Небесний вогонь: археологи відтворили картину загибелі Єрихону

  1382

  Біблійне місто Єрихон було зруйноване внаслідок метеоритного удару, з’ясували вчені. Дослідження зайняло близько 15 років, повідомляє Scientific Reports.

  Наукова робота об’єднала понад 20 авторів. У їх число увійшли археологи, геологи, геохімік, геоморфологи, мінералоги, палеоботаніки, седиментолог (фахівець з осадовим породам), експерти по космічних впливах і лікарі.

  Дослідження показало, що в епіцентрі космічного вибуху опинилося місто Таль-ель-Хаммам. Приблизно 3600 років тому крижана брила з космосу увійшла в атмосферу прямо над цим населеним пунктом.

  Метеорит рухався зі швидкістю 61000 кілометрів на годину. Він вибухнув на висоті 4 км над землею. Вибух був приблизно в 1000 разів могутніший від атомної бомби, скинутої на Хіросіму.

  Температура повітря в місті миттєво піднялася вище 2000 градусів Цельсія. В таких умовах не могли вижити ні люди, ні худоба. Глинобитні будинки почали плавитися, майже відразу все місто було охоплене вогнем.

  Кілька секунд потому на місто впала ударна хвиля. Рухаючись зі швидкістю 1200 км/год, вона була потужнішою найсильнішого торнадо в історії людства. Учені зробили висновок, що всі вісім тисяч жителів Таль-ель-Хаммама загинули.

  Приблизно через хвилину ударна хвиля дійшла до Єрихону, який знаходився за 22 кілометри від епіцентру вибуху. «Стіни Єрихону впали, і місто згоріло дотла», – сказано в дослідженні.

  Вчені, досліджуючи руїни загиблого міста, виявили півтораметровий шар деревного вугілля, попелу, розплавленої глиняної цегли та розплавленої кераміки. Ця темна смуга стала називатися шаром руйнування.

  Аналіз показав, що цей шар не був пов’язаний з виверженням вулкана, землетрусом або війною. Такі події не здатні розплавити кераміку. Вчені застосували комп’ютерне моделювання і прийшли до висновку, що причиною катаклізму був порівняно невеликий астероїд.

  Підтвердженням цієї теорії стали дрібнодисперсні піщинки кварцу в відкладеннях. Вони утворилися при тиску 5 гігапаскалів – це можна порівняти з тиском шести 68-тонних військових танків.

  Шар руйнування також містить крихітні алмазоїди. Кожен з них менший, ніж вірус грипу. Ймовірно, деревина і рослини в цьому районі були миттєво перетворені в алмазоподібний матеріал високим тиском і температурою вогненної кулі.

  Вчені також виявили крихітні кульки розплавленого матеріалу розміром менше частинок пилу. Вони складалися з випаруваного заліза і піску, які плавилися при температурі близько 1590 градусів Цельсія. Крім того, фрагменти кераміки і розплавленого скла поцятковані крихітними розплавленими металевими зернами, в тому числі іридію з температурою плавлення 2466 градусів, платиною, яка плавиться при 1768 градусах, і силікатів цирконію (1540 градусів). Єдина сила, здатна забезпечити такий нагрів – це космічний удар.

  Міста, які загинули від космічного удару, залишилися занедбані ще на кілька століть. Вчені припустили, що вони були непридатні для проживання і вирощування сільськогосподарських культур.  • новини партнерів

  • не пропусти

  • магазин