10 корисних звичок, які допоможуть врятувати планету

1501

Просто не кидати сміття собі під ноги — це правило, нарешті, запам’ятовую все більша кількість людей. Проте, цього недостатньо, аби компенсувати руйнівний вплив на нашу планету. Одна з основних проблем людства — ми завалюємо Землю сміттям. Розповідаємо про прості кроки, які допоможуть значно зменшити рівень шкоди нашій планеті:

1. Відмовтеся від одноразового посуду.

Всюди одноразовий посуд можна замінити на звичайний. Якщо йдете на пікнік — брати компактний набір зі скляним чи алюмінієвим посудом. Знаходити зайві 10 хвилин, аби випити свій напій у закладі й не брати його із собою в одноразовому стакані. Дехто скаже, що це не зручно чи йому просто лінь перемивати гору посуду після застілля. Але хіба лінь варта того, щоби залишити поряд із собою сміття, яке може розкладатися понад 400 років?

2. Беріть із собою торбинку в магазин.

Звичайна торбинка з тканини замість пакетів — те, що треба для походу за продуктами. У неї можна скласти овочі та фрукти з ринку, щоби не використовувати купу коробок та пакетів. Та й виглядає це більш стильно, ніж пакет з емблемою супермаркету. В Україні впродовж декількох років з’явився великий вибір екосумок із натуральних тканин із цікавими зображеннями.

3. Не треба складати пакети в пакеті.

Крім торбинки для продуктів замість великого пакета, подумайте про те, скільки ми використовуємо та викидаємо маленьких пакетів із кожним походом у магазин. Кожен овоч чи фрукт в окремому пакетику, зелень — зразу в пластиковій коробці та пакеті. Так само полуницю та інші ягоди — продають у пластиковому кошику, та загортають зверху в пакет. Усе це робиться, щоби людині було зручніше, та чи вартий цей короткочасний комфорт наслідків?

Овочі, фрукти, зелень — можна носити в торбинці без пакетів. Ягоди — скласти всі в один пакет та відмовитися від пластикових коробок. Щоразу, під час походу в магазин — будете збирати вдвічі, якщо не втричі менше сміття.

4. Слідкуйте за використанням води.

Прості правила: не вмикати воду на повну потужність, коли миєте посуд. Вимикати воду, поки чистите зуби. У душі — також, старатися вимикати воду, коли вона не потрібна. Не нагрівати в чайнику більше води, ніж потрібно на один раз — це ще й економить електроенергію, адже ви тратите її дарма, коли нагріваєте кілька разів одну й ту саму воду.

5. Здавайте сміття на перероблення.

Багато кому лінь займатися сортуванням сміття, бо в ньому є багато нюансів. Ще і треба знайти станцію, куди його потім відвезти. Але, можна хоча б частково відкладати те сміття, яке зручно упакувати та завезти раз на місяць на перероблення.

Алюмінієва бляшанка розкладається 100 років, а консервна — 50 років. Їх можна назбирати в окремий контейнер та здати на перероблення. Це ж стосується скляних виробів, пластикових пляшок, картону та паперу. А, особливо, батарейок та акумуляторів — є багато пунктів здачі для них, головне не бути байдужим.

6. Вимикайте електропристрої вночі.

Щоби економити електроенергію та й у цілях безпеки. Вимикайте телефон, він зарядиться швидше, ніж за цілу ніч. Вимикайте телевізор, настільну лампу, ноутбук, зарядні пристрої, кондиціонер.

7. Змініть хімію, там де це можна зробити.

Звісно, що для якісного догляду за ванною чи склом треба купувати різні засоби для миття. Але деякі з них, для прибирання, можна замінити звичайною содою, сіллю, лимонною кислотою.

З цими компонентами можна мити полички, витирати пилюку, чистити каструлі та пательні, мити посуд чи холодильник, кухонні поверхні тощо. На довше вистачить, менше сміття, корисніше та й економніше.

8. Носітьсвою чашку.

У тему до одноразового посуду — зручна чашка зі щільною кришкою здатна стати повноцінним замінником. У не можна набирати воду, щоби не купляти в маленькій пластиковій пляшці. Брати каву чи лимонад із собою, щоби не просити одноразовий стакан. Є, навіть, такі чашки. Що складаються в декілька разів і не займають багато місця в сумці. Зате скільки користі від неї, якщо можна більше не залишати сміття після кожного випитого напою.

9. Раціонально використовуйте папір.

Тут усе просто: можна купити блокноти, папір, зошити тощо — з переробленого паперу, що швидко розкладається. А ще, заради такого не вирубують нові дерева.

Також, можна скоротити використання паперу там, де без нього можна обійтися. Використовувати звичайну хустинку, а не одноразову. Не друкувати квитки, коли є електронні. Тримати всі документи в телефоні, а не друкувати купу копій на папері.

10. Культура споживання. А вам це треба?

Зайві зарядні пристрої, часті оновлення одягу, статуетки та різні декорації для дому, двадцята баночка з кремом чи освіжувачем повітря — ми споживаємо купу всього, без чого насправді могли б обійтися. Це корисно для маркетологів та виробництв цих товарів, але дуже шкідливо для планети. Перш, ніж купувати нову річ, добре подумайте, та проаналізуйте, чи дійсно вона потрібна. Проста логіка: менше купуєш — менше викидаєш.

А ви дотримуєтеся корисних екозвичок, щоби допомогти планеті?

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua