8 загублених скарбів України, які ще можна знайти

4887

Історія українських земель багата не тільки у переносному значенні, а й у прямому. Теренами України пройшов не один мільйонер. Сьогодні, як і колись, багатство оцінювали у золоті, грошах і нерухомості. Щоправда, навіть гори зелених папірців згниють, а тверді метали – вічні.

Колись давно в український чорнозем багатії й розбійники ховали свої скарби. А ґрунт, як вірний друг, так віддано зберігає цей коштовний секрет, що до сьогодні скарби не знайдені.

То на пошуки якого скарбу можна відправлятися у відпустці, читайте у нашій добірці ;)

Скарб Яреми Вишневецького у Лубнах

Жив собі у 17 столітті в Речі Посполитій руський воєвода і магнат – Ярема Вишневецький. Відомий тим, що освоював землі Лівобережної України, протистояв визвольному повстанню Хмельницького, а також своїми багатствами. Ви тільки уявіть, йому належало 56 міст, а центром були Лубни.

Існує легенда, що саме у цьому місті існує цілий підземний град зі скарбами Вишневецького!

Коли Лубнах велися будівельні роботи, то не раз працівники натикалися на підземні ходи. Якось в одній із таких закопаних “вулиць ”знайшли 7 людських скелетів! Тоді місцева влада заохотила до пошуку кладу відомого археолога Гната Стеллецького. Йому вдалося встановити точне розташування замку Вишневецького і навіть виявити таємний хід, але скарб – ні.

Коштовності Ярема заховав від козаків. І зробив він це вдало, адже й до сьогодні їх ніхто не знайшов.

Золото “Чорного принца”

Крим. Чорне море. Британський корабель “Принц”. 1854 рік.

Судно, яке увійшло в Балаклавську бухту, було завантажено зброєю, одягом і, що найбільше цікавить шукачів скарбів – золотими монетами, якими мали б розрахуватися з англійськими солдатами. “Принц” стояв у черзі до причалу, але тут почалась страшна негода. Буря зносила корабель до скель, інші судна також страждали – вони ударяли один одного, ламали корму. Пароплав витримав усе, навіть зіткнення зі скелею. От тільки перший раз він вистояв, а після декількох жбурлянь на гострі виступи пішов на дно.

Катастрофу бачив не один десяток людей, втім документа, який вказав би точне місце утоплення “Чорного принца” – жодного. Його золото не знайшли до сьогодні, хоча спроб пошуку зроблено чимало. За 20 років після нещастя, з дена підняли 10 кораблів, але усі вони були не ті!

До речі, оригінальна назва корабля – “Принц”, а кольору йому додало море, у якому він “загинув”. “Чорне” золото спочиває у морській глибині й зараз.

Скарби Нестора Махна

Махно найвідоміший анархіст 20 століття. На нього рівнялись “колеги” із за кордону. Нестор був настільки впливовим, що маленький хлопчик із запискою від його імені міг запросто отримати декілька мільйонів рублів від буржуїв “на революцію”.

Але й без грабежів не обходилося. За різними підрахунками, махновці взяли з банків царськими золотими десятками близько 6-7 мільйонів рублів. Якщо перевести  у вагу, то це близько 6 тонн золота, а ще ж були прикраси!

Де ж шукати такі багатства? Кажуть, що у дібрівському лісі. Саме там ховались анархісти від переслідувачів. Відправна точка – дуб Махна або, як його ще називають, дуб смерті.

Або ж, понад 10 тисяч тонн золота навіки спочили під товщею води. У 1933 році збудували Дніпровську ГЕС. І місце, де Нестор, можливо, заховав свої незлічені багатства затопило водою.

Батько Махно помер у бідності в Парижі. Йому не стало грошей навіть на могилу…

Скелі Олекси Довбуша

І знову очільник руху, тільки тепер опришківського. Олекса Довбуш був революціонером, повстанцем проти польської шляхти й молдавських бояр, які пригнічували селян на Закарпатті.

Довбуш не тільки боровся з панами, а й відбирав у них гроші. Історія каже, що награбоване Олекса заховав на вершині скелі Великий Одинець, що біля села Бубнище. У той час, це місце було такої собі штаб-квартирою опришків.

Інші ж джерела, вказують, що багатства Довбуш заривав у землю. Усе через цікаве упередження: гроші він ділив на “праведні” і “грішні”. Перші були нажиті експлуатацією, у той час, як другі – награбовані під час військових походів. На них Довбуш накладав закляття і закопував у ґрунт, щоб очистилися.

Стверджують, що здобутки цього опришка розкидані по усіх Карпатах. Кому ж пощастить?

Золото Данила Апостола

Апостол був шляхтичем, але не таким, з якими боровся Довбуш, а справжнім другом Україні. Гетьман Данило очолював Військо Запорозьке і був головою Гетьманщини на Лівобережній Україні.

У Великих Сорочинцях прокладено цілу сітку тунелів. Кажуть, що сам у цих таємних кімнатах заховані тони дорогоцінних металів, витворів мистецтва і зброї. Історики встановили, що деякі підземні кімнати укріплені каменем, що їх не знищити так просто. Але є й такі, які назавжди засипало камінням.

Бібліотека Ярослава Мудрого

Недарма князя Ярослава охрестили таким прізвищем. Він був дуже освіченою людиною, а найбільшою цінністю для Мудрого були книги!

Про бібліотеку цього князя ходить багато легенд. Хтось каже, що книгозбірня згоріла під час навали татаро-монголів, інші впевнені – книги цілі й шукати їх потрібно серед духовенства. А саме – під землею Межигірського монастиря.

Про першу бібліотеку і книгописну майстерню Київської Русі є дуже мало інформації. До сьогодні ми не знаємо ні її розташування, ні кількість книжок, які там зберігаються.

Золото Богдана Хмельницького

Під проводом Хмельницького звільнювались не тільки українські землі від впливу Речі Посполитої, козаки також “рятували” польське золото від рук шляхти. Усі багатства зберігалися у резиденції воєводи у Суботові.

Історичні джерела засвідчують, що із цього благородного металу Хмельницький карбував монети із власним іменем з однієї сторони, і гербом української держави з іншої. От тільки побачити їх і потримати у руках нікому з наступників Богдана не пощастило.

Припускають, що шукати гроші треба знову ж таки у тунелі, який з’єднував Суботів і Чигирин. Сьогодні тунель завалений.

Скарби хана Шагін-Гірея

І знову до Криму. Кримські татари де жили, там і зберігали свої коштовності, дорогоцінні метали, прикраси й гроші!

Ханський палац у Бахчисараї оповитий легендами. Кажуть, що там сховані скарби династії Гіреїв, які у 18 столітті заховав останній із роду ханів – Шагін Гірей. Шукачі скарбів сподіваються відшукати там “золотого” коня володаря Боспорської держави й гігантський злиток дорогоцінних металів.

підготувала Поліна Єрмакова спеціально для vsviti.com.ua



• не пропусти