17 причин, чому домашні рослини вмирають

    106

    Кімнатні рослини надають будь-якому простору особливого шарму та затишку. Однак доглядати їх буває дуже складно. Іноді квіти в горщику вмирають вже за кілька днів після покупки. Таке може відбуватися через елементарні помилки.

    1. Неправильний вибір рослини

    Здається, що купити домашню рослину легко і просто – вибираєш квітку, що сподобалася, і готово. Насправді до вибору слід ретельно підходити і не тільки вивчати інформацію про квітку, але і враховувати умови у своєму будинку.

    Фітодизайнер Хілтон Картер зазначає, що люди часто купують рослину, тому що вона красива, а не тому, що їй ідеально підійде кількість та якість природного освітлення у квартирі.

    2. Надлишок рослин у будинку

    Влаштувати красивий зелений куточок у квартирі — чудова ідея, але тут важливо знати міру. За словами захисниці навколишнього середовища Рейчел Мейо, люди часом настільки спалахують ідеєю наповнити будинок зеленню, що купують дуже багато різних кольорів. В результаті рослини гинуть, поки ми намагаємося розібратися, як правильно доглядати кожного з них.

    Краще почати з одного, максимум двох, підібрати для них підходящий догляд, а потім поступово додавати ще по одному новому «вихованцю» за раз.

    3. Зміна температури

    Для того, щоб підтримувати рослини в хорошому стані, важливо враховувати кілька факторів. Температура — одна з найголовніших. Більшість рослин почуваються комфортніше за 18–26 °С.

    Занадто низька або занадто висока температура, а також часта її зміна є згубними для кольорів. Тому краще не ставити їх у проходах, поруч із батареями та біля відкритих вікон.

    4. Полив за розкладом

    Частота поливу залежить від кількості світла, яке одержують квіти, температури, вологості повітря та багатьох інших факторів. Автор блогу про домашні рослини Ліза Елдред-Стайнкопф радить за графіком не поливати, а перевіряти стан ґрунту. Наприклад, якщо весь тиждень було хмарно, процес фотосинтезу йшов не надто активно, а значить, рослині може і не знадобитися вода наступного дня.

    Оцінити стан ґрунту можна пальцем, якщо рослина «живе» у неглибокому горщику, або дерев’яною паличкою, якщо у великому та глибокому. Потрібно занурити паличку в землю так, щоб дістати до дна горщика, залишити на хвилину, а потім витягнути та перевірити. Якщо вона волога на кінці, значить поливати рослину ще рано.

    При цьому, наприклад, кактуси та сукуленти слід «напувати», коли земля зовсім суха. Тропічні листяні рослини – при частково вологому ґрунті. Папороті та квіти з тонким листям – при злегка сухій землі.

    Важливо не забувати про правильні перерви між поливами. Ті ж кактуси або сукуленти можна не поливати кілька тижнів, а папороті знадобиться волога вже через тиждень.

    5. Зайвий чи недостатній полив

    Зайвий полив – вірний спосіб вбити рослину. Це може призвести до того, що листя пожовкне, а коріння почне гнити. Тому перед тим, як поливати квітку, слід перевірити землю в горщику. Якщо вона ще волога, значить, вода поки що не потрібна.

    Інша сторона медалі – недостатній полив – також може зашкодити. У цьому випадку листя стає коричневим, а коріння сохне. “Доктор” рослин Геббі Сантьяго вказує і ще на одну ознаку: коли до коріння надходить мало води, рослина починає “обвисати”. Тому, якщо в горщику є дренажний отвір, можна не боятися і ґрунтовно поливати ґрунт.

    Фахівці також радять дізнатися, скільки вологи рослина отримує у своєму природному середовищі, і постаратися повторити ці умови вдома.

    Ще можна придбати спеціальний вимірювач вологості ґрунту для кімнатних рослин. Він допоможе зрозуміти, коли квіти точно час поливати.

    6. Полив в одному місці

    Поливати рослину завжди в тому самому місці — помилка. Квіти треба поливати, поки вода не почне виходити з дренажного отвору в горщику, і при цьому рівномірно лити воду на всю поверхню землі, а не на ту саму ділянку.

    Головне завдання – переконатися, що вся коренева система отримує необхідну вологу. Якщо поливати тільки один бік — особливо це стосується великих рослин, — то коріння на іншій стороні може не отримувати жодної води. Не дивно, що ця половина з часом почне помирати.

    7. Відсутність добрив

    Багато хто впевнений, що рослинам достатньо однієї лише води, щоб почуватися добре. Це не так. Добриво – важлива частина догляду за квітами. Вони, як і люди, потребують додаткової турботи та правильного харчування .

    8. Ігнорування зміни пір року

    Так само, як і зміна температури, на рослини дуже впливає зміна пір року. Догляд за квітами повинен змінюватись в залежності від того, зима, весна, літо чи осінь за вікном.

