Вчені перетворили скло на сонячну панель за допомогою одного тільки лазера

  1050

  Вчені з Федеральної політехнічної школи Лозанни (EPFL) разом з колегами з Токійського технологічного інституту виявили дивовижне явище. Короткочасна дія фемтосекундним лазером на телуритове скло перетворювала його на напівпровідник, чутливий до світла. Тим самим можна виробляти фоточутливе скло без будь-яких додаткових матеріалів і зусиль, що вчені жартома порівняли з алхімією.

  «Це фантастика, ми на місці перетворюємо скло на напівпровідник за допомогою світла, – сказав один із авторів дослідження Ів Беллуар (Yves Bellouard). — По суті, ми перетворюємо матеріали на щось інше, можливо, наближаючись до мрії алхіміка».

  Вчених зацікавила поведінка атомів у телурітовому склі (TeO2) при впливі на нього надшвидких імпульсів високоенергетичного лазерного випромінювання. Вони виявили, що лазер у місці падіння променя створює в товщі скла крихітні кристали напівпровідникових матеріалів телуру та оксиду телуру. Це означає, що оброблені таким чином ділянки можуть виробляти електроенергію під впливом денного світла.

  «Цікавий поворот у цій технології полягає в тому, що у процесі не потрібно жодних додаткових матеріалів. Все, що вам потрібно – це телуритове скло та фемтосекундний лазер для створення активного фотопровідного матеріалу», – додав учений.

  У ході експерименту на отриманий з Японії 1 см диск теллуритового скла лазером був нанесений штриховий малюнок. Під впливом світла від ультрафіолетового до видимого діапазону оброблена ділянка виробляла електричний струм, залишаючись місяцями стабільно працюючою. Так само на склі можна створювати світлочутливі датчики та інші напівпровідникові схеми, використовуючи для цього лише джерело лазерного світла.

  Малюнок можна наносити на місці на вже встановлене скло, перетворюючи його на розумне з необхідною функціональністю. Щоправда, звичайні шибки для цього не підходять. Але якщо технологію підхоплять виробники, це може призвести до революції в архітектурі.