10+ доказів того, що всі ми бачимо світ по-різному. У буквальному сенсі

30114

Очі людини – це не тільки її душа, а й цілий світ загадок. Чому говорять, що раніше люди не бачили синього кольору, хоча єгиптяни щосили розмальовували ним свої гробниці та прикраси? Як деяким людям вдається бачити ультрафіолетове випромінювання, а іншим – розрізняти відразу 100 млн відтінків? Чи існує насправді творче бачення? Так багато запитань, на які у сучасних вчених напевно повинні бути відповіді.

Ми вирішили з’ясувати, як різниться бачення різних людей залежно від способу мислення, культури, часу та інших обставин. Обережніше, після цієї статті ви можете побачити світ у новому світлі.

Чому стародавні люди не відрізняли колір фуксії від білого, а фіолетовий плутали із синім?

© depositphotos

10 тис. років тому люди бачили кольори так само, як і ми, але використовували узагальнені назви. Світлі відтінки прирівнювалися до білого кольору, темні – до чорного. Колір фуксії був яскравим і світлим, тому стояв в одному ряду з білим або жовтим. Фіолетовий і синій були схожими і стояли в одному ряду, прирівнюючи до темного або чорного. Пізніше відтінки почали розподіляти між червоним, жовтим, зеленим і синьо-зеленим кольорами (фіолетовий разом з синім потрапляли у розряд синьо-зеленого кольору).

У розмові люди описували відтінки кольору через контекст – так, як сьогодні ми пояснюємо смак. Слів «солодкий», «солоний», «кислий», «гострий» або «гіркий» часто виявляється недостатньо, щоб точно передати зміст, і ми використовуємо уточнення: порівняйте, наприклад, фрази «як кислий лимон» і «як кисла кава» .

Стародавні єгиптяни бачили синій колір, а греки – ні?

© Scan by Pataki Márta / Public Domain / Wikipedia

Єгиптолог Річард Х. Вілкінсон (Richard H. Wilkinson) зауважив, що для кожного кольору існувало конкретне значення.

Наприклад, художники завжди зображували чоловіків з червоно-коричневою шкірою, жінок – зі світло-коричневою, а богів – із золотою, адже вірили, що шкіра богів і фараонів дійсно із золота. Винятком був Осіріс, який отримав чорну або зелену шкіру – символ нового життя і воскресіння. Це підкреслювало його історію: він був убитий богом Сетом і воскрешений богинею Изідою, щоб потім правити загробним світом.

© United States public domain / Wikimedia © Pixabay

Синій і блакитний кольори були найпопулярнішими у єгиптян, вони символізували істину, правду, народження і життя. Небеса і води родючого Нілу були синіми, амулети родючості і татуювання для жінок у вигляді божка Біса частіше були також синього кольору. Але значення кожного кольору було нерозривно прив’язане і до контексту зображення.

Це помітніше у мові древніх греків: описуючи об’єкти, вони групували їх за якостями. Наприклад, небо називали бронзовим, тому що воно сліпуче, як лезо меча. Море – пурпурно-червоним, як і вино, тому що вони обидва символізують свіжість, життя. Але чи правда, що греки не розрізняли синій колір?

Загадка: як в оригіналі виглядала ця давньогрецька статуя?

© Claudya Martinez / byclaudya.com

Правильна відповідь: варіант А.

Вчені Вінценц Брінкманн (Vinzenz Brinkmann) і Ульріке Кох-Брінкманн (Ulrike Koch-Brinkmann) довели, що античні статуї і громадські будівлі виконані в кольорі. Пігменти у фарбах були мінеральними, але сам носій – органічним, тому з часом бактерії руйнували його, і фарби обсипалися. Виявилося, що наші уявлення про мінімалізм кольору в античні часи далекі від реальності. І, звичайно, греки прекрасно розрізняли відтінки синього, виділяючи його в окрему категорію кольору.

© Claudya Martinez / byclaudya.com

На основі досліджень у 2007 році американські та німецькі вчені розробили виставку, де представлені античні статуї і будівлі з оригінальним забарвленням. Складно повірити, що сотні років тому давньогрецькі майстри використовували таке розмаїття кольорів, прикраси у вигляді бронзових вставок і опуклі зіниці очей з чорного каменю.

© MatthiasKabel / Public Domain / Wikipedia

Ще Аристотель, давньогрецький філософ і вихователь Олександра Македонського, в своїх працях розповідав про 7 основних кольорів: чорний, білий, червоний, жовтий, зелений, синій і фіолетовий. Він пов’язував їх з 7 нотами, небесними тілами і днями тижня.

Сьогодні ми називаємо 11-12 основних категорій кольору в мові, і це побічно вказує на ступінь розвитку суспільства. Є й ті, хто легко визначає найменшу різницю у відтінках кольорів і використовує в 10 разів більше визначень.

Наприклад, «шартрез», «лайм» і «трилисник» – це назви кольорів зеленого відтінку, які для більшості виглядають як зелений або світло-зелений колір. Перевірити, наскільки чутливі очі до кольору, можна за допомогою цього тесту.

Жодна людина не розрізняє синіх кольорів до року


В рамках досліджень з’ясувалося, що діти у віці від 4 до 8 місяців швидше розпізнавали зелений круг на синьому тлі, ніж блакитне коло на синьому тлі. Ці висновки поставили вчених перед новою загадкою: здатність розпізнавати кольори є вродженою чи набутою?

