Чому російська Масляна не українське свято

35444

Підпишись на нашу сторінку у ФБ

Російська Масляна — це зовсім не те ж саме, що українська Масниця чи Колодій. Саме тому ми вирішили детальніше розповісти про те, що є запозиченим із сусідньої країни та нав’язаним у радянські часи, а що є невід’ємним українським святом.

Чому дехто може вирішити, що це одне і те ж саме свято?

По-перше, через схожість назв. Адже український Колодій має інші поширені назви, в тому числі і Масниця, яка дуже схожа за звучанням на російську Масляною. Але тлумачиться назва цих слів по-різному.

По-друге — час святкування припадає на той самий час, останній тиждень перед Великим постом. Проте і це не робить два різних свята одним, адже вони мають зовсім різні значення.

Масниця — символізує прихід весни, відродження життєвих сил, як людини, так і усієї природи. Також це час примирення, злагоди та добра. У той же час Масляна — це народні гуляння, які влаштовуються заради того, аби добряче наїстись перед довготривалим постом і помірятись силою.

Відмінності цих двох свят:

Кулінарні відмінності. Традиційні страви у цей тиждень під час двох свят зовсім інші. На Масляну готують млинці з різними начинками, а на Масницю (Колодій) — вареники з сиром та вершковим маслом, а також найрізноманітніші страви з молочних продуктів.

Світоглядні відмінності. В Росії у цей час були популярними бійки “стінка на стінку”, так собі міряння силами. На Масницю ж традиції були протилежними. Оскільки це свято всепрощення та примирення, люди у цей час не бились, а навпаки намагались вирішити всі конфлікти, вибачитись та вибачити аби зустріти весну у злагоді і мирі.

Що кажуть етнографи:

Люди, які займаються дослідженням українських традицій, також наголошують на відмінності цих двох свят.

Етнограф Олена Івановська розповідає: “Традиція випікання млинців більшою мірою впровадилися у нас саме в радянський час. На всьому терені Радянського Союзу впроваджували одні і ті самі свята, щоб традиції етносів, які входили до складу імперії, відходили на периферію і їх не згадували. Адже є нормальна біологічна потреба: душа бажає свята.

А етнограф козацького селища «Мамаєва слобода», у свою чергу, пояснює, що українське свято Колодій має суто національний зміст і у нього мало спільного з російською Масляною, якої в козацькій Україні не було – вона прийшла до нас з Росії, де у неї зовсім інший характер, пісні, ігрища, звичаєві норми, і навіть страви готують, не такі.

Отже, свято Колодій існувало в Україні ще з часів Трипільської культури. Воно дещо змінилось під час впровадження християнства у часи Київської Русі. Як і всі народні свята та звичаї, воно набуло християнського релігійного змісту, але традиції святкування у більшості залишились незмінними. Так тривало аж до радянських часів. Тоді свято не просто видозмінилось, а повністю замінилось іншим, яке не має нічого спільного з українською культурою та традиціями, не зважаючи на маленькі спільні ознаки з Масницею.

Сьогодні ж від радянського свята в Україні залишилась лише традиція готувати млинці у цей тиждень. Тож можливо саме час задуматись про відродження власного свята.

підготувала Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua

10 КОМЕНТАРІ

 1. Якщо вивчати всі празники на планеті, то вони в багато чому подібні і багато в чрму відмінні. Будь яке керівництвона Землі, в будь яких державах політиками формує свої ідеології, але в людському середовищі в різних місцевостях зберігаються крупиці першоджерельних знань. Так є і х українськими чи з іншими празниками, словами. Тому, якщо відноситися до слова, то перш за все ми маємо пізнати його дію – незалежно чи воно іменником, прикметником, дієсловом …. є сьогодні по обумовленості людській.
  Цей празник відноситься до часів православя і язичництва, а до християнства взагалі відношення немає, не говорячи про суспільні політичні ідеології, які все це намагалися нівелювати, чи перевернути дригом.Це досить довга розмова…..

  • І ти написав, що це свято відноситься до часів православ’я, а нічого що воно є частино християнства.

  • Нема чого валити на “суспільно-політичні ідеології”. Принаймні українська тут точно ні до чого – за самою її практичною відсутністю… От російських окупантів – так.
   Не знаю вже, як щодо саме Масляної – але далеко не все, що нав’язувалося Росіянами насильно, всім оголошували – часто якраз навпаки, намагалися подати, як “природній процес”…
   Що у селах про таке, як Ви кажете, не чули – немає нічого дивного: на селі завжди було важче пропихати ідеологію та ламати традиції. Чому його (село) за радянских часів й особливо не любили: а нинішня проросійська влада й нині намагається довести села до вимирання.

 2. Хто пам’ятає при Радянському Союзі якісь масляні чи колодіі ????? Я виріс при СРСР у сільській місцевості і не пам’ятаю , щоб насаджувалася якас Масляна. Її взагалі ніхто не святкував у нас на Чернігівщині . Що за “Бред ” пише автор статті. Насправді все набагато простіше. Щоб язичників слов’ян легше було залучити до християнства їх язичницькі свята було споріднено з зі святами прасловними. А всі традиції якось ув’язали зі святкуванням Християнських свят. Як то вогнище і вінки на Івана Купала, так і спалення чучела на Масляну і багато іншого. Традиції лишилися у народі і донині.

  • Шановний Іване, не верзіть нісенітниці.
   Християнство не ламало свої традиції та не зміщувало свої ВЖЕ УСТАЛЕНІ свята, щоб “язичників слов’ян легше було залучити до християнства”. Визначні християнські дива відповідного характеру відбувалися у ті самі дні, що шануються язичницькою традицією – і це зайвий раз доводить, що обидві традиції вірно спираються на основи світобудови.

 3. Так. Так само як і “бабине літо”, що припадає на вересень, не українське поняття.
  По-перше, сама суть цього періоду говорить про те, що вже похолодало і раптом настало знову тепло. В Україні вересень зазвичай теплий з поступовим похолоданням. А таке явище, як “бабине літо” притаманне більш прохолодному клімату Росії.
  По-друге, в українській мові слово “баба” має конкретне значення члена родини – це мама батька або мами. У значенні “жінка” це словов в українській мові не існує.
  Тому, щоб говорити про теплу осінь, що це бабине літо, то потрібно їхати за порєбрік на Росію. Там, десь за Москвою і буде “бабине літо”.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ


• не пропусти• магазин

• новини партнерів