Благовіщення – 7 квітня: християнське свято та його традиції

2214

Щорічно православні християни святкують Благовіщення 7 квітня. Дата, на відміну від Великодня, не міняється — святкують Благовіщення рівно за 9 місяців до Різдва Христового. Це одне з 12 найважливіших релігійних свят року, наряду з народженням чи воскресінням Ісуса. Читайте далі про те, які прикмети існують щодо цього дня, що можна робити на Благовіщення, а чого не варто.

Свято Благовіщення Пресвятої Богородиці

Християнські вірування твердять, що у цей день Архангел Гавриїл з’явився перед Дівою Марією і повідомив їй про непорочне зачаття. Він розповів і про долю її майбутньої дитини — Ісуса Христа. Звідси і назва свята Благовіщення — Блага вість до Марії, про те що вона має народити сина Божого. Свято припадає на Великодній піст, тож пишного гуляння чекати не варто. Що робити в цей день, а чого краще не робити? Розберемося у традиціях по пунктах:

Що можна робити на Благовіщення

Важлива традиція — пекти й освячувати проскури. Вважається, що вони мають таку ж силу, як і свячена вода. Готуються проскури з пісного тіста та роздаються в церкві, а раніше — їх люди самі готували вдома. Проте, у 2020 році ми радимо утриматися від освячування їх у церкві та дотримуватися карантину.

У честь великого свята дозволяється їсти пісну рибу та випити келих вина. Інших святкових страв немає, бо ще триває піст перед Великоднем.

Традиція, якої можна дотриматися не виходячи 7 квітня з дому — це заготівля Благовіщенської солі. Це традиція, яка давно існувала в народі: треба було, щоби кожен член родини поклав сіль в один мішечок, а старша жінка в домі цю сіль обсмажувала. Благовіщенську сіль треба зберігати, як ліки та оберіг для всіх жителів дому. Якщо ж така цілюща сіль не знадобилася протягом року — її спалювали у вогні, а замість неї готували нову.

Також, віряни в цей день направляють свої молитви до Діви Марії. Найкраще відсвяткувати Благовіщення вдома, в родинному колі. І обов’язково з гарним настроєм та світлими думками.

Гарною прикметою вважалося побачити в цей день білого птаха, особливо, якщо це голуб. В деяких регіонах навіть випікали птахів з тіста, але все ж частіше це робили на Обретіння.

Чого не можна робити на свято Благовіщення

Є низка заборон, які стосуються кожного великого християнського свята: не можна працювати, вишивати, шити чи в’язати, вбивати худобу, влаштовувати сварки. Вважається, що природа в цей день перероджується, тож не можна турбувати її: копати землю, садити щось, сіяти. Проте, можна було зривати квіти щоби прикрасити будинок чи збирати лікарські трави.

У цей не варто день щось віддавати, викидати чи позичати. Не можна в цей день стригтись та навіть розчісуватись, мовляв, заплутаєш власну долю. Не можна вдягати на Благовіщення обновки та слід бути обережним з вогнем.

Не можна кликати в цей день додому гостей та ходити в гості до інших. Веселитися, влаштовувати вечірки, співати та танцювати — теж не можна. Загалом — це тихе та спокійне сімейне свято.

Прикмети на Благовіщення Пресвятої Богородиці 7 квітня:

  • Передбачали, що на Великдень цього року погода буде така ж сама, як і на Благовіщення.
  • Слідкували за тим, коли розвиднюється на вулиці: якщо з самого ранку світло, то весна буде рання, якщо до обіду тільки стало ясно — то середня, а як чисте небо побачиш тільки вночі — то пізня.
  • Якщо на Благовіщення не побачиш жодної ластівки в небі — то весна буде пізня і холодна.
  • Гарна погода 7 квітня — до гарного врожаю.
  • І, навпаки, якщо йде сніг цього дня — до неврожаю.
  • Гроза на Благовіщення — до врожаю горіхів.
  • Невеликий дощ 7 квітня — до хорошого врожаю грибів.

А ви святкуєте Благовіщення? Якщо так, то як плануєте святкувати у 2021 році?

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua