Цікаві факти про традиції та побут Ісландію (50 фактів)

5186

Ми продовжуємо цикл публікацій про різні країни нашої неосяжної планети, сьогодні на черзі Ісландія – країна гейзерів, льодовиків, китів та водоспадів. Всі розповіді публікуються від обличчя наших людей що живуть в цих країнах, а тому вельми цікаві.

1. Ісландія – одна з найменш населених країн у світі, тут мешкає близько 320 тисяч осіб, а до другої світової війни населення країни становило всього 50 тисяч.

2. Оскільки в Ісландії всі один одного знають, при розставанні або розлученні пара завжди намагається зберегти добрі стосунки. Випадки, коли колишній хлопець не спілкується з колишньою дівчиною або колишнє подружжя не розмовляють один з одним вкрай рідкісні, адже у них в будь-якому випадку практично всі друзі та знайомі загальні.

3. Замість прізвищ в Ісландії – патроніми, тобто аналог нашого батькові. До імені батька додається частка «сон» (тобто син) або «доттір» (якщо це дочка), виходить, наприклад, Silia Palmarsdottir, тобто Силія дочка Палмарса.

4. У тому випадку, якщо батько з якихось причин не визнає дитини, син або дочка в якості прізвища отримують матрони, тобто теж саме батькові, але по імені матері.

5. Оскільки в Рейк’явіку всі знають один одного, то двері будинків тут часто не замикають, ключі від машин кидають в автомобілях, а дітей у візках залишають без нагляду на вході в кафе, бар або магазин.

reykjavik

6. У Рейк’явіку вважається нормальним вийти в найближчий магазин за продуктами в піжамі.

7. Жителі Рейк’явіка практично завжди оплачують покупки банківськими картами, причому, навіть якщо замовляють каву в барі. Готівкою тут розраховуватися не прийнято.

8. Ісландці впевнені, що сякатися – шкідливо для здоров’я, тому взимку тут всі шмигають носами, тобто, пардон, втягують соплі в себе.

9. А ось плюватися, навпаки, не вважається непристойним, навіть дівчата без всяких проблем плюються на вулиці і в громадських місцях.

10. Насправді в Ісландії взимку не так холодно, як ми звикли думати, температура тут рідко опускається нижче – 6 градусів.

fakty ob islandii 10

11. Зате взимку в Ісландії темно, 21 грудня – у найкоротший день у році світанок настає о 10.30, а сідає сонце вже о 16.00. Влітку на зміну довгим ночами приходять довгі дні, у порівнянні з якими білі ночі в Пітері просто ні про що, в червні Ісландії сонце сідає всього на пару годин.

12. Відсутність сонячного світла взимку в деякій мірі компенсується північним сяйвом, його можна спостерігати постійно, тому через пару тижнів на нього вже не звертаєш увагу.

13. Оскільки взимку в Ісландії сонце не світить, всі жителі країни, щоб уникнути рахіту та інших неприємних хвороб, в обов’язковому порядку приймають риб’ячий жир, але не в рідкому вигляді, а в позбавлених смаку капсулах.

14. Практично всі жителі Ісландії мають профайли на Фейсбуці, за останніми даними Ісландія – активна країна в соціальній мережі.

15. Навіть якщо у мешканця Ісландії з якоїсь причини немає профайлу на Фейсбуці, його все одно можна з легкістю знайти в мережі. Всі жителі країни з власної доброї волі реєструються на сайті www.ja.is, де вказують свої ім’я та прізвище, номер телефону, адресу і місце на карті, де розташований їхній будинок.

fakty ob islandii 15

16. В Ісландії, якщо людина до вас добре ставиться, вона демонструє це тим, що постійно торкається до вас.

17. Блондинок в Ісландії на порядок більше, ніж брюнеток, тому місцеві мешканки люблять фарбувати волосся в темніший відтінок.

18. Для того, щоб провести ніч з ісландської дівчиною, довгі залицяння не вимагаються, більшість ісландок, що називається, easy going, тому в Рейк’явік так люблять приїжджати італійці та іспанці.

19. Ісландці дуже толерантний, у Рейк’явіку регулярно проходить гей-парад, з 2010-го року тут дозволені гомосексуальні шлюби, та й відсоток бісексуалів в країні дуже високий.

20. Найпопулярніші спеціальності в Ісландії – художник, музикант або дизайнер. Кожен другий бармен або офіціант намагається отримати освіту по творчій спеціальності, а заодно грає в який-небудь рок або фолк групі.

fakty ob islandii 20

21. З описаної вище причини послугами дизайнерів, наприклад, для того, щоб придумати дизайн квартири або весільного плаття, тут ніхто не користується. Жителі Ісландії впевнені, що кожен з них – сам собі художник, тому і інтер’єр квартири, і дизайн сукні вони воліють придумувати самостійно.

22. Ремонт в квартирах теж роблять переважно своїми руками, не наймаючи робітників.

23. Ісладці сходять з розуму по Євробаченню, до конкурсу молодих виконавців тут ставляться дуже серйозно, і під час прямої трансляції вся країна стежить за подіями по ТБ.

24. В Ісландії немає ресторанів Макдональдс, останній закрився в 2008-му році під час кризи.

