Далай-лама XIV – духовний лідер тибетців, письменник, філантроп, громадський діяч і лауреат Нобелівської премії. Народився він в бідній селянській родині, яка займалася вирощуванням вівса і картоплі. При народженні йому дали ім’я Лхамо Дхондруб, що означає «богиня, виконуюча бажання». У Тибеті при виборі імені не враховують стать дитини. Лхамо був 9-м з 16 дітей в сім’ї, з яких вижили тільки 7.
Коли хлопчикові було 2 роки, його село відвідала група лам. Вони й обрали маленького Лхамо Дхондруба новим далай-ламою XIV. Через 3 роки він був зведений на престол Тибету і почав отримувати чернечу освіту.
Далай-лама довгий час намагався налагодити відносини з Китаєм і відстояти незалежність своєї країни. Але, після того як китайська армія обстріляла його палац, йому довелося шукати притулку в Індії. З цього моменту далай-лама і весь уряд Тибету проживають в індійському місті Дхарамсала.
Йому, як нікому іншому, відомі проблеми бідних тибетців. Далай-лама підтримує науку, виступає проти вирубки лісів і знищення диких тварин, а також багато говорить про права жінок.
Ми з повагою ставимось до діяльності далай-лами. Сьогодні ми ділимося з вами його цитатами, які зроблять кращим навіть самий непогожий день.
- Якщо можете допомогти – допоможіть. Якщо ні – хоча б не нашкодьте.
- Гнів і збудження роблять нас більш схильними до захворювань. Якщо розум спокійний і зайнятий позитивними думками, тіло не стане легкою здобиччю для хвороби.
- Будьте добрішими, коли це можливо. А це можливо завжди.
- Я професійний реготун. Я стикався з чималою кількістю труднощів у своєму житті, а моя країна і зараз знаходиться в своєму критичному періоді. Проте я часто сміюся і сміх мій заразливий. Коли люди мене запитують, як я знаходжу сили для сміху в такій ситуації, я відповідаю: “Я професійний реготун”.
- Наївно думати, що добробут людства залежить тільки від молитов. Потрібні реальні дії.
- Пам’ятайте, що не завжди те, що ви хочете, дійсно вам потрібно.
- Якщо проблему вирішити можна – не варто про неї турбуватися. Якщо проблему вирішити не можна – турбуватися марно.
- Пам’ятайте, що кращі відносини – ті, в яких ваша любов один до одного перевищує потребу один в одному.
- Будь готовий змінити свої цілі, але ніколи не змінюй свої цінності.
- Пам’ятайте, тиша іноді краща відповіді на питання.
- Моя релігія дуже проста: моя релігія – це доброта.
- З самого моменту свого народження кожна людина хоче бути щасливою і уникає страждань. І це бажання не залежить ні від соціальних умов, ні від освіти, ні від ідеології. Все наше єство бажає просто задоволеності.
- Нам всім потрібне співчуття, і якщо у нас його не буде, то жоден політик чи навіть маг не зможе врятувати планету.
- Наші вороги дають нам прекрасну можливість практикувати терпіння, стійкість і співчуття.
- Я намагаюся ставитися до кожного, кого б мені не довелося зустріти, як до старого друга. Це дає мені непідробне відчуття щастя.
- Любов і співчуття є необхідністю, а не предметом розкоші. Без них людство не зможе вижити.
- Чим більше ми піклуємося про щастя інших людей, тим більш гармонійним стає наше відчуття власного благополуччя.
- Дотримуйтесь трьох правил: поважайте себе, поважайте інших і несіть відповідальність за всі свої дії.
- Ми ніколи не встановимо гармонію з навколишнім світом, поки не змиримося з собою.
- Ми частина людства, тому нам слід піклуватися про людство. А якщо це не в наших силах, то ми повинні хоча б не завдавати шкоди.