Що таке соціальне вигоряння та як з ним впоратися

    6

    У сучасному динамічному світі, де все взаємозалежне, соціальна втома стає поширеною проблемою. За даними британського Фонду психічного здоров’я, 74% жителів країни хоча б раз у житті відчували , що надто перевантажені взаємодією з іншими людьми.

    При цьому до виснаження призводить не лише особисте спілкування у реальному житті. Результати численних досліджень доводять , що соціальні мережі можуть впливати на рівень тривоги та депресії. А ще одне британське опитування показало , що 70% молоді відчувають соціальну втому і перевантаженість через тиск інтернет-спільнот.

    Незважаючи на те, що соціалізація важлива для загального здоров’я та благополуччя, все добре в міру. Інакше є ризик перенапружитися, намагаючись спілкуватися одразу з усіма, і зіткнутися з тим, що експерти називають соціальним вигорянням.

    Що таке соціальне вигоряння

    Це стан, при якому ми відчуваємо себе втомленими, вимотаними та виснаженими спілкуванням. Крім емоційного та фізичного виснаження до основних симптомів соціального вигоряння також відноситься дратівливість .

    Почасти подібне самопочуття пов’язане з тим, що ми отримуємо надто багато стимулів від інших людей, які хочуть «урвати» шматочок нашого часу та уваги. Тому наша природна реакція – закритися. Соціальне вигоряння може змінювати як наш настрій, а й поведінка. Ми намагаємося захиститися, тому намагаємося ізолюватися або стаємо дратівливими та запальними.

    У кожної людини свій граничний рівень соціалізації, після якого спілкування перетворюється з плідного та веселого на стомлююче. Тому немає універсального ліміту, який дозволив би уникнути соціального вигоряння. Хтось чудово почувається на прогулянці з другом, а на великій вечірці хоче сховатися під ліжко. Тут все залежить від характеру та рівня інтроверсії чи екстраверсії .

    Як уникнути соціального вигоряння

    1. Встановити розумні обмеження

    Визначте свій ліміт на спілкування та не перевищуйте його, щоб зберегти заряд вашої соціальної «батарейки». Наприклад, заведіть звичку перевіряти свій розклад на початку кожного тижня та вибирати, на які зустрічі ви готові витрачати свій час та енергію, а які краще перенести. При цьому враховуйте не лише соціальні заходи, а й свої домашні обов’язки та робочі справи.

    Намагайтеся планувати і рувати все так, щоб контакти з іншими людьми були змістовними, але не спустошували вас. Можливо, в якісь тижні ви будете із задоволенням відвідувати різні заходи, а в якісь захочете залишитися вдома. Це нормально. Головне — адаптувати розклад під свої потреби та пам’ятати про те, що особисті межі треба не лише встановлювати, а й захищати.

    2. Міняти формат та тривалість комунікації

    Ви можете регулювати час, тривалість та формат будь-якого спілкування, щоб запобігти соціальному вигоранню. Наприклад, замість того, щоб примушувати себе невимушено спілкуватися на вечірці і залишатися до самого кінця, вирішіть заздалегідь, що загляньте всього на один келих або обмежтеся десертом. Це дозволить зберегти енергію.

    Крім того, нічого не заважає вам підправити і вже існуючі плани. Наприклад, якщо ви вечеряєте з друзями щоп’ятниці, але розумієте, що цього тижня занадто втомилися, перенесіть зустріч на суботу або просто пропустіть її. Або коли у вас не вистачає сил на особисте спілкування , запропонуйте друзям поспілкуватися по відеозв’язку.

    3. Говорити про свої потреби чесно та чітко

    Коли ви відчуваєте, що соціальне вигоряння ось-ось настане, попередьте своє оточення про те, що вам потрібна перерва. Так ви позбавите себе потоку запрошень, які не в змозі прийняти. При цьому постарайтеся був доброзичливим та відвертим. Наприклад, ви можете сказати: «Останнім часом я дуже втомлююся , тому зараз хочу приділити більше уваги самому собі».

    Крім того, ви можете намітити період, по закінченні якого знову будете налаштовані до спілкування. Тільки не поспішайте з цим, намагаючись усім догодити, і не беріть надто коротку перерву. Виділіть собі стільки часу, скільки вам потрібно. Якщо ви розумієте, що поки що готові відвідувати лише деякі зустрічі, наприклад з невеликою кількістю учасників, скажіть про це прямо.

    Позначення кордонів та самовираження — процес, який стає легшим завдяки практиці. Тому намагайтеся не зупинятися навіть якщо це здається важким.

    Як впоратися із соціальним вигорянням

    Попередити цей стан набагато легше, ніж оговтатися від нього. Але навіть якщо ви досягли виснаження, ви все ще можете прийти в норму. Справжній спосіб це зробити – взяти паузу і сповільнитися.

    Як тільки ви почнете помічати симптоми соціального вигоряння, перебудуйте свій розклад: звільніть більше часу для піклування про себе та увімкніть дії, які вас заспокоюють та відновлюють ваші сили, наприклад медитацію чи йогу. Переконайтеся, що ви досить спите, п’єте воду, гуляєте на свіжому повітрі і знаходите час для улюблених занять, які роблять ваше життя більш активним, радісним та веселим.

    Як і у всьому іншому, у спілкуванні важлива помірність. Прагніть балансу між часом, який витрачаєте на себе, і часом, який приділяєте іншим. І якщо ви відчуваєте, що сили добігають кінця, не соромтеся зробити крок назад, ввічливо відмовитися від будь-яких зустрічей і подвоїти час, присвячений тільки собі.