З чого будувати заміський будинок: гід за матеріалами, що допоможе визначитися з вибором

    13

    Газобетон чи брус, профнастил чи шифер, сайдинг чи фасадна штукатурка – розібратися у різноманітті на ринку непросто. Розповідаємо про плюси та мінуси популярних будматеріалів.

    З чого можна звести стіни

    SIP-панелі

    Найбільш бюджетний варіант. Зовні нагадує сендвіч, де роль начинки грає утеплювач із пінополістиролу, а «шматочків хліба» — два аркуші ОСП. Як правило, SIP панелі використовують для зведення каркасних стін. Цей матеріал легкий, простий у монтажі та підходить тим, хто хоче побудувати будинок швидко. Але важливо враховувати й недоліки: панелі погано пропускають повітря – потрібно буде зробити якісну вентиляцію. А ще вони слабко захищають від галасу: якщо сусіди часто влаштовують дачні вечірки, це може стати проблемою.

    Брус

    Зазвичай вибирають із цільного або клеєного. У цільного бруса два різновиди:

    • Природної вологості . Це балка, висушена на свіжому повітрі. Вологість такого бруса – приблизно 20–25%. Через це він схильний до появи грибка і плісняви, досить важкий і довго сідає – приступити до обробки відразу не вийде.
    • Камерної сушки . Такий обробляють у спеціальній печі. Підсумкова вологість – приблизно 12-18%. За рахунок цього брус сідає швидко, так що відкладати ремонт на півроку не доведеться. Імовірність появи цвілі чи грибка менша, але коштує він значно дорожче.

    Принципово інший варіант бруса – клеєний. Це вже не єдиний шматок дерева, а кілька склеєних ламелей. Він швидко сідає, міцний і заздалегідь оброблений антисептиками та антипіренами. Плюс розмірів у нього більше: якщо у цілісного максимальна довжина — 6 метрів, то клеєний можна знайти навіть на 18 метрів.

    Загалом будь-який брус при правильному догляді може прослужити 50 років або навіть більше. Вибираючи такий матеріал, важливо пам’ятати, що дерево від перепаду температури здатне звужуватися або розширюватися – від цього можуть з’являтися щілини в стінах.

    Цегла

    Термін служби стін із цегли може перевищувати 100 років, тому цей матеріал відмінно підійде, якщо ви плануєте передати будиночок у спадок дітям та онукам. Цегла міцна, естетична, добре зберігає тепло і не сідає – можна швидко перейти до оздоблення будинку всередині. Мінуси також є. Матеріал добре поглинає вологу, і від цього в будинку може бути сиро – щоб уникнути проблем, треба подбати про опалення та вентиляцію. Будівництво з цегли – довгий і трудомісткий процес, а вага фінального будинку буде значним, тому потрібно заздалегідь вкластися в міцний фундамент.

    Будівельні блоки

    Газобетонні, бетонні, керамзитобетонні, керамічні – варіантів багато. Блоки схожі на цеглу, але вони легші, дешевші і більші — звести стіни вийде швидко. Термін їхньої служби залежатиме від типу блоків: наприклад, із керамзитобетонних — близько 60 років, а з газобетонних та керамічних — понад 100 років. Однак зовні матеріал менш презентабельний, ніж цегла або брус, так що залишити фасад незайманим не вдасться.

    Чим обробити фасад

    Сайдинг та панелі

    Ці матеріали довго служать, добре переносять перепади температури та легко монтуються. Різниця в тому, що сайдинг одношаровий, а панелі щільніше, тому що в них є додаткові шари тепло-і звукоізоляції. Ще вони міцніші і можуть бути покладені прямо на стіни. Сайдингу ж потрібні решетування або каркас, інакше його термін служби скоротиться, а в проміжку між фасадом і будинком буде накопичуватися волога. Але за рахунок своїх переваг панелі дорожчі.

    Фасадна штукатурка

    Зазвичай її наносять на стіни з цегли або блоків, але є варіанти для дерев’яних будинків. Виглядає фасад мінімалістично і може прослужити довго: близько 10 років, якщо штукатурка мінеральна або акрилова, і близько 20 років – силікатна.

    Однак цей матеріал досить примхливий. Під час роботи на вулиці має бути тепло, не хмарно і при цьому не дуже сонячно. Яскраві промені, дощ, падіння температури нижче нуля – все це може зашкодити висиханню і в результаті призвести до тріщин.

    Лицьова цегла або камінь

    Виглядають красиво, служать довго, несприйнятливі до перепадів температури, сонця та вологи. Але вони дорогі та важкі. Якщо хочете прикрасити будинок цеглою або каменем, заздалегідь прорахуйте вагу фасаду та врахуйте його під час закладання фундаменту. В іншому випадку основа будівлі може не впоратися з тиском.

