Зменшувати вуличний гул і завивання вітру навушники можуть двома способами. Перший — завдяки конструкції самого девайсу, тобто пасивному шумозаглушенню. Наприклад, амбушюри (накладки на навушники) щільно прилягають до вуха й створюють фізичний бар’єр для звуків.
Другий спосіб — використання спеціальних алгоритмів обробки сигналу. Це називається активним приглушенням шуму або Active Noise Cancelling (ANC). Цей варіант часто виявляється ефективнішим, адже навіть якісні амбушюри не завжди забезпечують ідеальну ізоляцію та можуть пропускати шуми. Позначення ANC можна зустріти в описі характеристик навушників.
Розглянемо докладніше, як працює активне шумозаглушення:
- У навушниках встановлені зовнішні мікрофони, які фіксують вуличний гул, розмови людей, стук і гуркіт. Чим більше мікрофонів, тим точніше приглушення шуму.
- Система ANC визначає частоту та амплітуду небажаних звуків, а потім генерує «зворотний» сигнал. Він має таку ж амплітуду, але “перевернений”, тобто знаходиться в протифазі до шуму. У фізиці це явище називають інтерференцією.
- «Зворотний» сигнал відтворюється через динаміки навушників. Коли він зустрічається з шумом, то гасять його. У результаті рівень шуму значно знижується, і ми можемо нарешті зосередитися на музиці чи телефонній розмові.
Сучасні навушники з «розумним» шумозаглушенням можуть використовувати алгоритми штучного інтелекту для поліпшення роботи ANC. Вони адаптуються до різних умов довкілля та типів звуків. Наприклад, навушники швидко визначають основне джерело звуку — музику або аудіокнигу — а сторонні шуми придушують.
Для тих, хто все ж хоче чути наближення автомобіля на вулиці, передбачено додатковий режим «прозорості». Коли він активований, рівень шумозаглушення знижується, а зовнішні звуки, навпаки, посилюються. Така опція робить прослуховування музики на вулиці безпечнішим.
Проте навіть із сучасними навушниками повністю усунути сторонні шуми поки що не вдається. Ефективність ANC залежить від частоти звуку: низькочастотні шуми (гул двигунів або кондиціонерів) приглушуються краще, а високочастотні (розмови, свистки) — гірше.