У травні навколо територіальних центрів комплектування розгорівся новий шквал звинувачень — соціальні мережі рясніли дописами про «незаконні дії», перевищення повноважень і свавілля військових. Однак реальна картина виявилася зовсім іншою.
За офіційною інформацією Генштабу ЗСУ, лише 11% з усіх інцидентів, які приписували ТЦК, підтвердилися після перевірок. Мова йде про 30 випадків із 263, зафіксованих у травні. Решта 89% — фейки, перебільшення або вкиди в межах російських інформаційно-психологічних операцій.
У Генштабі прямо заявили: громадяни та медіа мають перевіряти джерела інформації, щоб не стати частиною чужої гри. Частина резонансних історій, які набули популярності онлайн, не має під собою жодних доказів. І часто виявляється, що їх навмисно розкручують для дискредитації мобілізації в Україні.
Водночас реальні порушення фіксуються — і за них несуть відповідальність. Серед 30 інцидентів, які пройшли перевірку, є випадки, що завершилися серйозними кадровими наслідками. Чотирьох осіб відсторонено, двох — звільнено. Ще одинадцять військових притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Іще 27 випадків наразі розслідують.
У Генштабі наголошують: командування Сухопутних військ суворо контролює дотримання законів. З травня армія почала публічно звітувати про роботу ТЦК і системно реагувати на скарги. Якщо є порушення — вони не замовчуються. Але й фейки не залишаються поза увагою.