10 найдавніших храмів світу, які і сьогодні вражають своєю величчю

4962
Кам’яні рельєфи, знайдені в храмі Гёбеклі Тепе.

Культові споруди існують протягом тисяч років і є підтвердженням існування інших цивілізацій та культур. Ці споруди і сьогодні зачаровують своєю красою і величчю. У цьому огляді мова піде про 10 найдавніших храмів на нашій планеті.

1. Кноський палац

Греція
Побудований на південний схід від Іракліону, Кносс був заселений протягом кількох тисяч років, починаючи з сьомого тисячоліття до н.е. Він був покинутий після руйнування в 1375 році до нашої ери. Великий палац Кносса побудували між 1700 і 1400 роками до нашої ери, на місці першого палацу, створеного близько 1900 року до нашої ери. Функція даного місця достовірно не відома, хоча стверджується, що він використовувався в якості адміністративного центру або релігійного центру (а, може, і того й іншого одночасно).

Відповідно до грецької міфології, палац був спроектований архітектором Дедалом за наказом короля Міноса, який потім заточив знаменитого архітектора в темниці, щоб той нікому не розкрив план палацу. Палац також був пов’язаний з міфологічним лабіринтом, який був обителлю Мінотавра. Палац був покинутий приблизно в кінці епохи бронзи (1380-1100 рр. до н.е.) через численні катастрофи, у тому числі землетруси і пожежі. Це також одна з найстаріших будівель у світі.

2. Гебеклі-Тепе

Туреччина
Гебеклі-Тепе, який розташований на вершині пагорба в південно-східній Туреччині, вважається найдавнішим храмом у світі. Він датується 10-8 тисячоліттям до нашої ери, тобто храму виповнилося вже 12 000 років. Розкопки почалися в 1995 році професором Клаусом Шмідтом, який розглядає цей об’єкт як святилище. Археологи вважають, що це було місце для поклоніння, ритуальних чи релігійних цілей.

На колонах Гебеклі-Тепе були знайдені вирізані рельєфи, в основному зображення левів, лисиць, кабанів, змій, журавлів і диких качок. Будівництво храму передувало виникненню гончарства, паперу, а також винаходу колеса і тваринництва. На місці розкопок не було знайдено слідів одомашнених рослин або тварин.

3. Храм Амада

Єгипет
Храм Амада – найстаріший храм у Нубії. Він датується часом вісімнадцятої династії і був вперше побудований Тутмосом III, який присвятив храм Амону Ра і Ре-Хорахті. Аменхотеп II продовжив оздлблення храму Амада, а його наступник Тутмос IV встановив дах над внутрішнім двориком. Пізніше, Ехнатон, який намагався відмовитися від багатобожжя і ввести культ Атона, заборонив у храмі поклоніння Амону, але Сетіі I під час 19-ї династії повернув все в зворотньому напрямку.

У храмі Амада було знайдено два важливих написи. Перший належить Аменхотепу II і був зроблений протягом третього року його царювання. Він описує нещадність фараона під час битв в Азії, де він особисто стратив сім начальників району Такхи. У другому тексті згадуються поразки часів спроби вторгнення в Лівію під час правління Мернептаха. У храмі збереглося багато красивих об’єктів, включаючи яскраві кольорові рельєфи.

4. Храми Джгантія

Мальта
Вони старші за Стоунхендж і великі піраміди Єгипту. Це два храми Джгантія на острові Гозо біля берегів Мальти, які були включені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Храми, що датуються між 3600 до н.е. і 3000 до н.е., були присвячені Великій Матері-Землі. Також знайдені всередині докази свідчать, що в них свого часу перебував оракул.

Назва Джгантія походить від слова «джангт», мальтійського слова, що позначає гігантів, оскільки місцевий фольклор вважав, що ці будівлі були побудовані гігантами, які використовували їх для поклоніння. Сьогодні дуже мало відомо про релігійні церемонії, які проводилися в цьому місці, але вчені вважають, що тут проводили жертвоприношення тварин і «жертви рідини», яку наливали в спеціальні отвори. Можливо, Джгантія був місцем культу родючості.

