Містичне озеро Несамовите – там, де народжується град та спочивають грішні душі (фото)

17110
фото: Ігор Меліка
фото: Ігор Меліка

На одній з вершин Українських Карпат, у лоні Чорногори, під самими хмарами, лежить незвичайне озеро. Розповіді про його містичну славу вже впродовж століть передаються з уст в уста. Здавна горяни вірили, що саме у води того озера потрапляють всі душі самогубць і вбивців. Кажуть, звідси виходить вершник на білому коні, що відламує копитами лід зі скель… І не дай боже комусь кинути камінь у ті води! Тоді почнеться нечувана буря і лютуватимуть всі гори і небеса. Недарма ж те озеро носить назву Несамовите…

Де народжуються громовиці

Тут, у Карпатах, люди здавна дуже поважають природу. Шанобливо ставляться до різних природних явищ, вбачаючи в них образ божественного та потойбічного. Наприклад, у Громові свята (так називали сім днів до Перунового свята, коли дуже часто випадала гроза) не можна було братись за ніяку роботу. Люди вірили, що руйнівну негоду на них може наслати Чорногора – гора, яка, за давніми віруваннями, народжує град. Так розповідають у найближчих до неї селах (Дземброня, Бистриця, Зелене).

Мінлива Чорногора

Насправді для масиву характерна асиметрія між його південними стрімкими схилами, та північними, які розпадаються на численні розгалуження. Тут погода дуже мінлива. Безхмарне небо в першій половині дня не означає хорошої погоди надалі. Всього за лічені хвилини може зірватись сильний вітер і гроза. Тому й кажуть, що Чорногора підступна і мінлива. Саме на Чорногорі розташоване озеро Несамовите.

А точніше – на північно-східному схилі гори Туркул, на висоті 1750 метрів над рівнем моря. Тому несамовите – одне з найвище розташованих озер Українських Карпат. Озеро заповнює невелику впадину, тож глибина води тут 1-1,5 метра.

Довкола озера – мальовнича природа контрастів. Кам`яні вершини, насаджені гострими списами гірських сосен та глибокі долини, вкриті зеленими килимами трав і мохів. Звідси, з гори, відкриваються неймовірні, просто чарівні краєвиди. Пронизані вузесенькими стежинами і дрібними струмочками із голубою водою.

Холодна тиша древнього озера

Несамовите лежить у Карпатах вже тисячі років, адже це озеро льодовикового походження. (Цікаво, що на Чорногорі є близько 20 таких озер, які утворились на дні льодовикових впадин (карів)). Довжина озера 88 метрів, ширина – 45. Несамовите має кам`янисті береги та вкрите валунами дно. Живиться воно дощами та талими снігами.

Гуцули кажуть, що із дерева, вимоченого у водах Несамовитого виходять найдзвінкіші трембіти. Та ніхто не радив би вам купатись в цьому озері. Здається, й сама його природа того не хоче – вода тут завжди страшенно холодна. Навіть влітку на поверхні можуть плавати частинки льоду. Не водяться тут ні риби, ні навіть жаби. Холодне і спокійне, красиве, наче гірське око, яке ніколи не засинає. Ним приємно милуватись. Сюди варто приходити, щоб побачити одне з чудес природи Українських Карпат. Містичне і загадкове, легендарне озеро Несамовите.

Для тих, хто зібрався в дорогу:

Місце знаходження:
Івано-Франківська область, Надвірнянський район. Озеро знаходиться на території Карпатського природного національного парку.

GPS:
48°7’21”N, 24°32’21”E

Поради бувалого мандрівника:
Маршрут до озера Несамовите найкраще розпочинати зі спортбази «Заросляк». При вході до заповідника потрібно зареєструватись на КПП. Прямуючи тією ж дорогою, що на гору Говерлу, ви побачите вказівник. Коли повернете наліво, пройшовши кілька кілометрів, зустрінете стенд з описом маршруту та інформацією про озеро Несамовите.

автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua

nesamovite

nesamovite

фото: Ostap19
фото: Ostap19
На березі квітнуть крокуси
На березі квітнуть крокуси
фото:  grouptravel.ua
фото: grouptravel.ua

wpid-ozero-nesamovite_i_11

nesamovite

фото: Kotenko
фото: Kotenko
Схід сонця на озері Несамовите фото: U-235
Схід сонця на озері Несамовите
фото: U-235
Вказівник на дорогу до озера
Вказівник на дорогу до озера
Гора Туркул. Схід сонця
Гора Туркул. Схід сонця
фото: Dmitro Diachuck
фото: Dmitro Diachuck
Чорногірський хребет фото: bookvachka
Чорногірський хребет фото: bookvachka