Правда про вікінгів: 7 поширених міфів, які не мають нічого спільного з дійсністю

3983
Кадр з фільму Вікінги. / Фото: posmotr.im
Кадр з фільму Вікінги. / Фото: posmotr.im

Зазвичай, коли коли мова заходить про вікінгів, багато хто уявляє лютих світловолосих воїнів в металевих обладунках, які можуть похвалитися довгими грізними прізвиськами. Але насправді це не так. У цьому огляді ми розвіємо найпоширеніші міфи про цих воїнів.

1. Скандинавські рейдери називали себе «вікінгами»

Корабель вікінгів. / Фото: lactoriacornuta.livejournal.com
Корабель вікінгів. / Фото: lactoriacornuta.livejournal.com

Сьогодні історики використовують слово «вікінги» для позначення скандинавів-мореплавців, які грабували, досліджували і заселяли більшу частину Північної Європи з кінця VIII до середини XI століття. Але насправді грізні воїни ніколи не називали себе грізними, більш того – вони навіть не вважали себе однією народністю.

Ніхто точно не знає, звідки походить слово «вікінг» або коли його почали застосовувати для опису скандинавських нападників в цілому. Історики вважають, що слово «вікінг» походить від древньоскандинавского слова «вик», що означає «фіорд» або «затока» і що воно належало до піратів, які використовували ці водойми, як рейдерські бази.

2. Вікінги були чудовими воїнами

Село вікінгів. / Фото: sodvo.ru
Село вікінгів. / Фото: sodvo.ru

Більшість вікінгів не мали ніякої спеціальної бойової підготовки і не були професійними воїнами. Швидше, це були звичайні фермери, рибалки і селяни, які прагнули поліпшити свій добробут. Якщо вони хотіли приєднатися до групи, яка відправлялася в набіг, то повинні були надати свої власні зброю і броню. Оскільки мореплавці-пірати, як правило, грабували прибережні села, вони далеко не завжди брали участь в рукопашному бою.

Але все ж частка правди в цьому міфі є. Деякі вікінги були просто машинами смерті на полі бою. Існувала секта елітних воїнів під назвою «Берсерк», які поклонялися богу війни і смерті Одину. Ці люди боролися так запекло, що впадали в транс і не відчували поранень.

3. Вікінги носили шоломи з рогами

Шолом вікінга. / Фото: irishtimes.com
Шолом вікінга. / Фото: irishtimes.com

Всупереч поширеній думці, вікінги фактично ніколи не носили шоломи з рогами. З точки зору археологічних свідоцтв, існує тільки один подібний шолом, що зберігся. Експерти вважають, що вікінги або надягали захисні головні убори, зроблені зі шкіри або заліза, або просто йшли в бій без них (тоді тільки дуже багаті люди могли дозволити собі власний шолом).

А стереотип з’явився в 1840-х роках, коли художник по костюмах Карл Еміль Деплер створив сценічні вбрання, які включали в себе рогаті шоломи, для епічної музичної драми Вагнера «Кільце Нібелунгів» (1848).

4. Вікінги носили кольчуги і билися мечами

Легка броня зі шкіри, кісток, тканини. / Фото: becuo.com
Легка броня зі шкіри, кісток, тканини. / Фото: becuo.com

Більшість фільмів і телевізійних шоу зображають вікінгів у важких кольчугах, які б’ються мечами або сокирами. Деякі вікінги дійсно носили кольчуги, але це було дорого, і часто їх використовували тільки люди високого статусу. Північні нападники в основному носили легку броню, зроблену зі шкіри, кістки, з утепленої куртки тканини або шкур тварин.

Що стосується зброї, тільки найбагатші вікінги використовували мечі. Їх головною зброєю були списи, короткі або довгі сокири, довгі ножі, луки і стріли, а також дерев’яні або шкіряні щити.

5. Вікінги були брудними і неохайними

Гребінець вікінгів. / Фото: livemaster.ru
Гребінець вікінгів. / Фото: livemaster.ru

Вікінги вели грубий спосіб життя, але це анітрохи не значило, що вони погано виглядали або пахли. Археологи розкопали такі артефакти, як пінцети, гребінці, зубочистки і пристосування для чищення нігтів і вух, що вказує на те, що серед скандинавських рейдерів практикувалася особиста гігієна. Вони також щотижня купалися, доглядали за своїми зачісками, вибілювали волосся лугом і використовували темну підводку для очей (навіть чоловіки).

6. Всі вікінги були світловолосими

Блондини, брюнети, шатени. / Фото: arhnasledie.ru
Блондини, брюнети, шатени. / Фото: arhnasledie.ru

Багато білявих вікінгів жило у Швеції, а в Данії було більше рудоволосих. Однак, при цьому безліч грабіжників-мореплавців мали темне волосся. Північні нальотчики привозили рабів з інших країн, в також брали в дружини жінок з інших культур і поверталися з ними в Скандинавію. Це переплетення етнічних груп призвело до того, що зовнішній вигляд вікінгів був дуже різноманітним.

7. У вікінгів були страхітливі прізвиська

Торфінн Розколювач черепів. / Фото: dmarge.com
Торфінн Розколювач черепів. / Фото: dmarge.com

У сагах вікінгів повно персонажів, чиї горезвісні витівки і криваві подвиги забезпечили їм такі прізвиська, як Торфінн Розколювач черепів, Халдар Нехристь і Ерік Кривава сокира. Але не всі норвезькі прізвиська мали вселяти жах в серця ворогів. Вони часто описували особливості або особистість людини.
Наприклад, один воїн отримав прізвисько «Олвір Друг дітей», тому що, на відміну від інших воїнів, він відмовився під час набігу заколоти дітей своєї списом. Відомий в 11 столітті конунг вікінгів отримав прізвисько Магнус Голоногий, оскільки він якось відвідав Шотландію і йому так сподобалися кілти, що він повернувся в подібному одязі в Норвегію.• не пропусти