5. Хаджар-Кім і Мнайдра

Мальта
Ці два храми були побудовані між 3600 до н.е. і 3200 до н.е. на південній околиці острова Мальта. Відстань між двома мегалітичними храмовими комплексами становить приблизно 500 метрів. У 1992 році ЮНЕСКО визнала ці структури об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Вважається, що храми використовувалися для астрономічних спостережень або в якості календаря. Не було знайдено ніяких письмових записів, які розповідають про цілі цих структур, але тут були знайдені останки кісток тварин, а також жертовні крем’яні ножі та отвори, через які на мотузках щось спускали вниз (ймовірно, жертви). Храми не використовувалися в якості гробниць, оскільки в них не знайшли людських останків. Вважається, що ці 5500-літні структури використовувалися в релігійних цілях.

6. Храм Сеті I

Єгипет
Храм розташований в Абідосі на березі річки Ніл. Він був побудований в 1279 році до нашої ери приблизно під час кінця правління фараона Сеті I. Вважається, що його син Рамсес II закінчив будівництво цього храму, присвяченого Осірісу, який має сім святинь, кожна з яких призначена для окремого єгипетського божества (Гор, Ізіда, Осіріс, Амон Ра, Ра-Горахті і Птах). Найцікавіше в цьому храмі – це список царів Абідоса, який вирізаний на стіні (він містить імена 76 правителів Давнього Єгипту).

7. Гіпогей

Мальта
Розташований на Мальті, цей храм був випадково виявлений в 1902 році. Він повністю розташований під землею і спочатку, як вважається, був святилищем. У ньому археологи знайшли останки понад 7000 чоловік, а також цілий ряд предметів, таких як амулети, намисто, кераміку, кам’яні та глиняні голови, різьблені фігурки людей і тварин.

Найцікавіше відкриття – глиняна фігурка, названа «Спляча леді», яка, як вважають вчені, символізує богиню-матір. Вважається, що це місце було вперше використано ще в 4000 році до н.е. і покинуте в 2500 до н.е. Сьогодні це об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО. Крім того, його дозволено відвідувати лише кільком людям в день, причому в чергу потрібно записуватися за кілька тижнів до цього.

8. Храм Хатшепсут

Єгипет
Заупокійний храм Хатшепсут в Дейр ель-Бахрі розташований на західному березі Нілу. Він був спроектований державним діячем і архітектором жінки-фараона Хатшепсут на ім’я Сенмут. Знадобилося в цілому 15 років, щоб побудувати цей храм в проміжку між 7-м і 22-м роками правління Хатшепсут (яка правила з 1479 року до нашої ери до її смерті в 1458 році до нашої ери). Храм був побудований, щоб ознаменувати досягнення Хатшепсут і служити в якості похоронного храму для неї, а також виступати в якості святилища бога Амона Ра.

9. Луксорський храм

Єгипет
Луксорський храм, розташований на східному березі річки Ніл, є одним з найдавніших єгипетських храмів. Хоча сьогодні він є туристичною визначною пам’яткою, спочатку храм був присвячений трьом єгипетським богам: Амону, Мут і Хонсу. Також храм використовувався для проведення фестивалю Опет, одного з найважливіших релігійних фестивалів у Стародавньому Єгипті. Храм був побудований в 1400 році до н.е. Аменхотепом III (1390-52 р.р. до н.е.), а потім був завершений Тутанхамоном (1336-1327 г.г.до н.е.) і Хоремхебом (1323-1295 р.р. до н.е.).

10. Стоунхендж

Англія
Стоунхендж, розташований в Уілтширі, Англія, є однією з найвідоміших і найстаріших у світі мегалітичних споруд. Вважається, що він був побудований з 3000 до 2000 років до нашої ери. Стоунхендж складається з кільця розміщених вертикально каменів, кожен з яких приблизно 4 метри заввишки, 2 – 3,5 метра в ширину і важить 25 тонн.

Невідомо, яка цивілізація створила цю споруду, оскільки після неї не залишилося ніяких письмових записів. Крім того, люди не знають точної мети, для якої був побудований Стоунхендж. Широко поширена думка, що пам’ятник використовувався як могильник або церемоніальний комплекс або храм мертвих.• новини партнерів