Успіння пресвятої Богородиці або Перша Пречиста 28 серпня: значення свята, традиції, прикмети

8590

Успінні пресвятої Богородиці — одне з дванадесятих свят, які шанують християни. Це день, коли Матір Божа зійшла на небеса. Ще це свято називають Перша Пречиста. Друга Пречиста — Різдво Пресвятої Богородиці 21 вересня, а Третя — введення в храм 4 грудня.

Історія свята

“Успіння” означає “мирну смерть”, але саме свято є радісним. Відбулося возз’єднання Богородиці з Господом та перехід у вічне життя. За три дні до успіння Марії під час молитви явився архангел Гавриїл і повідомив, що скоро її час постати перед Богом.

Перед смертю до неї зібралися апостоли та праведники, оточили постіль Марії, запалили безліч свічок. А саме 28 серпня Господь зійшов з неба в оточенні ангелів. Пречиста Діва попросила благословити усіх, хто був присутній. За три дні її тіло зникло з гробниці, і сама Богородиця з’явилася до апостолів за вечерею.

Що робили на свято Перша Пречиста: цікаві традиції

У цей час вже активно відбувався збір урожаю. На зиму засолювали капусту, огірки, збирали гриби й горіхи на зиму. Дівчата збирали городину, фрукти з дерев і співали:

Пречиста по груші ходила,
Пречиста мішок загубила,
А Спас ішов, мішок знайшов.
“Спасику-батьку,
Віддай мій мішочок,
Не буду ходити у твій садочок.

Перша Пречиста жито засіває, друга — дощем поливає, а третя снігом покриває“. У період “Першої Пречистої” сіяли озимину.

Цього дня ходили до церкви, ставили свічки та молилися перед іконою Успіння Пресвятої Богородиці. Просили в неї захисту, дякували, за те, що мають.

Дівчата вже не мали багато важкої праці, тож зі святом пов’язана приказка: “Прийшла Перша Пречиста — дівка стає речиста”. Себто, багато говорить, бо вже є час.

Це свято є закінченням двотижневого Успенського посту. Наставала пора весіль(в піст не одружувалися). Також на честь закінчення посту вже робили гуляння, пекли пироги, варили медовуху.

У полі ставили сніп, що символізував завершення жнив. Хліб, кілька колосків чи насіння несли до церкви для освячення. Пучок колосків ставили біля ікони Богоматері вдома.

Сни в ніч з 27 на 28 серпня вважають віщими. Можна спробувати запам’ятати його, й перевірити, чи справдиться побачене.

Чого не варто робити на Успіння Пресвятої Богородиці?

  • Утримайтеся від сварок з рідними й близькими друзями, проведіть день разом. А все зле, що ви побажаєте, повернеться сторицею.
  • Не можна відмовляти нужденним, постарайтеся допомогти за можливості.
  • Роса вважається слізьми Пречистої, тож не можна ходити босоніж. Також погана прикмета — натерти ноги, обирайте зручне взуття.
  • Не можна стригтися.
  • Шиття, прання, робота з ножицями, прибирання й роботу на городі краще перенести на інший день.

Прикмети цього свята:

  • Успіння проводжай, а осінь зустрічай — саме після Успіння починається бабине літо, що триватиме ще весь перший місяць осені.
  • Яка Перша Пречиста — така й осінь.
  • Як на Пречисту йде дощ, то осінь буде погана, дощова і холодна. І навпаки: як не буде дощу, то тепла, суха, без болота.
  • Якщо на Успіння з’явиться веселка, то осінь буде теплою і затяжною.
  • Якщо багато павутиння, зима буде морозною і ясною.

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua+
+


• магазин

• новини партнерів