7 квітня — Благовіщення: народні традиції, заборони, прикмети

4098

Одне із головних 12 християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці, святкується щорічно 7 квітня. Цього року воно припадає суботу перед Великоднем. За християнськими віруваннями, саме в цей день Архангел Гавриїл прийшов до Діви Марії та приніс “благу вість” про те, що від непорочного зачаття, через 9 місяців, саме вона подарує світові Ісуса Христа, котрий стане людським спасінням.

Це світлий день, у який потрібно звільнитись від турбот та приділити увагу світлому і вічному. Навіть народна мудрість наголошує: «Птах гнізда не в’є, а дівчина косу не плете». Тобто, працювати у цей день категорично заборонено. Навіть пост послаблюється, вірянам дозволяється їсти морепродукти, рибу, рослинну олію чи випити трішки вина. Й існує цілий ряд традицій, пов’язаних із цим християнським святом.

Українські традиції святкування Благовіщення:

Народні гуляння — молодь влаштовувала розваги, співала пісні та закликала весну. Стрибали через багаття, щоб його дим очистив їх від злих духів. Це свято наскільки шановане, що навіть під час посту дозволялось його відзначити.

Ікону з образом Богоматері опускали в цей день у колодязь, аби вода там стала цілющою. А пасічники додавали до медової сити перцю, щоб їх бджоли були здоровими.

Один із найцікавіших звичаїв на Благовіщення називався “вдовиним плугом”. Сільська громада збиралась і разом розподіляла благодійну роботу: люди збирались і йшли обробляти ниви овдовілим жінкам та осиротілим дітям ще до того, як візьмуться за обробку своїх. Вважалось неприпустимим та підлим вчинком почати роботи у себе вдома, перш ніж допоміг тим, хто цього потребує. І сучасному суспільству слід було б повчитись моральним якостям у своїх предків.

Традиції пов’язані із сіллю та зерном:

Із сіллю пов’язано багато традицій цього свята — її заготовлювали, тобто просмажували на сковороді та вірили, що така сіль має цілющу силу. Протягом усього наступного року вона буде вбирати в себе весь негатив: сварки, сльози, образи. А на наступний рік потрібно цю сіль спалити, аби відпустити всі тогорічні погані спогади та думки.

Ще одна традиція — змішування освяченої солі із попелом з печі. Таку суміш розсипали на городі чи в полі, щоб вберегти свій урожай від негод та злого ока.
Зерно освячував найстаріший чоловік у домі, заговорюючи його на добрий врожай. Також до зерна, заготовленого на посадку, додавали трішки освяченого в церкві хліба. Або ж, додавали в зерно ту ж заготовлену сіль.

Чого не можна робити на Благовіщення:

Категорично заборонено щось позичати, або ж давати в борг. Навіть якщо просить друг, якому вам не зручно відмовляти. Брехати не варто, просто відмовтесь, пообіцявши допомогти завтра.

Виконувати будь-які роботи з нитками. Вони здавна символізують долю, тож якщо взяти їх до рук у велике релігійне свято, можна заплутати свою долю. Це ж стосується і волосся — не можна його розчісувати, мити і тим більше плести.

Одягати вперше новий одяг. Інакше він швидко зіпсується, а ви увесь рік не матимете можливості придбати новий. Дівчата, які знехтували цією забороною, ризикують залишитись дівувати до наступного Благовіщення.

Відкладіть нові починання, адже за прикметою, вони виявляться невдалими. Сучасна прикмета про те, що починання, які ви запланували на понеділок, не матимуть успіху — не зовсім вірна. Раніше вважалось, що не можна починати справ у той день тижня, на який припало Благовіщення. Тобто, якщо воно припаде на вівторок, то в наступному році не варто починати нічого у вівторки.

Народні прикмети, пов’язані з цим святом, стверджують:

1. Якщо ввечері зоряно, то вродять коноплі.
2. Яка погода на Благовіщення, така і на Великий день.
3. Якщо на Благовіщення лежить сніг – літо неврожайне.
4. Благовіщення без ластівок – холодна весна.
5. На Благовіщення всяка гадь вилазить з гнізда.
6. На Благовіщення зими не лай, а саней не ховай.
7. На Благовіщення чорногуз прилітає і ведмідь встає.
8. На Благовіщення птиця гнізда не в’є.
9. Як на Благовіщення півень на порозі нап’ється, то на Юрія віл напасеться.
10. До Благовіщення кам’яна весна.
11. Благовіщення без ластівок — холодна зима.
12. Весна зиму на Благовіщення поборола.
13. Вулики з бджолами виносять на Благовіщення.
14. Гроза на Благовіщення — до теплого літа, до врожаю горіхів.
15. Дощ на Благовіщення — вродиться жито.
16. Мокре Благовіщення — грибне літо.
17. Мороз на Благовіщення — буде багато огірків і врожай груздів.
18. На Благовіщення дуже тепло — на Великдень буде холодно.
19. Небо на Благовіщення безхмарне, сонце ясне — буде літо грозове.
20. Ніч на Благовіщення тепла — весна буде дружна.
21. Погода перед сходом сонця на Благовіщення ясна і тиха — буде добрий врожай на збіжжя.
22. Сніг на Благовіщення — літо буде неврожайне.
23. Сонце на Благовіщення сходить на чистім небі — весна буде рання; ясно в полудень — середня, ясно ввечері — пізня.
24. Яка погода на Благовіщення — така буде й на Юрія (6 травня).
25. Яка погода на Благовіщення — така і на Великдень буде.
26. Який день на Благовіщення — такий і кінець місяця.

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua