Як вибрати пилосос і яку модель купити в 2024 році

    87

    Детальний розбір переваг та недоліків, про які вам навряд чи розкажуть у магазині.

    Визначтеся з типом конструкції

    Почати пошуки найкращого пилососа варто з вибору конструкції. Тут можна назвати кілька основних видів.

    Стандартні

    • Підходять для повноцінного збирання.
    • Місткість пилозбірника : в середньому від 1 до 6 л.
    • Позитивні якості : величезний вибір моделей з різною функціональністю, висока потужність всмоктування.
    • Недоліки : зазвичай працюють тільки від мережі, займають багато місця.

    Це класичний тип пилососа, який також іноді називається горизонтальним або балонним. Корпус з моторним блоком та відсіком для пилу з’єднується з трубою для всмоктування та різними насадками.

    У стандартних пилососів найвища потужність всмоктування. Вона дозволяє впоратися з килимами та іншими ворсовими покриттями.

    Вертикальні

    • Підходять для швидкого збирання.
    • Місткість пилозбірника : в середньому від 0,35 до 2 л.
    • Позитивні якості : займають мало місця, зручні у використанні.
    • Недоліки : як правило, невелика потужність всмоктування, пилозбірник і час автономної роботи.

    Ці моделі є вертикальним моноблоком, в якому центр ваги зазвичай зміщений до низу — саме там розташовується мотор з пилозбірником. Основна щітка може бути знімною, що дозволяє приєднувати насадки для збирання важкодоступних місць.

    За менші розміри вертикальних пилососів доводиться розплачуватись потужністю: майже завжди вона значно менша, ніж у класичних моделей. Втім, якщо у вас немає килимів або ковроліну, вертикального пилососа може бути достатньо.

    Більшість таких моделей мають акумулятор. Значно рідше зустрічаються варіанти, що працюють лише від мережі.

    Акумулятор дозволяє позбавитися від проводів, що постійно заважають. Однак не варто розраховувати на значну автономність: зазвичай вона обмежена 30-40 хвилинами, а в турборежимі вона знижується вдвічі швидше. При цьому підзарядка може тривати від 3 до 16 години. Обов’язково перевіряйте ці характеристики перед покупкою.

    Якщо років 5 тому знайти недорогий вертикальний пилосос для сухого прибирання було неважко, то зараз цей клас практично зник: його витіснили гібридні моделі, про які розповімо трохи згодом. Класичні вертикальні пилососи сьогодні – як правило, миючі або парові, і коштують вони не дуже дешево на тлі тих же палиць 2 в 1.

    Ручні

    • Підходять тільки для збирання локальних забруднень або салону автомобіля.
    • Місткість пилозбірника : в середньому від 0,2 до 1 л.
    • Переваги : ​​портативність, робота від акумулятора, невисока ціна.
    • Недоліки : мінімальна потужність всмоктування, пилозбірник та автономність.

    Це компактні та легкі пилососи для прибирання невеликої кількості дрібного сміття з підлоги та меблів. Через мінімальну потужність всмоктування на роль основного засобу збирання вони в жодному разі не підходять. З чищенням килимів або вовною , що пристала до м’яких меблів, такий пилосос не впорається. Зате його можна використовувати як автомобільний пилосос: для роботи в невеликому просторі підійде ідеально.

    Від акумулятора більшість моделей працюють не більше 20-30 хвилин, потім їх доводиться заряджати. Втім, завдяки невеликій ємності акумулятора зарядка зазвичай не займає багато часу: як правило, йдеться про 1,5-2 години.

    Гібридні 2 в 1

    • Підходять для нескладного сухого збирання.
    • Місткість пилозбірника : в середньому від 0,3 до 1,5 л.
    • Позитивні якості : універсальні, займають мало місця, працюють від акумулятора.
    • Недоліки : висока ціна за потужні моделі; невеликі потужність всмоктування, пилозбірник та час автономної роботи в бюджетних версіях.

    Гібридний пилосос може стати оптимальним рішенням для швидкого збирання . Спочатку до такого класу відносили моделі з ручним блоком, що від’єднується, який розташовувався внизу. Однак зараз велике поширення набули вертикальні пилососи, у яких двигун з пилозбірником розміщені вгорі, в області рукоятки.

    Такі моделі також можна назвати гібридами, оскільки після від’єднання труби всмоктування та основної щітки вони, по суті, стають ручними. Деякі навіть мають спеціальні короткі насадки для роботи з кутами або м’якими меблями.

    Зі зростанням популярності гібридних пилососів Dyson інші виробники почали випускати аналоги у всіх цінових категоріях.

    Ситуація з автономністю та швидкістю зарядки приблизно така сама, як у звичайних вертикальних пилососів. Від акумулятора гібриди можуть працювати від 20 хвилин до години в залежності від моделі, турборежу розряджає батарею швидше.

    Підживлення може зайняти всю ніч, тому не розраховуйте на швидке продовження збирання. Втім, з деякими дорогими моделями іноді поставляється другий акумулятор, який можна встановити замість розрядженого. Або його можна докупити окремо.

    Роботи-пилососи

    • Підходять для повсякденної підтримки чистоти у будинку.
    • Місткість пилозбірника : в середньому від 0,4 до 0,7 л.
    • Позитивні якості : мінімальні габарити, робота від акумулятора, автоматичне прибирання.
    • Недоліки : мають мінімальну потужність всмоктування, невеликий пилозбірник та високу ціну, не підходять для товстих килимових покриттів.

    Це компактні пристрої, які самостійно пересуваються в межах приміщення, видаляючи пил та нескладні забруднення. Можливості таких пилососів дуже залежать від ціни. Моделі дешевше допоможуть хіба що підтримувати чистоту підлоги між генеральними прибираннями або збирати розсипану по кухні крупу, коли дуже не хочеться щіткою працювати або діставати великий пилосос. Вологе прибирання, якщо і є, то буде, вибачте за каламбур, поверхневим: залишки пилу вода змиє, але на боротьбу з плямами , особливо застарілими, розраховувати не варто.

    Більш просунуті сучасні версії здатні на більше: їм під силу відтерти плями спеціальними рухами мокрої ганчірки, самостійно випорожнити контейнер зі сміттям в мішок на основі, злити відпрацьовану воду і навіть помити щітки. Нейросети в поєднанні з камерами і датчиками дозволять пилососу побачити і вчасно об’їхати одяг, кабелі та фекалії тварин (деякі виробники роблять акцент на останню функцію у своїх промокампаніях).

    Майже всі роботи-пилососи при нестачі заряду автоматично повертаються на док-станцію. Відповідно доступ до неї завжди повинен бути відкритий, а перешкоди на шляху — усунуті.

    Майже всі сучасні роботи-пилососи управляються зі смартфона через програму. З його допомогою ви можете обмежити зону прибирання , змінити режим і легко проконтролювати роботу пристрою віддалено. У деяких випадках додатково надано підтримку голосового управління через розумних асистентів. Інтеграція із Siri буває рідко, зате користувачі iPhone можуть налаштувати швидкі команди для керування роботом заданими фразами.

    Виберіть основний вид збирання

    Сухе прибирання

    Переважна більшість пилососів розрахована саме на сухе збирання, тобто на просте всмоктування. Це можуть бути моделі з будь-яким типом конструкції. Все сміття в них збирається у спеціальні мішки, контейнери чи резервуари.

    Вологе прибирання

    Моделі з такою функцією можуть використовуватися для чищення плитки, килимів, оббивки меблів, також для миття вікон і простого збору пролитої рідини.

    У випадку зі стандартними пилососами вологе прибирання передбачає розпилення та всмоктування вологи. Тому ці моделі є найефективнішими із усіх. Однак недоліків також вистачає. Це і громіздкість, і велика вага. Крім того, не можна не відзначити необхідність ретельного промивання-просушки всіх деталей після кожного використання. Навіть роботи зі спеціальною базою сушать свої ганчірки не ідеально.

    У вертикальних пилососах та роботах для вологого прибирання зазвичай застосовуються спеціальні насадки з мікрофіброю та контейнери для води. Дешеві моделі лише змочуватимуть підлогу, максимум — розприскувати воду перед собою, а потім затирати її губкою або мікрофіброю. Більш просунуті варіанти можуть виявляти та активно терти плями і навіть підігрівати воду для більш ефективного очищення, але це зазвичай роботи флагманського рівня з відповідним цінником. Серед вертикальних моделей із застарілими плямами найкраще впораються парові пилососи – але вони не підійдуть, наприклад, для ламінату, який від подібного відпарювання може висохнути.

    Загалом прийнято вважати, що миючі пилососи не можна використовувати для ламінату та паркету, проте в дорогих моделях для таких покриттів передбачаються спеціальні насадки. Вони моментально вбирають залишки рідини та не дають дощечкам деформуватися.

    Також будь-який побутовий пилосос для вологого прибирання може працювати у сухому режимі.

    Зверніть увагу на пилозбірник

    Мішок

    Мішок для збирання пилу може бути як багаторазовим з тканинною основою, так і одноразовим паперовим. Останній у середньому заповнюється за 4–5 збирань, після чого його потрібно викинути та замінити на нове.

    Як правило, пристрої з таким пилозбірником дозволяють самим вибирати, які мішки використовувати. У комплекті можуть поставлятися кілька паперових та один тканинний.

    Циклонний фільтр

    Під циклонним фільтром мається на увазі знімний контейнер, повітря якого проходить по спіралі. Під дією відцентрової сили втягнутий пил притискається до стін і осідає на дно ємності. Чистка максимально проста: достатньо лише витрусити сміття та промити контейнер.

    Часто циклонний фільтр використовують у вертикальних моделях, тому що він добре поєднується з невеликим контейнером. Але у звичайних горизонтальних пилососах він також поступово стає стандартом, замінюючи мішки.

    Аквафільтр

    Тут повітря проганяється через резервуар з водою, яка є фільтруючим елементом. Весь бруд і пил осідає в рідині, а вже зволожене повітря через додатковий фільтр виходить назад у приміщення.

    У деяких моделей кілька типів пилозбірників. Вони можуть доповнювати один одного або використовуватися поперемінно.

    Гібриди зручні тим, що пилосос можна використовувати для генерального збирання з аквафільтром, але не обов’язково возитися з водою, коли потрібно швидко прибрати прокинуту їжу – мішка або циклону для такого завдання буде достатньо.

    Перевірте потужність всмоктування

    Саме цей показник характеризує ту силу, з якою пилосос затягуватиме пил і ваші фіранки. Якщо в квартирі багато килимів чи інших тканинних покриттів, то і пилосос має бути відповідним.

    Усі акумуляторні пилососи можна віднести до малопотужних. Найгірше всмоктують ручні моделі: потужність у них зазвичай починається від 10 Вт і досягає 50 Вт. У роботів потужність всмоктування може бути трохи вище, але виробники часто йдуть на прийом: замість потужності всмоктування вказують тиск повітря, що створюється пилососом в паскалях (Па). Це число набагато більше, але потужність всмоктування безпосередньо не конвертується (хоча і впливає на неї).

    У вертикальних та гібридних пилососів діапазон трохи ширший: від 50 до 210 Вт. Потужність вища зустрічається рідко, і зазвичай це далеко не бюджетні моделі. При цьому 100-150 Вт буде цілком достатньо для підтримання чистоти в квартирі з голими підлогами, для чого такі моделі зазвичай купуються.

    Навіть у найдоступніших стандартних пилососів потужність всмоктування в середньому становить 250-280 Вт. Якщо у квартирі є тварини та килими, то краще розглядати моделі від 350 Вт. Такі дозволять позбутися не тільки пилу та сміття, а й вовни на диванах.

    На корпусі пристрою може вказуватися не потужність всмоктування, а споживана потужність, яка завжди в рази вища. Це маркетинговий прийом, не дайте себе обдурити.

    Максимальна потужність деяких стандартних пилососів сягає 750 Вт. Подібні пристрої чудово впораються з довгим ворсом ковроліну.

    Також важливо відзначити, що в міру заповнення пилозбірника потужність всмоктування знижуватиметься. Це стосується всіх пилососів, крім моделей з аквафільтрами. У них рівень забруднення води в резервуарі на силу всмоктування ніяк не впливає. Це незаперечний плюс.

    Ознайомтеся з використовуваними фільтрами

    У більшості сучасних пилососів використовують два фільтри. Перший, передмоторний, захищає двигун від попадання пилу та сміття, що не осіли в пилозбірнику. Зазвичай їх виготовляють з поролону, повсті або аналогічного матеріалу, але іноді використовують HEPA-фільтри для захисту нутрощів пилососа від найдрібніших частинок.

    Також є вихідний фільтр тонкого очищення, який утримує найдрібніші частки пилу при поверненні повітря до приміщення. Він може бути трьох видів.

    HEPA-фільтри

    Це найпоширеніші вихідні фільтри, що є системою волокон складної форми. Чим вище клас фільтра, тим якісніше очищення.

    Основні класи HEPA-фільтрів та відсоток утримуваних частинок:

    • HEPA H10 — до 85%;
    • HEPA H11 — до 95%;
    • HEPA H12 — до 99,5%;
    • HEPA H13 — до 99,95%;
    • HEPA H14 — до 99,995%;
    • HEPA H15 — до 99,9995%;
    • HEPA H16 — до 99,99995%.

    Рекомендується розглядати пилососи з HEPA-фільтрами класу H13 та вище. Такі здатні затримувати навіть тютюновий дим і пилок рослин, що особливо важливо для алергіків . HEPA-фільтри бувають миються та одноразовими, іноді комплектуються додатковим шаром захисту: наприклад, вуглецевим.

    Мікрофільтри

    Такі фільтри майже не застосовуються в сучасних пилососах, але зрідка все ж таки зустрічаються. Вони можуть мати основу з поролону або пресованих мікроволокон. За ступенем очищення тому ж класу H12 вони зазвичай поступаються, та й міняти їх потрібно набагато частіше.