Деякі люди бачать у 100 разів більше кольорів, ніж інші. Порахуйте, скільки смужок бачите ви:

Менше 20 смужок: можливо, у вас 2 типи світлочутливих колбочок. Як і у 1/4 населення світу. Ви розрізняєте трохи менше кольорів, ніж більшість. Бачити повний спектр допоможуть спеціальні окуляри або додатки, розроблені для всіх видів дальтонізму.

Від 20 до 36 смужок: у вас, швидше за все, 3 типи світлочутливих колбочок. Ви, як і більшість людей, розрізняєте велику кількість колірних відтінків.

Більше 37 смужок: схоже, ви належите до тетрахроматів. У них відразу 4 типи світлочутливих колбочок. Такі люди розпізнають приблизно 100 млн кольорів, як бджоли, деякі птахи і художниця Кончетта Антико, яка створює такі картини:

© concettaantico / instagram

Наявність відразу 4 типів колбочок є рідкісною мутацією і зустрічається серед жінок, у яких в роду є чоловіки із дальтонізм. Але навіть люди з однаковими очима – близнюки – сприймають колір по-різному. Сам мозок визначає колір залежно від настрою, емоцій і спогадів.

Як описати колір, якщо в мові немає його назви?

© depositphotos

Деякі люди помітили, що часто ми застосовуємо по відношенню до одного і того ж кольору різні назви через труднощі сприйняття. Згадайте загадку з сукнею: одні вважали її біло-золотою, інші – чорно-синоью.

У мові йеле, використовуваній на острові в Папуа – Новій Гвінеї, існує інший підхід до визначення кольору. Замість окремої назви використовують назву предмета, який за будь-яких обставин виглядає незмінно. Наприклад, слово «ніч» означає чорний колір, «какаду» – білий, «сік» – темно-червоний, «незрілий» – зелений, «вода поблизу рифа» – блакитний.

Але навіть такий підхід не захистить вас від ілюзій, які навмисно створює ваш власний мозок. Подивіться на картинку і скажіть, якого кольору кола за смужками:

© NovickProf / twitter

Справа в тому, що вони всі одного кольору. Це оптична ілюзія Манкер-Уайта. Через різнокольорові смужки на зображенні здається, що кола 4 різних відтінків. Думаєте, що тепер це легка задачка? Спробуйте точно відповісти, якого кольору серця за смужками:

© AkiyoshiKitaoka / twitter

Відповідь: всі вони однакового кольору – жовтого.

Чи можна почути колір або побачити час?

© depositphotos

Так, нейрологичний феномен синестезії теж є грою нашого розуму. Люди-синестетики представляють, що буква «Д» неодмінно, припустимо, синього кольору, а ім’я «Олексій» може викликати у них в роті гіркий присмак.

Відомими синестетиками були Володимир Набоков, Ференц Ліст, Дюк Еллінгтон і Ван Гог. Якщо вам здається, що ви теж синестетик, перевірте себе і візьміть участь у дослідженнях, щоб допомогти науці в пізнанні цього дивного стану.

Чому люди з аутизмом бачать світ інакшим?

© sciencedirect

Їх мозок сприймає побачене іншим чином: він фокусується на центрі зображення і сприймає його цілком, не звертаючи уваги на значні деталі, наприклад особи людей або яскраві акценти. Від загального до конкретного: чим довше очі дивляться, тим виразніше стає кожна деталь у мозку.

Такий спосіб сприйняття інформації може стати перевагою для детектива. У більшості людей мозок бачить картинку навпаки: спочатку запам’ятовує приватні, значні деталі, а потім намагається добудувати і сформувати цілісне зображення.

Чи існує творче бачення насправді?

© depositphotos

Припустимо, кожне ваше око бачить відокремлене зображення. В результаті мозок звичайної людини постійно вибирає, яке з них буде основним, – і це називається бінокулярним змаганням. Людина бачить то картинку правого ока, то картинку лівого. Але у деяких людей мозок вибирає відразу 2 картинки, і виходить ніби структуроване зображення.

Ця особливість зустрічається у людей, що займаються творчістю, відкритих до спілкування і допитливих. Завдяки їй вони розпізнають навколо себе символи і образи, непомітні для звичайних людей. Тренувати її можна, розглядаючи, наприклад, килим або хмари.

© jhvk / reddit

Загадка: чи можна ясною вночі розгледіти вогонь свічки з відстані у 48 км?

© Pixabay © joshua_p_crites / instagram

Відповідь: ні. Чим вища інтенсивність фону, тим яскравішим повинен бути об’єкт, щоб ми його бачили. Доведено, що в реальному світі при ясній погоді вночі неозброєним оком можна побачити полум’я свічки з відстані не більше 2 576 м.

Людське око не єдиний орган зору

© depositphotos © Spigget / Public Domain / Wikipedia

Деякі люди бачать ультрафіолетове випромінювання: це відбувається, коли видаляють кришталик, саме він «фільтрує» УФ-випромінювання. Для них всі люди покриті веснянками, тонік і звичайна вода – різного кольору, а птахи, квіти і деякі гриби виглядають яскравіше.

Людина розпізнає інфрачервоне випромінювання завдяки рецепторам на шкірі, яка сприймає його у вигляді теплового випромінювання. Ви помічаєте це: прискорюється кровообіг, розширюються судини, посилюється потовиділення. Деякі вчені відзначають, що очі здатні побачити спалахи зеленого світла при використанні інфрачервоного лазера – факт, який потребує перегляду можливостей людського зору.• новини партнерів