    Наприклад, більшості рослин взимку потрібно менше води, тому що вони отримують менше сонячного світла і перебувають у стані глибокого спокою, коли у них знижується обмін речовин та уповільнюється зростання.

    9. Неправильний грунт

    До підбору ґрунту також слід підходити ґрунтовно. Тут все залежить від рослини. Деякі віддають перевагу землі, яка швидко осушується, іншим вона, навпаки, не подобається. Тому варто вивчити всю доступну інформацію про рослину і вибрати землю, яка ідеально їй підійде.

    10. Несприятливе місце

    Неправильно вибраний простір може серйозно нашкодити кольорам і навіть вбити їх. Автор блогу про рослини Маркус Бріджуотер зазначає, що рослини не можуть цвісти будь-де. Тому, перш ніж забирати їх додому, важливо зрозуміти, що саме їм необхідно.

    11. Занадто рання чи пізня пересадка

    Пересадка в інший горщик не повинна відбуватися тільки тому, що рослина виросла з попереднього. Це потрібно робити і для того, щоб поміняти ґрунтову суміш і переконатися, що квіти отримують необхідні поживні речовини.

    Якщо настав час змінювати горщик через зміну розміру, не варто купувати новий величезний. Інакше рослина «плаватиме» у ґрунті, що може призвести до перезволоження та гниття коренів. Краще збільшувати розміри горщика поступово — нехай він буде на 2–5 см ширший за попередній.

    Фахівці радять також пересаджувати рослину, коли стає помітно, як коріння починає рости з дна горщика або розвиток квітки значно сповільнюється. Якщо зі зростанням все гаразд, краще підрізати листя та стебла, а не міняти горщик.

    12. Відсутність дренажного отвору в горщику

    В інтернеті часто трапляються доступні альтернативи дренажному отвору. Проте фахівці радять не захоплюватись такими методами. Використання гальки, шматочків цегли або інших матеріалів замість дренажного отвору не працює. Більше того, це перешкоджає дренажу. Коли отвори немає, складно зрозуміти, достатньо в горщику води для зволоження коріння або волога, навпаки, «топить» рослину.

    13. Недолік чи надлишок світла

    Часто ми починаємо впадати в крайнощі – даємо рослині занадто багато або занадто мало світла. А краще створити таку обстановку, яка максимально близька до природного довкілля. Якщо вікна виходять не на сонячну сторону, а кольорам необхідне світло, можна використовувати фітолампу.

    Ще одна важлива тонкість пов’язана з непрямим світлом. Деякі неправильно інтерпретують це поняття і шкодять своїм рослинам, розташовуючи горщики надто далеко від вікна.

    Автор блогу про рослини Дерріл Ченг радить робити так:

    • Ставити квіти якомога ближче до найбільшого вікна у квартирі. Там рослини мають найширший доступ до природного світла.
    • Закривати вікно білою тюльовою фіранкою, якщо квіти будуть під прямим сонячним промінням більше 2–3 годин на день.

    Саме тому в квартирах з великими вікнами завжди здоровіші рослини – їх потрібно лише правильно поливати і удобрювати. А якщо вікна маленькі або на них є грати, квіти зростатимуть повільно або навіть погано, незважаючи на всі зусилля.

    14. Одне й те саме становище рослини

    Навіть після того, як знайшлося ідеальне місце з погляду естетики та умов, важливо змінювати положення рослини та регулярно повертати її навколо своєї осі. Особливо, якщо йому потрібно багато сонця, а воно падає тільки на одну частину рослини.

    15. Відсутність захисту від шкідників

    Незважаючи на те, що кімнатні квіти постійно знаходяться в приміщенні, вони все одно схильні до атак шкідників, які не тільки загрожують росту і зовнішньому вигляду рослин, але і можуть вбити їх. Ботанік Гледіс Мбофанг-Кортіс зазначає, що протигрибкові та інші захисні засоби треба підбирати для кожної квітки індивідуально і не забувати регулярно їх використовувати.

    16. Зайвий догляд за рослинами

    Можливо, це прозвучить дивно, але зайва турбота буває згубною. Особливо це проявляється взимку, коли рослини перебувають у стані спокою, так що їх не потрібно старанно та рясно поливати. У цей період квіти можуть втратити кілька листків, і це абсолютно природно, адже взимку вони отримують набагато менше сонячного світла.

    «Доктор» рослин Геббі Сантьяго радить не накручувати себе через подібні дрібниці. Більшість рослин набагато живучі, ніж може здатися, і здатні щасливо жити і без пильної уваги. Достатньо приділяти їм час раз на тиждень.

    17. Занадто суворе ставлення до себе

    Догляд за рослинами – тонка робота, і зробити помилку тут дуже просто. Але не треба докоряти собі, якщо щось пішло не так, — будь-які промахи допоможуть у майбутньому.

    Головне — уважно ставитись до рослин та задовольняти їх потреби. Ніхто не народжується з визначними здібностями до садівництва, але ними можна опанувати, постійно вивчаючи світ рослин і набираючись досвіду.