Астрономи виявили, що випромінювання, що виходить з активних центрів галактик, затемняється навколишнім пилом набагато сильніше, ніж думали раніше. Отже, ми недооцінювали і силу самого випромінювання, яке створюється речовиною навколо надмасивних чорних дірок.
Активні ядра галактик із їхніми надмасивними чорними дірками, що поглинають навколишню матерію, — мабуть найпотужніші стабільні джерела енергії у Всесвіті. Деякі з них випромінюють набагато більше, ніж усі зірки їхніх галактик, разом узяті. І все одно їхню силу ми недооцінюємо. Такого висновку дійшли автори нової статті, опублікованої в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Мартін Гаскелл (Martin Gaskell) та його колеги з Каліфорнійського університету в Санта-Крузі досліджували активне ядро галактики NGC 5548, яке розташоване майже в 250 мільйонах світлових років від нас і містить надмасивну чорну дірку масою близько 65 мільйонів сонячних мас. Оточена великою хмарою пилу, вона виглядає більш тьмяною і червоною, подібно до Сонця під час заходу сонця.
Ступені затемнення та «почервоніння» випромінювання взаємопов’язані і залежать від кількості та щільності пилу. Але якщо для заходу Сонця їх можна встановити, знаючи вихідні характеристики його випромінювання, то для далеких чорних дірок такі оцінки сильно утруднені. Існують лише моделі, які передбачають, як впливає пил на їхнє випромінювання в різних діапазонах хвиль.
Тому Гаскелл із співавторами використовував одразу сім різних методів для розрахунків кривої почервоніння випромінювання, що виходить від центру NGC 5548, а отже, і його затемнення. У всіх випадках вчені отримали результати, що добре узгоджуються один з одним. При цьому ступінь затемнення виявився набагато вищим, ніж вважалося досі, на основі даних про кількість пилу в нашому безпосередньому космічному оточенні.
Особливо помітно це проявляється у далекій ультрафіолетовій області випромінювання, інтенсивність якого знижується. За словами вчених, NGC 5548 – досить типовий представник активних ядер галактик. Якщо ми недооцінюємо силу їх затемнення навколишнім пилом, то недооцінюємо і потужність випромінювання, що виходить від таких об’єктів.
Джерело: academic.oup.com