Разом розібралися в новому понятті та пояснюємо, чому оволодіти ними мають усі, хто хоче просунутися у кар’єрі.
Що таке метанавички
Ще недавно здавалося, що серед спеціальних понять зі світу HR-знань існують лише хард-і софт-скіли. І з ними начебто все зрозуміло. Якщо ви програміст і кодите без помилок, то у вас класно розвинені харди, а якщо ще й вмієте спілкуватися з колегами, то добре з гнучкими навичками. Але в останні роки все частіше говорять про якихось метанавичок. Що це таке?
Метанавики – це фундаментальні здібності, які допомагають людині вчитися і успішно застосовувати нові знання на практиці. Поняття запропонував письменник та підприємець Марті Ньюмейєр. У книзі «Метанавики: 5 талантів для робототехнічного віку» він визначив їх як таланти, які не вдасться автоматизувати. Такі скелі можуть стати бонусом при влаштуванні на роботу. Але вони не даються людині від народження, тому їх важливо розвивати.
Чим метанавики відрізняються від твердих та гнучких
Тверді навички – це конкретні технічні знання, які застосовуються у певній професії. Наприклад, вміння кодувати на Python і Java важливе для програміста, а без досвіду роботи у програмі 1С важко знайти роботу бухгалтеру.
Гнучкі навички — це соціальні скіли, які не прив’язані до жодної професії. Вони однаково важливі і лікаря, і юриста. До таких можна віднести вміння працювати в команді, керувати своїм часом, аргументовано спілкуватись із колегами.
Метанавики теж універсальні, але вони стоять вище за традиційні софти і харди, тому що прив’язані до унікальних якостей конкретної особистості. Метанавики визначають, наскільки швидко та ефективно людина зможе прокачувати інші здібності. Допустимо, людина з розвиненою емпатією може легше освоюватися в колективі. Тобто він має природний буст для прокачування такої гнучкої навички, як робота в команді. Це ж дозволяє йому швидше опанувати техніку переговорів, що є хард-скілом для, припустимо, менеджера з продажу.
Які є метанавички та як їх розвивати
Люди різні, і кожен має свої природні задатки. Але метанавики – це все ще навички, а значить, їх можна розвивати, як і будь-які інші. Тільки відрізнятиметься підхід до цього процесу. Якщо харди прокачуються через навчання, а софти через досвід, коучинг і тренінги, то метанавики вимагають більш особистісного і рефлексивного підходу.
Конкретного списку метанавичок теж немає, але можна орієнтуватися на концепцію Марті Ньюмейєра. Він вважає, що людині важливо вміти:
- Відчувати, тобто мати емоційний інтелект.
- Бачити – системним мисленням.
- Мріяти – креативністю.
- Робити – умінням реалізувати ідеї.
- Вчитися — набувати нових навичок.
Розглянемо кожну навичку докладніше.
Як розвивати емоційний інтелект
Емоційний інтелект – це здатність розпізнавати свої та чужі емоції. Люди з розвиненою навичкою не тільки розуміють, що відчувають самі, а й як їхній настрій впливає на поведінку і, як наслідок, на інших людей. Крім того, вони можуть припустити, які емоції стоять за вчинками іншої людини, а отже, краще зрозуміти, як із нею взаємодіяти.
Ось лише кілька способів розвинути емоційний інтелект.
- Відстеження своїх почуттів. Спробуйте вести щоденник емоцій – наприклад, щовечора відзначати настрій. Для цього можна використовувати спеціальні програми. У майбутньому вдасться оцінити емоції за тиждень, місяць чи навіть рік. Також відслідковувати почуття допомагають медитації. Почати можна з простого концентруватися на диханні. Якщо на думку спадають думки, не блокуйте їх, а просто продовжуйте стежити за вдихом і видихом.
- Прокачування емпатії. Подивіться на ситуацію очима іншої людини, аналізуючи її почуття та мотиви. Якщо питаєте як справи, уважно слухайте відповідь, ставте уточнюючі питання. Під час розмови спробуйте не відволікатися, відкладіть телефон і дивіться на співрозмовника .
У контексті метанавичок важливо думати про емоційний інтелект у зв’язку з професійною діяльністю. Подивіться, як ваш настрій впливає на продуктивність та стосунки з колегами, та подумайте, як на це можна вплинути.