25. Найпопулярніші імена в Ісландії: чоловіче – Йон і жіноче – Гуврун. Також досі поширені старовинні міфологічні імена, наприклад, aðalsteinn, що означає «головний камінь».

fakty ob islandii 25

26. Ісландці, люблять використовувати в повсякденному житті не повні, а скорочені версії імен, так Девід в зменшувально ісландської версії буде Дуббо, Гуврун – Гуна, Стефан – Степпа, Йон – Нонні і т. д.

27. Мова Ісландії практично не змінився за останні 1000 років, так що в ній зустрічаються букви, зниклі з англійської, плюс жителі країни без всякий проблем можуть читати старовинні саги вікінгів в оригіналі.

28. Місцеве населення взагалі дуже любить читати, сьогодні, за деякими даними, ісландці – найбільш читаючий народ у світі.

29. На вартість вина в Ісландії часто впливає не рік його виробництва або якість, а міцність. Таким чином, дороге, але легке французьке вино може коштувати в рази дешевше, ніж 15-градусна бормотуха.

30. В Ісландії немає збройних сил, їх функції в деякій мірі виконує берегова охорона.

fakty ob islandii 30

31. Поліцейські в Ісландії не носять зброї, пістолети їм не видають.

32. Жителі Рейк’явіка здебільшого жахливо паркуються, можуть кинути машину прямо поперек вулиці.Наявність евакуаторів і штрафи за паркування в недозволеному місці мало чим допомагають.

33. Ісландці прагнуть використовувати тільки поновлювані джерела енергії, газ і бензин тут використовуються тільки для того, щоб заправляти автомобілі і човни, і то тому що електро-автомобілі в країні не прижилися.

34. За воду в ресторанах і кафе платити не потрібно, її все одно наливають з водопровідного крана. Це вода з місцевих термальних джерел, а тому вона абсолютно придатна для пиття.

35. А ось гаряча водопровідна вода в Ісландії тхне тухлими яйцями. Справа в тому, що вона теж надходить в систему водопостачання безпосередньо з гарячих термальних джерел, а вони багаті сірководнем.

fakty ob islandii 35

36. Прийняття гарячих термальних ванн – популярний варіант вечірнього дозвілля у Рейк’явіку, вартість відвідування при купівлі абонемента – близько 5 євро.

37. У будинках Ісландії, як і в Україні, діє система центрального опалення, що вигідно відрізняє країну від Італії чи Франції, де за кожне включення обігрівача доводиться платити.

38. До сімдесятих років двадцятого століття законодавство Ісландії дозволяло жителям країни безкарно вбивати турків. Це пов’язано з тим, що минулого турецькі пірати часто грабували ісландські судна і прибережні села.

39. Донині законодавство Ісландії дозволяє жителям країни вбивати білих ведмедів для прожитку.

40. В Ісландії дуже популярна лакриця, її додають у будь-які страви, плюс тут випускають шоколадні цукерки з начинкою з лакриці.

41. Національне блюдо Ісландії – хаукарль – нарізане дрібними шматочками тухле м’ясо гренландської акули. Якщо не розжовувати і просто ковтати – це ще цілком їстівне, але якщо м’ясо разжуєш, то відчуєш «чарівний» смак сечовини. Справа в тому, у гренландкой акули немає сечовивідних шляхів і її м’ясо містить отруйний аміак. Для того, щоб м’ясо можна було їсти, його залишають на три місяці відходити під землею або в підвалі. Над смаком цієї страви, в тому числі, глумилися творці «Сімпсонів» в одному з епізодів мультсеріалу.

fakty ob islandii 41

42. В Ісландії їдять в основному рибу, при цьому всі страви поливають надміру майонезом, гірчицею і кетчупом, після чого справжнього смаку риби можна і не розпізнати.

43. У більшості ісландців дуже погані зуби, при цьому Ісландія – одна з головних країн-споживачів цукру, а ще тут дуже люблять Coca-Cola.

44. Більшість ісландців досі вірять у ельфів і тролів, що призводить до труднощів при спорудженні будинку або дороги. До того, як почати будівництво тут консультуються з місцевими «відьмами» на предмет того, чи можна зрушити той чи інший камінь, а ось під ним живе ельф. Іноді для того, щоб «не образити» ельфа і пересунути камінь, ісландцям доводиться здійснювати магічні обряди, наприклад, деякий час тримати камінь у меді.

45. 2148 чоловік в Ісландії дотримуються язичницького вчення Ásatrú Association, яке засноване на відродженні ісландських і норвезьких язичницьких вірувань. Ця релігія прийнята офіційно, а її служителі можуть здійснювати обряд вінчання, який прирівнюється до традиційної реєстрації шлюбу.

46. Крім всім відомого Санта-Клауса в Ісландії існує ще 15 Санта-Клаусів різних видів, за великим рахунком всі вони – ельфи, в яких вірять місцеві жителі.

fakty ob islandii 46

47. У кожному великому магазині Рейк’явіка є дитячий майданчик.

48. Всі ісландці носять lopapeysa – в’язану кофту з овечої вовни з характерним національним малюнком. Можна сказати, це той самий приклад національного костюма, який не зник з плином часу.

49. Ісландці пишаються тим, що у них найстаріший не розформована парламент у світі, він називається Alþingi і був заснований в 1930-му році.

50. Жителі Ісландії дуже довірливі, при прийомі на роботу вони не можуть звертатися у іноземця рекомендацій з попереднього місця роботи, а просто вірять новоприбулому на слово.• не пропусти