    Чи можна мити фільтр, як часто його змінювати і чи взагалі це потрібно робити — залежить від конкретної моделі пилососа. Все це має бути зазначено в інструкції з експлуатації.

    Перевірте наявність потрібних насадок

    Крім стандартної щітки для підлоги та килимів, сучасні пилососи можуть комплектуватися насадками для чищення м’яких меблів, одягу або всмоктування пилу зі щілин.

    Дорогі пилососи, призначені для миття ламінату, пробки або паркету, можуть доповнюватися насадками з пружним ворсом із натуральної кінського волосу. Вони дозволяють дбайливо очистити найделікатніші натуральні покриття.

    Також миючі пилососи можуть комплектуватися насадками для миття вікон . З висохлим брудом вони не впораються, а ось очистити шибки від пилу дозволять.

    Для власників кішок і собак найкориснішою насадкою може виявитися турбощітка. Вона відмінно збирає шерсть свійських тварин з м’яких меблів і килимів, якщо ворс останніх не довше 1,5 см.

    Турбощітка може бути механічною або електричною. Перша рухається за рахунок повітря, що всмоктується, а друга має власний привід, який підключається до пилососа окремим проводом.

    Докуповувати механічну турбощітку до пилососа з потужністю всмоктування менше 350 Вт не варто. Користь буде мало.

    Не забудьте про важливі деталі

    • Система управління . Заздалегідь перевірте зручність елементів керування та наявність потрібних кнопок на ручці чи корпусі. Наприклад, у разі потужних пилососів корисним може бути регулятор сили всмоктування. Він нагоді при чищенні делікатних поверхонь.
    • Ємність пилозбірника . Якщо ви не готові чистити пилосос після кожного прибирання, беріть моделі горизонтального типу з пилозбірниками від 3 літрів і більше.
    • Радіус дії . При покупці дротового пилососа заздалегідь оцініть зразкову довжину шнура. Її повинно вистачати для прибирання однієї чи кількох кімнат без постійних переходів від розетки до розетки .
    • Час автономної роботи . Вертикальні, ручні та роботи-пилососи на одному заряді можуть пропрацювати від 20 хвилин до кількох годин. Розкид дуже великий, це обов’язково варто враховувати при покупці.
    • Рівень шуму . Якщо вам важливим є цей параметр, варто звернути увагу на пилососи з мішками. Зазвичай вони тихіше за контейнерні на 10–20 дБ.
    • Тип трубки . Трубка може бути складовою, цільною або телескопічною. Остання зазвичай набагато зручніша і практичніша.
    • Паркування труби всмоктування . Труба повинна надійно фіксуватися на корпусі пилососа та не нахилятися під власною вагою. Це можна перевірити ще у магазині.
    • Прогумовані колеса та бампер . Гуму та силікон в обробці пилососів використовують для захисту меблів та підлогових покриттів від випадкових ударів. Кольоровий пластик може виглядати симпатичніше, але швидше подряпається.
    • Автоматичне змотування шнура . Цю особливість сьогодні мають практично всі дротяні пилососи, але про всяк випадок перевірте.

    Як вибрати пилосос: чек-листу покупця

    • Найдорожчим і надійним рішенням стане стандартний пилосос з циклонним фільтром. Він досить потужний і його легко мити.
    • Варіант для найгидливіших — пилосос із паперовими одноразовими мішками. Вони практично повністю виключають контакт із пилом.
    • Вертикальні пилососи та гібриди підійдуть лише для невеликих квартир, де немає ні килимів, ні свійських тварин.
    • Навіть бюджетний робот-пилосос допоможе зберігати приміщення у відносній чистоті між генеральними прибираннями, але не замінить їх.
    • Якщо ненавидите витрачати час на прибирання, можна інвестувати в потужного робота-пилососа з автоматичним вивантаженням сміття в мішок, зливом відпрацьованої води в каналізацію та миттям ганчір’я. Але така опція, як правило, дорожча за топові Karcher і навіть Dyson.
    • Золотою серединою за ціною та якістю збирання можна назвати стандартний пилосос з аквафільтром. Такий пристрій очищає не лише підлогу, а й повітря.
    • Якщо у вас є домашні тварини, варто переплатити за модель з турбощіткою або сучасний робот-пилосос із мішком для сміття в базі та системою розпізнавання перешкод.
    • Для вологого прибирання та чищення килимів із густим ворсом чудово підійдуть горизонтальні миючі пилососи з повноцінною системою розпилення води.
    • Ідеальним варіантом для алергіків, сімей з маленькими дітьми або просто фанатів чистоти та білих шкарпеток буде миючий пилосос із аквафільтром.