    Облицювальне дерево

    Ще один естетичний матеріал, який також створює додаткове утеплення. Щоб не зіткнутися із пліснявою, краще підбирати дерево стійких порід. Наприклад, модрину або термодеревину. Вони ж практично не горять, щоправда, під дією сонячних променів згодом можуть набути сірого відтінку.

    Якщо модрина та термодерево з якихось причин не підходять, пошукайте облицювання з вогнебіозахисним просоченням. Вона також знижує ризики плісняви, гниття та займання.

    Який матеріал вибрати для даху

    Черепиця

    Найпопулярніший вид – металочерепиця. Вона дешева, легка та не вимагає особливих навичок монтажу. Щоправда, під час дощу чи вітру сильно шумить, тож для приватного будинку такий варіант може не підійти. У місцях кріплення часом з’являється іржа, а взимку сніг сходить із такої покрівлі «лавиною». Ще один спірний момент: металочерепиця не підходить для дахів нестандартної форми. У такому разі краще вибирати гнучку та композитну.

    Ще варіант – натуральна черепиця. Красива, нешумна, добре витримує будь-які погодні умови. За ціною близька до гнучкої та композитної, але значно важча — квадратний метр такої покрівлі може важити до 70 кілограмів. Потрібно переконатися, що фундамент та стіни витримають.

    Профнастил

    І плюсами, і мінусами цей матеріал схожий на металочерепицю. Але він трохи зручніший у монтажі через структуру: ребра жорсткості у профнастилу поздовжні — їх можна згинати. Тому криві частини даху покрити їм також вдасться. А ще профнастил коштує трохи дешевше.

    Шифер

    Ще більш бюджетний та простий у монтажі матеріал. Він майже не додає будові ваги і зовсім нешумний. Але мінуси теж є: такий дах виглядає не особливо симпатично, може з часом вицвітати і неприємно пахнути під час сильної спеки. Тому для будівництва чогось серйозніше маленького дачного будиночка його зазвичай не розглядають. Плюс шифер не дуже добре переносить навантаження – якщо взимку у вашому регіоні значні опади, краще не ризикувати.

    Фальцева покрівля

    Цей тип матеріалу не вимагає роботи з дрилем, цвяхами та шурупами. Фрагменти кріпляться один до одного за допомогою спеціальних загинів. Такий дах виходить максимально герметичний – можна не боятися протікання навіть під час злив. А ще вона служить до 100 років, практично не вимагає догляду та легко підлаштовується під будь-які дизайнерські задуми. З недоліків можна виділити складний і дорогий монтаж, погану шумоізоляцію і швидке нагрівання під сонцем, що палить.

    З чого краще робити паркан

    Сітка рабиця

    Найдешевший варіант – погонний метр паркану коштує менше тисячі рублів. Щоправда, підійде тільки сміливим: сітка практично нічого не приховує від сусідів, і перебратися через неї нескладно. Ще рабицю часто використовують як тимчасовий варіант ранніх етапах будівництва. Паркан може випадково деформуватися, коли до будинку під’їжджатимуть вантажівки, а дешеву сітку не так шкода.

    Профнастил

    Найдорожче рабиці приблизно в 4-5 разів, але все ще бюджетний варіант. Він надійно закриває ділянку від чужих очей і може бути десятиліттями. Профнастил легкий у монтажі та догляді: не вимагає щорічної обробки захисними складами, мити його можна звичайною водою. У профнастилу багато кольорів, у тому числі під натуральні матеріали. А якщо хочеться додати паркану рельєфу, можна розглянути євроштакетник – це профнастил, який імітує дерев’яну огорожу. Головне – шукайте варіанти з полімерним покриттям. Такі не іржавіють і не вигоряють.

    Дерево

    Коштує приблизно стільки ж, скільки профнастил – ціна залежить від виду дерева та типу огорожі. Наприклад, штакетник, тобто паркан із «плоськими» прольотами, обійдеться дешевше, ніж шахівниця, коли дошки укладені у два ряди.

    Дерев’яний паркан часто вибирають для естетики – ділянка виглядає затишніше, ніж з профнастилом або сіткою. Але цей матеріал не такий довговічний, бо не товаришує з вологою — може гнити та пліснявіти. Через це дерево потрібно щороку покривати захисними сумішами, оновлювати фарбу або лак. При ретельному догляді огорожа може прожити кілька десятків років.

    Цегла чи камінь

    Як і дерево вони виглядають естетично. Але вже довговічніші: стійкі до вологи і механічних пошкоджень, не покриваються грибком або пліснявою. Та й якось особливо доглядати їх не потрібно. Простояти кам’яний або цегляний паркан може років 50 і навіть більше.

    Недоліки такої огорожі теж є. По-перше, ціна — цегла і камінь у кілька разів дорожча за інші матеріали. По-друге, вага — через значну масу такий паркан потребує міцного фундаменту. І нарешті встановити такий паркан швидко не вийде.



    • інші новини