Як досягти емоційної стабільності та отримувати більше задоволення від життя

1375

Рекомендації, що базуються на даних багаторічних досліджень.

Що таке емоційна стабільність

У 1970-х роках психологи створили модель оцінки особистості, яку назвали «Великою п’ятіркою». Вона включає п’ять рис: екстраверсію, відкритість досвіду, доброзичливість, сумлінність та невротизм.

Протилежністю невротизму із «Великої п’ятірки» є емоційна стабільність. Вона визначається частотою та інтенсивністю негативних емоцій, які ми переживаємо. Чим вищий її рівень, тим краще ми впораємося з негативними почуттями, наприклад страхом, гнівом, смутком чи тривогою. Це не означає, що емоційно стабільна людина відчуває більше приємних емоцій. Він відчуває менше неприємних та ефективно управляє ними, коли вони виникають.

Важливо розуміти, що це риси «Великої п’ятірки», зокрема невротизм, є частиною спектра. Тому більшість із нас перебуває десь посередині між емоційною стабільністю та невротизмом.

Як емоційна стабільність пов’язана з отриманням задоволення від життя

У березні 2023 року вчені опублікували результати багаторічного дослідження. Його учасники віком від 16 до 95 років заповнювали анкети, де оцінювали, наскільки задоволені своїми соціальними відносинами. Спираючись на отримані дані, фахівці вивчали, які риси «Великої п’ятірки» співвідносяться з більшим задоволенням від життя.

Попередні спостереження вже продемонстрували, що люди з високими показниками екстраверсії, відкритості досвіду та доброзичливості більш задоволені своїм життям на різних її етапах, ніж ті, у кого ці параметри нижчі. Автори нового дослідження зосередилися на тому, як риси «Великої п’ятірки» впливають на людей протягом усього їхнього життєвого шляху.

Вчені виходили з припущення, що в молодості та в старості у нас різні соціальні ролі та завдання. Наприклад, вищий рівень екстраверсії пов’язані з великим задоволенням у молодому віці, оскільки ця риса допомагає заводити друзів. А в міру дорослішання більш помітний вплив починають надавати відкритість досвіду та емоційна стабільність, оскільки багато хто створює сім’ї та соціальні відносини фіксуються.

Але в ході дослідження фахівці також з’ясували, що, незважаючи на мінливі ролі та обставини, найбільш стабільні емоційно люди відчували сильніше почуття задоволення протягом усього життя. При цьому сумлінніші учасники отримували більше задоволення від роботи, а учасники з більш високим рівнем доброзичливості та екстраверсії частіше за інших були задоволені своїми соціальними зв’язками. Крім того, люди, які поступово розвивали та зміцнювали ці риси особистості, отримували більше задоволення як від роботи, так і від відносин з оточуючими.

Як зміцнити емоційну стабільність

Дослідження показують, що наш характер тією чи іншою мірою визначається генетично. Проте ми можемо змінити свою особистість, якщо формуватимемо і підтримуватимемо потрібні звички, поки не почнемо виконувати їх без зусиль.

При цьому кожна людина має свою стартову точку. Можливо, ви не такі емоційно стабільні, як оточуючі вас люди, але ви можете з’ясувати, що найкраще вам підходить, і практикувати ці навички. Наприклад, такими способами.

Використовувати «відро стресу»

Уявіть, що ви носите із собою відро, яке поступово наповнюється протягом дня – щоразу, коли ви відчуваєте стрес. Одні події, наприклад, серйозна розмова з близькою людиною, яка змушує вас трохи турбуватися, додають відру зовсім небагато ваги. Інші, наприклад, великий робочий проект, який потрібно закінчити за два дні, навпаки, заповнюють відро до країв.

У людей, здатних добре впоратися зі стресом, відро покращеної версії — із краном. Він допомагає регулювати обсяг вмісту, тобто внутрішній рівень стресу. Подумайте, що може стати таким краном для вас. Коли ви зрозумієте, що саме допомагає вам полегшити стрес, то почнете краще справлятися з сильними переживаннями і станете більш стабільним емоційно.

Доглядати за собою

Один із багатьох дієвих способів протистояти стресу полягає в тому, щоб підтримувати міцні соціальні зв’язки — оточувати себе близькими людьми і частіше спілкуватися з ними. Крім того, навіть такі елементарні речі, як час, проведений на свіжому повітрі, смачна їжа або здоровий режим сну, допомагають спустошувати відро стресу і почуватися краще.

Заводити нові звички

Моделі поведінки та практики, які ви плануєте впровадити у своє життя, щоб змінити свою особистість, мають бути реалістичними та здійсненними. Наприклад, якщо ви хочете медитувати, не варто відразу починати з 30-хвилинних сесій. Зосередьтеся на простих вправах та робіть їх спочатку п’ять хвилин, а потім поступово збільшуйте час.

Завдання в тому, щоб максимально сфокусувати увагу на новій звичці та вдумливо виконувати її. У випадку медитації насамперед важливо прислухатися до свого тіла, шукати точки напруження і спостерігати за відчуттями. Якщо ви почнете ставити собі додаткові умови, наприклад, медитувати у певний час або в певному місці, це завадить зробити корисну звичку частиною вашого життя.



• не пропусти