13 конкретних фраз, які допоможуть відповісти на хамство

    8

    Можна використати будь-яку з цих реплік або відразу кілька.

    1. І вам усього найкращого!

    Або так: «Дякую, і вам того ж». Така реакція може збентежити опонента, і він навряд чи одразу зрозуміє, що відповісти. Обурюватися тим, що ви повернули йому його ж побажання, буде складно. Адже тоді йому доведеться визнати, що він дозволив собі зайве. У будь-якому разі у вас з’явиться коротка пауза, за яку ви можете вирішити, що робити далі.

    2. Підкажіть, котра година?

    Або будь-яке інше запитання, яке різко змінює тему розмови: «Сьогодні середа – чи я помиляюся?», «Не знаєте, до вечора похолодає?», «Як пройти до бібліотеки?»
    Головне – змусити опонента хоча б ненадовго переключитися і подумати про щось інше. Є ймовірність, що він охолоне, і розмова піде спокійніше. Це парадоксальний прийом, але часто він буває ефективним.

    3. Сьогодні ви особливо щедрі на компліменти!

    І знову ви не вплутуєтеся в скандал, а демонструєте спокій та витримку. Співрозмовнику доведеться обирати, як реагувати на вашу похвалу. Якщо він скаже щось на кшталт: «Як ви можете так говорити?!», то виглядатиме смішно – виходить, його обурив комплімент. Або ж йому доведеться визнати, що він був неправий.

    4. Рідко зустрінеш таку виховану людину, як ви

    Варіант попередньої фрази. І знову співрозмовник змушений думати, як відповісти, щоб не втратити обличчя. Звісно, він може перейти на відверті образи чи незв’язні вигуки. У такому разі ви просто припиняєте розмову.

    5. Ви завжди так спілкуєтеся з людьми, чи мені сьогодні пощастило?

    Ви залишаєте опоненту шанс схаменутися і припинити хамство. А може, навіть вибачитися та продовжити розмову спокійно. Але можливо, він вирішить загострити конфлікт і відповість щось на кшталт: «Ні, але з такими, як ви, інакше не можна!» Тоді ви теж можете одразу припинити діалог.

    6. У вас був важкий день? Співчуваю, але нічим не можу допомогти

    Цими словами ви переводите фокус уваги зі своїх дій на співрозмовника, його стан і поведінку. Ви не звинувачуєте його у хамстві, а припускаєте, що йому зараз складно поводитися інакше. Але водночас даєте зрозуміти, що не збираєтеся грати за його правилами.
    Опонент може обрати, чи продовжувати конфлікт, чи заспокоїтися: ви залишаєте йому цю можливість.

    7. О, яка фраза! Повторіть, будь ласка, ще раз – я запишу

    Так, це сарказм. Він доречний, якщо ви хочете показати, що не збираєтеся втягуватися в конфлікт і взагалі не ставитеся до ситуації надто серйозно.
    А прохання повторити фразу може збити співрозмовника і трохи охолодити його запал. Є шанс, що ви обоє розсмієтеся і продовжите спілкування спокійно.

    8. У мене щось із вухами: коли мені грубіянять, я нічого не чую

    Ви чітко даєте зрозуміти, що сприймаєте поведінку опонента саме як хамство, і для вас це неприйнятно. Водночас ви дозволяєте собі частку самоіронії. А отже, навряд чи сприймаєте ситуацію надто серйозно.
    Такий підхід може допомогти, якщо пристрасті ще не надто загострилися, і розмову ще можна перевести в спокійне русло.

    9. Я вас не розумію, перекладіть на ввічливу українську

    Цією фразою можна замінити попередню. Або додати її, якщо та не спрацювала. Головне – говорити це спокійним тоном. Насмішка чи сарказм можуть лише погіршити ситуацію та розпалити конфлікт.
    Хтось може вважати, що в цій фразі є пасивна агресія. Можливо. Але інколи хамство можна зупинити, лише показавши опоненту, що ви не слабші за нього. Проте подумайте, чи варто переходити межу між напруженою суперечкою та відкритою сваркою.

    10. Дякую за вашу думку – вона мені не знадобиться

    Цією фразою можна завершити розмову, а потім розвернутися і піти. І знову в цих словах можна побачити пасивну агресію. Але хамство – це відкрита атака, і відповідати на нього лише усмішкою та дипломатичними фразами доречно не завжди.

    11. Стоп. Змініть тон або замовкніть. Негайно

    А тут уже без жартів. Ви чітко даєте зрозуміти, що не збираєтеся відповідати в такому ж тоні. А отже, залишаєтеся осторонь конфлікту й зберігаєте самовладання.
    Такі фрази важливо говорити впевненим і спокійним голосом, чітко й без натяку на благання. Так ви покажете, що контролюєте ситуацію і самі вирішуєте, за яких умов готові продовжувати діалог. Це допоможе поставити грубіяна на місце.

    12. Гадаю, я залишу вас наодинці

    Або так: «У мене немає часу сперечатися з вами. До побачення», «Як скажете. Все, розмову завершено». Якщо діалог не вийшов, важливо поставити крапку, щоб вважати конфлікт завершеним. А ці слова допоможуть вам із гідністю вийти з суперечки.

    13. <…>

    Мовчання – чудовий варіант для найрізноманітніших ситуацій, у яких ви стикаєтеся з хамством. Іноді взагалі не варто реагувати на образливу репліку, підтримуючи таким чином неприємну розмову. Достатньо підняти брови, трохи усміхнутися або знизати плечима. І зайнятися своїми справами, залишивши грубіяна наодинці з його роздратуванням.



    • інші новини