Як розвивати системне мислення
Навичка допомагає бачити взаємозв’язки між різними ситуаціями чи подіями та знаходити нестандартні рішення. Людина із системним мисленням повніше сприймає те, що відбувається навколо, може оцінити ризики та наслідки вчинків. Розвинути навичку допоможуть такі дії:
- Підвищуйте загальну ерудицію. Чим більше у вас різноманітних знань, тим легше знаходити зв’язок між явищами. Припустимо, ви хочете працювати в галузі маркетингу. Знання, чим цікавляться представники мілініалів та зумерів, допоможе краще підготувати рекламну кампанію для різних аудиторій.
- Аналізуйте успішні кейси. Навіть неймовірна ідея чи команда професіоналів не гарантують, що новий бізнес завоює серця споживачів. Шлях до успіху складається із тисячі кроків. Спробуйте зрозуміти які ключові рішення допомогли розвитку інших успішних починань.
Як розвивати креативність
Креативність – це вміння вигадувати нові ідеї та знаходити нестандартні рішення. Причому може бути корисна як представникам професій творчих, а й цілком прикладних. Поліпшити навичку можна за допомогою цих способів:
- Шукайте натхнення у різних джерелах. Читайте книги різних жанрів, відвідуйте виставки та вистави. Спробуйте себе у творчості. Так, експериментуючи з різними матеріалами та техніками на уроках малювання, можна навчитися ризикувати, долати труднощі та знаходити нові ідеї.
- Практикуйте брейнштормінг. Метод допомагає вигадувати багато ідей без оцінки їхньої якості. А потім можна вибрати найуспішніші. Часто мозковий штурм проводять у групах, але вийде і поодинці. Поставте чітку мету – припустімо, придумати класні теми для постів, засікайте 10-15 хвилин і записуйте всі ідеї, які спадають на думку. Коли час закінчиться, перечитайте список і відберіть ідеї, які здаються вдалими.
Як розвивати вміння доводити ідеї до кінця
Недостатньо просто знайти класну ідею. Потрібно докласти зусиль, щоб вона перетворилася на готовий проект. На шляху можна зіткнутися з нестачею мотивації, прокрастинацією, страхом критики. Особливо коли йдеться про щось принципово нове. У таких проектах стандартні підходи можуть не працювати і потрібно вигадувати все з нуля. Щоб навчитися реалізовувати задуми, незважаючи на перепони, вам потрібно:
- Використовувати інструменти для керування проектами. Вони допоможуть пріоритизувати завдання та відслідковувати прогрес. Почніть із простих таск-менеджерів типу Todoist або Google Tasks. Там можна ставити завдання, встановлювати терміни та призначати виконавців, якщо працюєте у команді.
- Аналізувати помилки. Якщо щось пішло не так, постарайтеся не кидати завдання, а зрозуміти, чому так вийшло, і відповідно скоригувати план дій. Іноді помилку можна перетворити на цінний досвід. Наприклад, перш ніж компанія Dyson випустила свій перший пилосос, що працює за рахунок циклонних установок, вона створила аж 5127 прототипів.
Як розвивати вміння вчитися
- Ставте конкретну мету. Щоб зберегти мотивацію, важливо розуміти, яку навичку хочете освоїти і в який термін. Наприклад, фраза «Хочу вивчити англійську» означає лише намір. А «Хочу підтягнути англійську до рівня B2 за півроку» – конкретний план. Відштовхуючись від нього, ви можете прописати подальші кроки: знайти курси, вибрати репетитора і таке інше.
- Застосовуйте нові знання практично. Це допоможе краще запам’ятати інформацію та зрозуміти, як вона може бути корисною. Так, при вивченні тієї ж англійської можна знайти носія, який готовий поспілкуватися. Цікава розмова дасть більше мотивації, ніж нудне зубріння іноземних слів.
- Будьте відкриті до зворотного зв’язку. Якщо є можливість, попросіть викладачів та колег ділитися відгуками. Це допоможе побачити слабкі місця та виправити їх.
Як використовувати технології для покращення метанавичок
При розвитку метанавичок важливо не ігнорувати сучасні технології.
- Навчальні платформи та програми. Вони забезпечують доступ до різноманітних курсів та матеріалів і дозволяють навчатися онлайн у зручний час та у своєму темпі.
- Ігри та віртуальна реальність. Допоможуть імітувати різні сценарії для покращення емоційного інтелекту та навичок взаємодії.
- Штучний інтелект. Може адаптувати навчальні матеріали під індивідуальні потреби та давати персоналізований зворотний зв’язок, допомагаючи навчатися на своїх помилках.
Спробуйте різні варіанти, щоб підібрати той, що підходить саме вам. Не застрягайте на чомусь одному і поєднуйте технології з класичними підходами до навчання та практики.