Топ 10 найдорожчих книг світу (10 фото)

2516

“Лестерський кодекс”, Леонардо да Вінчі (The Codex Leicester, Leonardo da Vinci)
$ 30,8 млн, 1994 рік, аукціон Christies ($ 44,6 млн у нинішніх цінах *). Зошит записів Леонардо да Вінчі, зроблених ним під час життя в Мілані в 1506-1510 роках. Манускрипт складається з 18 аркушів паперу, списаних з обох сторін і складених таким чином, що разом вони утворили 72-сторінковий зошит. Нотатки Леонардо написані особливим чином, його власним «дзеркальним» шрифтом – прочитати їх можна тільки за допомогою дзеркала. Записи присвячені різним явищам, про природу яких розмірковував Леонардо: чому світиться Місяць, як і чому тече вода в річках, звідки беруться скам’янілості, з чого складаються мінерали і так далі. Зошит також містить велику кількість математичних розрахунків, діаграм і малюнків. «Лестерський» кодекс був названий на честь графа Лестера, який купив манускрипт в 1717 році. У 1980 році зошит у спадкоємців Лестера викупив відомий промисловець, колекціонер і друг радянської влади Арманд Хаммер, на честь якого він протягом короткого періоду називався «Кодексом Хаммера» (Codex Hammer). Після його смерті в 1994 році кодекс був виставлений на торги, в ході яких було придбано засновником Microsoft Білом Гейтсом і він періодично виставляє цю картину в музеях.
Найдорожчі книги світу ("Лестерський кодекс", Леонардо да Вінчі (The Codex Leicester, Leonardo da Vinci)) (1)

“Євангеліє Генріха Лева” $ 12,4 млн, 1983 рік, аукціон Sothebys ($ 26,7 млн ​​у нинішніх цінах). Манускрипт включає в себе чотири Євангелія, налічує 226 сторінок, оформлених в унікальному стилі ченцями і послушниками бенедиктинського абатства Хельмарсхаузен. Після смерті Генріха Лева манускрипт довгий час вважався втраченим. У XIX столітті він був виявлений в Празі, в 1861 році його придбав Георг V, король Ганновера, засновником якого вважається Генріх Лев. П’ятьма роками пізніше Георг V був повалений і втік до Австрії і серед іншого повіз із собою манускрипт. Далі слід реліквії знову був загублений, але в 1983 році невідомий продавець виставив «Євангеліє Генріха Лева» на торги дому Sothebys. У ході аукціону його власником стала Німеччина – у фінансуванні покупки брало участь федеральний уряд, уряди Баварії і Нижньої Саксонії, а також фонд “Прусська культурна спадщина”. В даний час манускрипт зберігається в бібліотеці імені герцога Августа в місті Вольфенбюттель (Німеччина).
Найдорожчі книги світу («Євангеліє Генріха Лева») (2)

“Птахи Америки”, Джон Джеймс Одюбон (The Birds of America, John James Audubon) $ 8,8 млн, 2000 рік, аукціон Christies ($ 11 млн у нинішніх цінах). Її перше видання друкувалося в США в 1827-1838 роках, за цей час було випущено всього близько 200 примірників, надрукованих у гігантському форматі, який сам Одюбон назвав «double elephant folio» – кожна сторінка має 50 дюймів (127 см) у висоту. Повний примірник «Птахів Америки» містить 435 розфарбованих вручну відбитків гравюр розміром 90 на 60 см, на яких птахи зображені в натуральну величину. В даний час відомо про існування 119 повних примірників «Птахів Америки», 108 з них зберігаються в різних музеях світу і лише 11 – у приватних колекціях. На ринок такі книги потрапляють вкрай рідко, і кожен такий випадок збирачі книг розцінюють як сенсацію.
Найдорожчі книги світу («Птахи Америки» , Джон Джеймс Одюбон (The Birds of America, John James Audubon)) (3)

«Кентерберійські оповідання», Джеффрі Чосер (The Canterbury Tales, Geoffrey Chaucer). $ 7,5 млн, 1998 рік, аукціон Christies ($ 9,9 млн на нинішніх цінах). Унікальний екземпляр першого видання «Кентерберійських оповідань» Джефрі Чосера, «батька англійської поезії» та одного з родоначальників англійської літератури. Книга надрукована в 1477 році в друкарні англійського першодрукаря Вільяма Кекстона у Вестмінстерському абатстві. До теперішнього часу збереглося всього 12 відомих екземплярів першого видання, з яких лише виставлена ​​на Christies книга знаходиться у приватній колекції. У книги багата власна історія: перше її поява на аукціонних торгах відноситься до 1776 році, коли вона була продана на Christies. У 1998 році книга стала власністю групи лондонських книгопродавців.
Найдорожчі книги світу («Кентерберійські оповідання» , Джеффрі Чосер (The Canterbury Tales, Geoffrey Chaucer)) (4)

