Чого ще ми не знали про хамелеонів

7320

Поза сумнівом, хамелеони – одні з найцікавіших представників тваринного світу. Всім відомо, що хамелеони можуть змінювати колір своєї шкіри, але що ще ви знаєте про цих дивовижних симпатичних тварин? Наша добірка цікавих фактів допоможе вам заповнити прогалини у знаннях.

Хоча хамелеонів можна зустріти в багатьох частинах світу, що мають теплий клімат, майже половина з двохсот відомих видів мешкає на Мадагаскарі.

Більшість хамелеонів відкладає яйця, але деякі народжують малят у м’яких напівпрозорих оболонках, що нагадують кокон.

Слово «хамелеон» походить від грецького «chamaeleón», що буквально означає «наземний лев».

Хамелеон Парсона – найбільший з відомих видів. Дорослі особини досягають 70 см в довжину.

Найменшим у світі є листовий хамелеон, що досягає в довжину близько 1,6 см і легко вміщається на сірниковій голівці. Це одне з найменших відомих хребетних.

У хамелеона відмінний зір з 360-градусним кутом огляду, він може дивитися у двох напрямках одночасно.

Язик хамелеонів також вельми примітний. Він майже вдвічі перевищує довжину тіла тварини і здатний блискавично вистрілювати в сторону здобичі.

Найчастіше хамелеони харчуються комахами, але деякі великі види не проти з’їсти ящірку або навіть птаха.

Хамелеони – одинаки. Велику частину часу самка не потребує присутності самця. Самець наближається для спарювання в ті рідкісні моменти, коли самка допускає дотик.

Хамелеони не піклуються про потомство і молодняк піклується про себе сам відразу після народження.

Подібно зміям, хамелеони не мають зовнішнього і середнього вуха, отже у них немає ні вушних раковин, ні барабанних перетинок. Однак вони не глухі. Вони можуть чути звуки частотою від 200 до 600 Гц.

Всупереч розхожій думці, хамелеон змінює колір не заради камуфляжу, а для контролю температури тіла і спілкування з іншими особинами. Таким чином він висловлює свої емоції.

Голова вуалевого хамелеона, що мешкає в посушливих гористих регіонах Ємену і Саудівської Аравії, прикрашена високим розвиненим гребенем. Гребінь цей служить тварині для збору води – краплі вологи скочуються по його борозенками прямо до хамелеона в рот.

У дикій природі тривалість життя хамелеона зазвичай становить 2-3 роки, а в неволі може досягти 10 років.

Язик хамелеона вистрілює з надзвичайною швидкістю, досягаючи здобичі за 0,07 секунди.

На жаль, здатність до мімікрії не рятує хамелеонів від вирубки лісів, які є їхнім основним місцем проживання. В даний час близько 9 видів знаходиться на межі зникнення, і ще 37 видам загрожує небезпека.

На відміну від багатьох інших ящірок, хамелеони не вміють відкидати і заново вирощувати хвіст.

Крім видимого спектру, хамелеони бачать і в ультрафіолеті. Потрапивши під ультрафіолетові промені, вони демонструють зростання активності і товариськості.

Інкубаційний період яєць хамелеона зазвичай триває кілька місяців, однак яйцям хамелеона Парсона необхідно цілих два роки.

Хамелеони відрізняються дивною ходою – під час ходьби вони погойдуються з боку в бік. Деякі дослідники вважають, що таким чином вони імітують коливання листя на вітрі, але ця теорія поки не отримала наукового підкріплення.