10 музикантів-патріотів, які стояли пліч-о-пліч з українцями на Майдані

820

Чотири роки тому ці артисти-патріоти вийшли на Майдан разом із тисячами українців, щоб відстоювати наше майбутнє.

Вони не боялися тиску влади, кийків “Беркута” та просто холодних ночей зими 2013-14. Разом із тисячами українців ці зірки вийшли на Майдан, де грілися біля бочок, кидали бруківку, палили шини та, звісно, піднімали дух людей своїми піснями.

Руслана

Переможниця “Євробачення-2004” Руслана Лижичко була на Євромайдані з перших днів. Ми добре пам’ятаємо її ще на сцені Помаранчевої революції, не залишилася вона остронь й Революції Гідності. Здавалося, що в цій тендітній жінці встановлений маленький атомний реактор: вона постійно щось робила, аби допомогти майданівцям.

У морозну ніч на 11 грудня 2013 року, під час першого штурму Майдану: проймаючий холод, 3-тя година ночі, темрява, бійці “Беркута” і внутрішніх військ з усіх напрямів ломляться на барикади, тиснява серед захисників революції, санітари на брезенті періодично відтягують поранених і розчавлених у Будинок Профспілок, їдкий запах сльозогінного газу, лимони з молоком (потрібні для нейтралізації газу), на горі б’ють дзвони Михайлівського Золотоверхого собору. І над усім цим на сцені Майдану – захрипла Руслана зі своїми “Танцями” уражає видимих і невидимих ворогів революції, – пригадує учасник тих доленосних подій, політолог Андрій Окара.

Ось як Руслана зустрічала Новий рік-2014 на Майдані:

Сашко Положинський

Невтомний лідер гурту “Тартак” також був активним учасником Революції Гідності. Ми добре пам’ятаємо виступ музиканта на бульдозері біля Адміністрації президента 1 грудня 2013 року. Тоді Сашко намагався завадити силовому перебігу подій…

Опісля Положинський не раз зігрівав людей своїми запальними піснями та сам чергував на Майдані. Зараз музикант активно допомагає нашим військовим.

Святослав Вакарчук

Незмінний фронтмен гурту “Океан Ельзи” також брав участь у Революції. Зокрема, однією із найбільш трепетних митей Євромайдану стало 14 грудня 2013 року: тоді “ОЕ” у своєму “золотому” складі виступили на сцені Майдану перед тристатисячною аудиторією. Гітарист Павло Гудімов, бас-гітарист Юрій Хусточка, барабанщик Денис Глінін, клавішник Дмитро Шуров і Святослав Вакарчук вперше за багато років зібралися саме заради Майдану.

Марія Бурмака

Співачка Марічка Бурмака вийшла на Євромайдан не сама, а з донькою, яка на той час була студенткою київського вишу. Як і під час Помаранчевої революції, артистка брала участь у доленосних подіях та закликала українців вийти на Майдан.

Dakh Daughters

Майдан-2013. Руслана Хазіпова на головній сцені країни починає “Ганнусю”.

“Це люди чужі мене тримають/Чого в мене тіко не було!/Хіба лиш потєчого молока ми бракло, а бирше биг ме нічо …”. Мітингувальники, які з’їхалися звідусіль відстоювати на Майдані свою українську Європу, не дуже розуміють, що це за перфоманс. Хлопці регочуть, викрикують щось пустотливе. Руслана теж посміхається краєчком губ.

“А я не маю дітей/Перша дитинка була й остатньою/Не маю рідні…”

Тиша. У ній лунає щирий український спіч. Хтось починає усміхатися, хтось стоїть з трохи відкритим від подиву ротом.

“Слава Ісусу Христу! Слава навіки Богу сєтенькому!” І аж тоді натовп вибухає потужним “Слава!”, а неповторна жива музика починає рвати публіку на шматки. Творчість Dakh Daughters нелегко зрозуміти одразу, якщо ти не фанат такої музики. Але своїми постановками на Майдані учасниці фрік-кабаре достукалися до сердець українців.

Іван Леньо і Kozak System

Українські рокери неодноразово підтримували майданівців зі сцени. Саме їхня пісня “Брат за Брата” стала неофіційним гімном Революції. У ніч на 1 грудня 13-го без підготовки і репетицій Kozak System, Тарас Чубай, Сергій Фоменко, Марія Бурмака, Олег Собчук, Анжеліка Рудницька, Олена Грозовська, Едуард Приступа, Руслана Лижичко, Святослав Вакарчук, Антін Мухарський та інші українські зірки виконали цей трек разом на підтримку Майдану.

Олександр Ярмола і “Гайдамаки”

Екс-колеги Івана Леньо теж не пасли задніх. З початком революційних виступів на Майдані “Гайдамаки” опинилися в самій гущавині подій. Хлопці грали і в ніч 30 листопада – за кілька годин до сумнозвісного побиття студентів. Потім музиканти регулярно з’являлися на головній сцені Майдану. Крім Києва, “Гайдамаки” також давали концерти на майданах в Харкові та Донецьку, попри провокації тітушок.

Ми з хлопцями вирішили, що все ж таки музиканти й маємо діяти культурно. Зрештою дійшли висновку, що підтримуватимемо бійців усім, чим тільки зможемо, але “коктейлі Молотова” не кидатимемо. Були на місці, допомагали будувати укріплення, колупали бруківку, але зброї до рук не брали, – розповідав Ярмола.

Революція Гідності стала величезним поштовхом для “Гайдамаків”. Дуже популярною стала їхня пісня “Дерев’яні Щити”, написана після розстрілу Небесної Сотні.

ЯрмаК

Український репер Олександр ЯрмаК під час Революції викладався на повну. Автор хіта “Сердце пацана” не просто виконував свої пісні – він днював і ночував на Майдані.

У лютому 2014 року ЯрмаК спільно з MC Tof презентував відеокліп на пісню “22”, більше відому за словами із приспіву “Моя страна не упадет на колени”. Таким чином співак підтримав активістів Євромайдану. Зараз Сашко дає безкоштовні концерти в АТО та випускає нові гостросоціальні пісні.

Фома і “Мандри”

Лідер гурту “Мандри” Сергій Фоменко (Фома) прийшов на Євромайдан зі своїм хітом часів Помаранчевої революції 2004 року “Не спи, моя рідна земля”, який вже понад десятиліття залишається актуальним. Ось це відео було зняте за кілька годин до силового розгону студентського Євромайдану в ніч на 30 листопада 2013 року.

Олег Собчук і “СКАЙ”

Цей гурт неочікувано прийшов на Євромайдан, адже до того він виступав за Митний союз і підтримував “регіоналів”. Однак Олег Собчук вчасно схаменувся, визнав свою помилку та долучився до протестувальників. На сцені революційного Майдану “СКАЙ” запам’ятався україномовною версією пісні Віктора Цоя “Ми прагнемо змін”.• не пропусти