9 побутових предметів, які не можна викидати на смітник

2917

Кожний українець в середньому викидає 1 кілограм сміття щоденно. Якщо підрахувати промислові відходи на душу населення, то ця цифра ще більша – понад 30 кілограмів. За даними агентства 24/7 Wall Street Україна вже увійшла у десятку країн з найбільшим обсягом сміття на жителя. Україна посіла дев’яте місце у рейтингу. Як зазначає агентство, країна виробила майже 500 млн тонн сміття, з яких приблизно 90% – небезпечні відходи. Усього 3% сміття було перероблено. Проблема суспільства в тому, що в країні відсутні підприємства з переробки важких відходів, а побутове сміття люди не правильно утилізують.

Від зіпсованих батарейок до прострочених медикаментів, дізнайтесь як правильно викидати на смітник не потрібні речі без шкоди навколишньому середовищу.

Пальчикові батарейки

Виробники різних видів батарейок запевняють, що во їх продукція може бути утилізована та перероблена. В Україні вже давно діє проєкт «Батарейки, здавайтеся!». У великих торгівельних мережах «Епіцентр» та «Нова Лінія» встановлені спеціальні коробки, в які користувачі викидають батарейки. Такі ж коробочки можуть знаходитись і в офісі вашої компанії. Цього року понад 20 тонн використаних батарейок були відправлені на переробку до Румунії.

Батареї (для смартфонів та іншої електроніки)

Вони також не повинні просто викидатися на смітник, бо до їх складу входять небезпечні хімічні складові. Лише одна батарея може забруднити понад 20 м² ґрунту або 400 л води. В українських реаліях споживачам потрібно самим знайти компанію, яка утилізує подібні батареї. Іноді за це потрібно ще заплатити гроші.

Книги

Краще не викидати книги на смітник, а віддати їх на доброчинність. Багато волонтерських організацій, районних та шкільних бібліотек, притулків будуть раді такому подарунку. В Україні діяла акція «100 000 нових книжок для сільських бібліотек», в якій кожен може взяти участь і надіслати книги 2000-2005 років видання самостійно. Книги також можна здати в магазини букіністики, або в благодійні магазини.

Ті, хто перечитав всі книги в домашній бібліотеці, можуть брати участь у буккросингу – обмін книги в незвичайний спосіб. Залиште книгу у громадському місці (у парку, кафе), хтось інший цю книгу може взяти й прочитати.

Врешті-решт, непотрібну літературу краще здати на макулатуру у пункти прийому, ніж викинути на смітник.

Мобільні телефони

Перед тим, як позбутися видаліть персональну інформацію з гаджета. Дізнайтесь як це правильно зробити на сайті виробника. Не потрібні мобільний телефон краще подарувати, продати, або здати на переробки до крамниці, в якій його купували.

У магазинах «Київстар» діє акція, в якій можна обміняти старий телефон на новий з доплатою різниці. Теж саме можна зробити й магазинах «Алло». Для власників старих IPhone є можливість здати телефон в Apple, аби правильно утилізувати й зберегти природу. Здавши апарат по трейд-іну, можна бути впевненими, що його або відновлять і він потрапить в руки до нового користувача, або повторно перероблять. Отримані в результаті матеріали підуть на виробництво нових пристроїв Apple.

Миючі засоби

Такі засоби потрібно використати до кінця за призначенням. В іншому випадку, прочитайте інформацію на упаковці, щодо утилізації. У більшості випадків водорозчинні засоби можна змити  проточною водою у каналізацію, а тверді засоби для миття, наприклад мило, сміливо несіть на смітник. Пляшки з миючими засобами необхідно декілька разів промити, переш ніж викидати.

Окуляри та контактні лінзи

Варто подумати про продаж сонцезахисних окулярів, а не нести їх одразу на смітник. Якщо покупців не знайшлося і вони пиляться у шухляді, то варто знати як правильно їх викинути. Виробники окулярів наголошують, що варто зняти лінзи з рамки оправи. Викидати лінзи необхідно з твердими побутовими відходами. Ні в якому разі не змивайте лінзи у каналізацію. Рамки оправи відправляйте у ящик для переробки сміття.

Поміняти старі окуляри на нові також можливо. Для цього потрібно знайти магазин окулярів, який проводить таку акцію.

Стара побутова техніка

Понад 500 тисяч тонн електронних відходів українці викидають на смітник. Тому спочатку подумайте про передачу старої побутової техніки на благочинність, або продаж. Якщо пральна машини-сушарка –холодильник-мікрохвильова піч в гарному стані, то не варто їх нести на смітник. В тому випадку, коли їм вже ніякий ремонт не допоможе, зверніться до компаній, які спеціально займаються утилізацією побутової техніки. Одним з варіантів також є пошук оголошень про купівлю брухту. Зверніть увагу й на магазини, які пропонують обміняти стару техніку на нову.

Лампи

Зі звичайними лампами не все так просто. Їх можна викидати на смітники, проте не разом зі скляним сміттям. Скло лампочок та пляшок відрізняється. В містах можна побачити, як люди взагалі окремо ставлять біля смітників пакети з непрацюючими лампочками.

Більш небезпечні енергоощадні лампи. До їх складу входить ртуть (від 5 мг до 1 г). Такі лампи варто  здавати в спеціальні пункти прийому, поклавши їх в упаковку, або загорнувши в шар паперу. У багатьох містах України є екобуси, куди потрібно здавати використані ртутні лампи.

Медичні препарати

Будьте уважними, коли приймаєте будь-які медичні препарати й звертайте увагу на строк дії. Зіпсовані медикаменти небезпечні для життя. У розвинутих країнах утилізацією ліків займаються спеціальні компанії, або аптеки. В Україні ж цим виникають складнощі, тому захист навколишнього середовища від забруднення у руках споживачів.

Протерміновані таблетки та капсули потрібно дістати з пакування, подрібнити й змішати з будь-якими відходами, або піском. Отриману суміш краще покласти у пляшку чи пакет. А ось з баночок і пляшок з-під ліків краще зняти етикетку. У такому вигляді можна викидати ліки на смітник.

Медичні препарати не можна просто змивати у каналізацію.

Бонус: Як правильно утилізувати маски

Через карантинні заходи щодо COVID-19 українці вимушені одягати маски. Їх часто потрібно змінювати. Нормою вважають зміну масок раз на чотири години. Аби не розповсюджувався вірус, їх треба правильно утилізувати.

  • Обережно зніміть маску, тримаючи за гумки позаду.
  • Викиніть у смітник.
  • Закрийте смітник кришкою.
  • Помийте руки з милом та обробіть антисептиком.

автор Альона Гук спеціально для vsviti.com.ua• новини партнерів