«Бестіарій герцога Нортумберлендского» (The Northumberland Bestiar) $ 5850000, 1990 рік, аукціон Sothebys ($ 9,6 млн на нинішніх цінах). Подібних англійських бестіаріїв в усьому світі збереглося не більше 40, і вони вкрай рідко потрапляють на ринок. Як пояснювали експерти будинку Sothebys в 1990 році, до цього бестіарій Востаннє виставлявся на аукціон в 1889 році. Крім того, примірник герцога Нортумберлендского – останній залишався в приватних руках, а не в музейній колекції.
Найдорожчі книги світу («Бестіарій герцога Нортумберлендского» (The Northumberland Bestiar)) (5)

Біблія Гутенберга (The Gutenberg Bible) $ 5,4 млн, 1987 рік, аукціон Christies ($ 10,2 в нинішніх цінах). Унікальний екземпляр Біблії першодрукаря Йоганна Гутенберга, найстарішої з дійшли до нас книг, надрукованих за допомогою набору з рухомих літер. А саме її 42-рядковий варіант у форматі in folio (є ще більш пізній 36-рядковий варіант, відомий як Бамберзька Біблія). 42-рядкова Біблія відома серед бібліофілів як «Біблія Мазаріні», на ім’я кардинала і першого міністра Франції Джуліо Мазаріні, у паперах якого в 1760 році був вперше виявлений перший примірник такої Біблії. За даними Музею Гутенберга, всього на початку 1450-х років було віддруковано близько 180 примірників 42-рядкової Біблії, з яких до нашого часу збереглися 48, в тому числі 21 – повний. Продана на Christies у 1987 році Біблія – ​​неповна, в ній лише перший том. Покупцем стала японська Maruzen Corporation. В даний час цей примірник зберігається в бібліотеці університету Кейо.
Найдорожчі книги світу (Біблія Гутенберга (The Gutenberg Bible)) (6)

«Перше фоліо: комедії, хроніки і трагедії», Вільям Шекспір ​​(William Shakespeares First Folio: Comedies, Histories and Tragedies). $ 5,2 млн, 2006 рік, аукціон Sothebys ($ 5,5 млн на нинішніх цінах). Екземпляр першого видання п’єс Вільяма Шекспіра, виданого в 1623 році Джоном Хемінг і Генрі Конделом, учасниками шекспірівської трупи. «Перше фоліо» – прийнятий серед бібліофілів термін для позначення книги, її повна назва – «Містера Вільяма Шекспіра комедії, хроніки і трагедії. Надруковано з точних і справжніх текстів ». У «Перше фоліо» увійшли 36 п’єс Шекспіра, тобто майже всі його п’єси, за винятком «Перікла» і «Двох знатних родичів». До нашого часу збереглося всього 40 повних екземплярів першого видання, з яких у приватних руках знаходяться лише два, в тому числі проданий на Sothebys.
Найдорожчі книги світу («Перше фоліо: комедії, хроніки і трагедії», Вільям Шекспір ​​(William Shakespeares First Folio: Comedies, Histories and Tragedies)) (7)

«Про плодові дерева», Анрі Луї Дюамель дю Монсо (Traitе des Arbres Fruitiers, Henri Louis Duhamel du Monceau). $ 4,5 млн, 2006 рік, аукціон Pierre Bergе & Associеs (Брюссель) ($ 4,8 млн на нинішніх цінах). Трактат про плодові дерева французького фізика, хіміка, агронома, члена Академії наук Анрі Луї Дюамель дю Монсо (1700-1782). Прекрасно оформлений двотомник з ілюстраціями цілого ряду відомих художників того часу, які зображують 16 видів фруктових дерев, їх плоди, листя, насіння, фрукти. Даний екземпляр книги був свого часу закуплений в особисту бібліотеку короля Людовика XV, для чого був видрукуваний в особливо розкішному вигляді, з золоченій обкладинкою.
Найдорожчі книги світу («Про плодові дерева», Анрі Луї Дюамель дю Монсо (Traitе des Arbres Fruitiers, Henri Louis Duhamel du Monceau)) (8)

«Географія» («Космографія»), Птолемей (Ptolemys «Geographia» (aka «Cosmographia»). $ 3,99 млн, 2006 рік, Sothebys ($ 4,3 млн на нинішніх цінах). Рідкісний екземпляр першого в світі друкованого атласу, надрукованого в 1477 році в італійській Болоньї за зразками карт давньогрецького астронома, математика і географа Клавдія Птолемея 150 року до н. е..
Найдорожчі книги світу («Географія» («Космографія»), Птолемей (Ptolemys «Geographia» (aka «Cosmographia»)) (9)

Єврейська Біблія (Hebrew Bible) $ 3,18 млн, 1989 рік, Sothebys ($ 5,5 млн на нинішніх цінах). За змістом майже повністю відповідає християнському Старого Заповіту. Даний екземпляр створений у Вавилоні в IX-X століттях н. е.. і є одним з найдавніших і найдорожчою рукописом на івриті.
Найдорожчі книги світу (Єврейська Біблія (Hebrew Bible)) (10)