Група туристів, що подорожують північною Норвегією, зафіксувала в небі рожеві полярні сяйва. Їх колір свідчить, що потоки заряджених частинок проникли надзвичайно глибоко у земну атмосферу.
Рідкісні полярні сяйва можна було спостерігати у четвер 3 листопада 2022 року. Їхні знімки отримала група туристів на чолі з гідом Маркусом Варіком (Markus Varik) з норвезької компанії Greenlander.
Це були найяскравіші рожеві сяйва, які я тільки бачив за десять років роботи, — розповів Варик. – Такі явища зустрічаються нечасто.
Полярні сяйва виникають через потрапляння в атмосферу заряджених частинок, що походять від Сонця. Як правило, магнітне поле Землі відхиляє ці потоки, і лише в приполярних районах, де його силові лінії сходяться до полюсів, частки можуть проникати у верхні шари атмосфери. Зіткнувшись з атомами розрідженого повітря, вони змушують ті випромінювати світло різної довжини хвилі. Потік зупиняється на висотах від 100 до 300 кілометрів, де є порівняно багато кисню, який надає сяйві яскравого зеленого відтінку.
Однак полярні сяйва, помічені Маркусом Варіком та його супутниками, були рожевими. Такий колір відповідає випромінюванню збуджених атомів азоту: отже, цього разу сонячний вітер проникнув в атмосферу нижче за 100-кілометрову позначку, в області, де домінує цей інертний газ. У Норвегії сяйва трималася близько шести годин, а більш короткий час було видно й південніше, до Швеції.
Події пов’язують із турбулентними процесами в земній магнітосфері, які призвели до її тимчасового ослаблення 3 листопада. Геомагнітна буря була не надто потужна, її оцінили на рівні G1 за п’ятибальним G-індексом американського Національного управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA). Однак вона створила пролом у магнітному полі планети, крізь яку частинки сонячного вітру змогли проникнути в атмосферу на велику глибину.
Джерело: livescience.com