Навздогін літу: Топ-5 термальних курортів України з теплими басейнами під відкритим небом (фото)

2770

Осіння холоднеча швидко навіває ностальгійні думки про сонячні пляжі і голубі простори морів і озер. Чи можна повернути час назад і бодай трохи зануритись у літні дні, коли можна досхочу купатись у теплих хвилях? Можна. Цей подарунок природи називається термальні джерела – які дають можливість купатись у теплих відкритих водоймах навіть коли довкола – зимові пейзажі.

00

Гарячі водяні потоки, виходячи розігрітими з надр землі, проявляються на поверхні у вигляді джерел. Температура води в них коливається від 20 до 100 С (останні бувають у Гімалаях і Кавказі). Здавна термальні води застосовували з лікувальною метою (римські, тбіліські терми). І сьогодні такими теплими ваннами лікують безліч недуг. На території України термальні джерела можна зустріти лише у Криму та на Закарпатті. При цьому лише на Закарпатті знаходиться близько 50 термальних джерел низької та високої мінералізації.

Тож де саме можна насолодитися чудовим літнім відпочинком восени?

Косино

фото: kosino.com.ua
фото: kosino.com.ua

Косино у Закарпатті- заслужено один із найвідоміших українських курортів. Вода тут справді унікальна і не має аналогів у цілій Європі, хіба що у всесвітньо відомому санаторії «Гайдусобосло» в Угорщині. Вона лікує захворювання опорно-рухового апарату, наслідки травм кісток та м’язів, серцево-судинні захворювання, та навіть нервову систему. Має жовто-коричневий колір, її температура 60-80° С. У селі Косині Берегівського району знаходиться відомий оздоровчо-рекреаційний комплекс “Термальні води Косино”. Його особливістю є розташування на шлейфі залягання мінеральних термальних вод, що проходить через Францію, Італію, Іспанію, Сербію, Хорватію, Австрію, Швейцарію та Балкани. Цікавинкою комплексу є так звані тематичні чаші-басейни. Їх чотири, вони оформлені величезними скульптурами заввишки від трьох до п’яти метрів, з яких ллється термальна ароматизована вода з різними «смаками». Кавовий – із чашки, пивний – з кухля, винний – з пляшки, а з декоративного глека – паленка. Вода “Термальних вод Косино” потрапляє сюди зі свердловини глибиною 1190 метрів.

Скільки це коштує? За 3 години купання доросла людина платить 250 грн.

Арабатська стрілка

фото: magnoliaazov
фото: magnoliaazov

Термальне радонове джерело знаходиться між селами Щасливцеве та Стрілкове Генічеського району Херсонщини. Поблизу – чисте тепле море і красиве озеро Сиваш. Джерело лікувальної води відкрили випадково шукачі нафтових родовищ. Та, як виявилось пізніше, насправді вони знайшли величезне підземне озеро. Із пробуреної неподалік свердловини почала бити вода із аналогічним мінеральним складом. Місцеву воду справді можна назвати цілющою, оскільки лікує ледь не всі можливі недуги. Має протизапальну, знеболювальну, спазмолітичну дію. Корисна, багата на бром, вона швидко загоює рани. Цікаво, що температура води, яка виходить зі свердловини – 70° С, тож її доводиться охолоджувати. Зараз доступ до джерела відкритий для всіх охочих скупатись у теплому природному басейні.

Скільки це коштує? Купання безкоштовне.

Берегове

фото: Олександр Ворошилов
фото: Олександр Ворошилов

Найпотужніше термальне джерело в Україні знаходиться у Берегівському районі Закарпаття. Температура води тут досягає 50-52° С. Наповнюється водойма з гейзера півторакілометрової глибини. Цікаво, що басейн на основі джерела у Береговому побудовано ще у 1960-х – та зовсім не для купання туристів, а як місце тренувань радянських спортсменів. Цілющу дію місцевої води геологи дослідили вже згодом. Її віднесли до кремнистих азотно-вуглекислих, азотно-метанових та вуглекислих на основі хлоридно-натрієвого складу різної мінералізації. Ванни, які рекомендують приймати не довше 2 годин, дуже корисні при атеросклерозі, ревматизмі, варикозі та гіпертонії. Сьогодні це джерело знаходиться на території спортивної бази «Закарпаття», тож поблизу є всі зручності. На відміну від багатьох інших, у Берегівському теплому басейні можна купатись справді цілий рік, включно із зимовими місяцями. Тим паче, що природа навкруги – просто казкова. Та загалом у цьому містечку ви знайдете багато теплих басейнів у різних відпочинкових комплексах, тож де саме зупинитись, оберете на свій смак.

Скільки це коштує? Середня ціна перебування у басейнах термальних комплексів Берегового – приблизно 50-70 грн за годину з дорослого.

Мукачеве

фото: Голос Карпат
фото: Голос Карпат

Значно дешевше можна відпочити у Мукачевому. Басейн під відкритим небом розташований на території Спортивно-оздоровчого комплексу ДЮСШ. Величина басейну 25 метрів, глибина – до 2. Тут діє водолікарня. Аналогом мукачівської хлоридної кальцієво-натрієвої води є хіба що відоме родовище в Угорщині. Надзвичайно мінералізована, вона має температуру приблизно 35° С. Людям із захворюваннями шкіри та серцево-судинної системи радять приїжджати саме сюди. Щоправда взимку термальну воду сюди не закачують, оскільки басейн спеціально не обладнаний. Комплекс розташований у парковій зоні Мукачева поруч з річкою Латорицею. Весь Мукачівський район багатий на сульфідні термальні води.

Скільки це коштує? Двогодинне плавання у басейні обійдеться всього у 15 гривень для дорослих.

Велятин

фото: Юрій Сметана
фото: Юрій Сметана

У селі Велятин, що неподалік Хуста, є джерела корисної борно-бромно-хлоридно-натрієвої води, яке було відкрите 1991 року. Велятинська вода відрізняється також високою концентрацією йоду (і має коричневуватий відтінок). Нею лікують органи дихання, серцево-судинні, гінекологічні захворювання. Кажуть, за Австро-Угорщини графи влаштовували тут термальні купелі і помічали, що проходила втома, переставали боліти суглоби, поліпшувався стан шкіри. Найвідомішим є місцевий профілакторій “Теплі води”. Глибина свердловини, з якої наповнюють басейни – майже кілометр. Мінералізація (збагачення) води сягає до 100 грам на літр. За рахунок цього, занурившись у тутешню «мінералку», людина тримається на поверхні води. (У порівнянні із косинською, вода значно солоніша, при потраплянні в очі може подразнювати). На свіжому повітрі в басейні рекомендують сидіти до 30 хвилин.

Скільки це коштує? Денний абонемент профілакторію коштує 120 грн.

підготувала Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua• не пропусти