месію на власні очі. Довгі роки старець чекав на зустріч з Ісусом, і був щасливим, бо тепер може піти у вічність.

В Україні Стрітення поєднало це значення із давніми звичаями. Свято вважалося днем, коли зима зустрічається з весною. Пори року змагалися між собою. Якщо на Стрітення теплішало, то перемагала весна, коли ж до вечора холоднішало — ще час хазяйнувати зимі.

На Стрітення у церкві освячують воду та зберігають у новому посуді. Цілющою водою лікувалися від хвороб, промивали рани, знімали пристріт, освячували вози та коней на щасливу далеку дорогу. Також у день свята водою окроплювали дім, хлів і домашніх тварин.

Традиційно освячували і свічки, які використовували цілий рік як оберіг від грози й блискавки.

Щоб дізнатися, яким буде врожай цьогоріч, надворі ставили миску із зерном. Якщо вранці зернята вкривалися росою, земля буде родючою.

Що не можна робити на Стрітення Господнє

  • Не можна лихословити, сваритися, ображати один одного.
  • Працювати на городі, прати одяг, шити й вишивати.
  • Не можна виливати освячену воду.
  • Починати довгі поїздки, мандрівки через нестійку погоду.

Стрітення чи День бабака?

Саме 2 лютого в США та інших країнах теж слідкують за погодою. Ось тільки прогноз робить бабак. Якщо той не бачить свою тінь, весна не за горами. Якщо ж побачив тінь і злякався, чекаємо на ще 6 тижнів холодів. Не довіряєте своєму прогнозу на Стрітення? Простежте за українськими бабаками Тимком з Харкова чи Вікентієм із Києва.

Стрітення — важливий світлий день і як церковне свято, і як зустріч весни та зими. У 2025 році свято зустрічаємо 2 лютого, зверніть увагу на погоду та чекайте прихід теплого сонця та весни. Хоч зараз в Україні зими не такі морозяні й холодні, та все одно хочеться справжнього тепла, початку мандрівок і сезону посівів.