Хронічний стрес на роботі уже не вважається чимось новим, а самовідданість і трудоголізм – почесними звичками. Вигорання – не тимчасова недуга, а наша “фонова музика”, пишуть експерти. Ми ж пропонуємо звіритися та визначити, чи загрожує вам емоційне вигорання.
Відразу ж просимо відповідати собі чесно. Це дозволить вам замислитися над тим, чи потрібна вам відпустка у найближчі кілька тижнів!
1. ВИ ВІЧНО ВТОМЛЮЄТЕСЯ
Якщо після ночі здорового сну, вихідних на природі або навіть тижневої відпустки ви все ще відчуваєте втому – це явна ознака вигорання й інших небезпечних станів, і краще звернутися до лікаря.
2. НЕ МОЖЕТЕ СКОНЦЕНТРУВАТИСЯ
Щоб оцінити рівень концентрації, згадайте, з якою швидкістю ви вирішували робочі завдання пів року назад, і як справляєтеся з ними зараз. Спробуйте зосередитися хоча б на пів години і зануритися у справу – якщо не виходить, це може говорити про початок вигорання.
3. ПОГАНО ПРАЦЮЄТЕ
При вигорянні ви здаєтеся та починаєте працювати гірше, ніж раніше: ваші ідеї рідше знаходять відгук, проєкти частіше відправляють на доопрацювання.
4. ВИ ВІЧНО ЗАЙНЯТІ
Робота захопила весь ваш час: не можете відкласти телефон навіть на вихідних, берете з собою комп’ютер у будь-які поїздки, а на побаченні шлете повідомлення босові. Таке завзяття тільки зашкодить здоров’ю.
5. ЛЕГКО ДРАТУЄТЕСЬ
Якщо останнім часом ви весь час бурчите та зривається на оточення, а раніше за вами такого не помічали – велика ймовірність, що ваше сприйняття вже спотворене вигоранням.
6. ВАМ СКЛАДНО БРАТИСЯ ЗА НОВЕ
Відсутність мотивації – привід для занепокоєння. Вас більше не захоплюють нові проєкти, не мотивує навіть кар’єрний ріст і підвищення зарплати.
7. ВИ НЕ РАДІЄТЕ ВИКОНАНІЙ РОБОТІ
Вам стають байдужі не тільки помилки та невдачі, але й успішно завершені проєкти – ви більше не ловите кайф від роботи, вам просто все одно.
8. ВИ ПОЧАЛИ ВИПИВАТИ І ГІРШЕ ХАРЧУВАТИСЯ
Щоб хоч якось впоратися зі стресом, ви заїдаєте його шкідливими снеками, вечеряєте піцою та все частіше скаржитеся на начальника за келихом вина. Одномоментні рішення тільки заважають організму боротися з навантаженням і не дають відновити сили.
9. ВИ СТАЛИ ГІРШЕ СЕБЕ ПОЧУВАТИ
Хронічний стрес шкодить здоров’ю: чим довше ви в його владі, тим гірше себе почуваєте. Серед симптомів – біль у спині та шиї, проблеми з травленням, підвищений тиск, зниження лібідо, порушення менструального циклу та функцій імунітету.
10. ВИ ПЕРЕСТАЛИ ПРО СЕБЕ ПІКЛУВАТИСЯ
Ви себе закинули: попри хронічну втому, продовжуєте працювати до останнього, погано спите і зовсім забули про інші сфери життя, не пов’язані з роботою.
Якщо у вас співпала понад половина пунктів – пора бити на сполох. Зверніться до фахівця або візьміть нарешті відпустку. В крайньому разі – змінюйте місце роботи. Але останній пункт слід робити після того, як ви переконаєтесь, що це не просто перевиснаження від шаленої кількості роботи.