Що таке емоційне похмілля і як його запобігти

    25

    Якщо хоча б раз у житті ви прокидалися ранком після вечірки з похмільною головою і почуттям повної знемоги, хоча напередодні не випили ні краплі спиртного, швидше за все, ви зіткнулися з емоційним похміллям. Це не клінічний діагноз, а неформальна назва стану, яка іноді може накривати будь-яку людину.

    Коли виникає емоційне похмілля

    Зазвичай воно з’являється після численних контактів чи інтенсивної взаємодії з людьми. Особливо емоційно виснаженими ми можемо почуватися у моменти, коли нам доводиться активно спілкуватися з оточуючими. Наприклад, у період новорічних свят, коли сім’ї за традицією збираються разом , або в літні місяці, коли дні стають довшими та теплішими, а навколо проводиться безліч фестивалів та інших масових заходів.

    Емоційне похмілля також може стати наслідком конфлікту чи ситуації, коли інша людина проектує на нас свої емоції замість того, щоб їх регулювати. Емоції досить заразливі, тому коли ми проводимо час із кимось, хто тривожиться чи злиться, то можемо почати відчувати те саме.

    Іноді емоційне похмілля виникає з менш очевидних причин. Наприклад, після завантаженого дня на роботі, сесії з психологом , дрібної сварки у громадському транспорті чи на касі супермаркету або навіть після перегляду фільму із напруженим драматичним сюжетом.

    Як розпізнати емоційне похмілля

    У різних людей цей стан дає про себе знати різними реакціями і симптомами, наприклад такими:

    • фізичними – втома, нудота, головний біль, напруга у м’язах;
    • емоційними – поганий настрій, дратівливість, почуття відстороненості від навколишнього світу;
    • поведінковими – бажання побути на самоті, “заціпеніти”, не виходити з дому, спати в незвичайний час.

    Крім того, має значення та момент. Якщо після неприємної події або обтяжливого спілкування ви почуваєтеся без сил і навіть нічний сон не допоміг відновити ресурси, це може вказувати на емоційне похмілля.

    Незважаючи на те, що будь-хто може зіткнутися з цим станом, деякі йому схильні більшою мірою і переносять його набагато важче. Наприклад, високочутливі люди або інтроверти, у яких у процесі соціальної взаємодії внутрішні «батарейки» розряджаються набагато швидше.

    Як уникнути емоційного похмілля

    Цілком запобігти цьому стану складно, оскільки ми далеко не завжди можемо передбачити, наскільки емоційно напруженою буде та чи інша ситуація. При цьому емоційне похмілля може наступити вже протягом кількох годин після події і тривати від кількох хвилин до кількох днів — все залежить від того, наскільки сильно на нас вплинули обставини.

    Тому, якщо вам, наприклад, доведеться щільно спілкуватися з друзями чи родичами або ви збираєтеся на захід з великою кількістю учасників і знаєте, що це вас спустошує, можна зробити кілька кроків.

    По-перше, встановлюйте межі та лімітуйте час, який проводите в емоційно виснажливих ситуаціях. Наприклад, заздалегідь домовляйтеся про те, що проведете з далекими родичами не більше двох годин і не обговорюватимете з ними своє особисте життя.

    По-друге, давайте собі можливість повністю відновитись перед наступною подією. Уявіть, що приходьте до тями після застуди: більше відпочивайте, повноцінно харчуйтеся, дивіться комедії , приділяйте час коханому хобі і спілкуйтеся з людьми, які дають вам енергію, а не забирають її.



    • інші новини