Квіти, посіяні восени, виростають міцніше і сильніше за ті, що висаджують навесні з розсади. Та й бутони вони випускають щонайменше на 2 тижні раніше.
1. Нарцис
- Коли садити: вересень.
- Де садити: сонячне або напівтінисте місце.
Без цієї квітки складно уявити клумбу напровесні. Як і багато інших цибулинних, посадити його нескладно. Зробіть лунки, глибина яких утричі більша за висоту цибулини. Витримуйте між ними відстань 15–20 см. У кожну ямку можна покласти дренаж — річковий пісок шаром 1 см. Помістіть у кожну лунку по одній цибулині корінням донизу, вдавіть її в ґрунт і засипте ґрунтом.
До речі, нарциси можна посадити разом із тюльпанами чи гіацинтами. Дистанція між рослинами має бути 20 см.
2. Хоста
- Коли садити: вересень.
- Де садити: місце у тіні чи півтіні.
Хоста росте красивими пишними кущами і прикрасить найнепривабливіші тіньові ділянки саду — ті, де більшість квітів не виживе через брак світла. Здається, вона може існувати і без вашої уваги: хоста не вимоглива до поливу, підгодівлі та ретельного догляду.
Хоста розмножується розподілом куща, і в садових центрах можна знайти шматки кореневища – вони підійдуть для осінньої посадки. Попередньо підготуйте ґрунт: на кожен квадратний метр клумби насипте 15 л компосту, перекопайте ґрунт на багнет лопати і розрівняйте поверхню граблями. Викопайте ямку, ширина і глибина якої повинна бути вдвічі більша за розміри кореневища. Поставте його на дно корінцями донизу, акуратно розправте їх і засипте догори ґрунтом. Полийте хосту водою з лійки з насадкою розсіювачем.
До настання заморозків не допускайте пересихання ґрунту на клумбі, постійно зволожуйте його за необхідності. Коли температура повітря почне опускатись нижче 0 градусів, припиніть поливи до весни.
3. Тюльпан
- Коли садити: кінець вересня – кінець жовтня.
- Де садити: сонячне або трохи притінене місце.
Цибулини тюльпанів чудово зимують у ґрунті, тому досвідчені садівники воліють садити їх саме восени. До того ж до кінця дачного сезону вибір тюльпанів у садових центрах, як правило, набагато багатший, ніж навесні.
Глибину посадки тюльпанів розрахувати просто: вона повинна бути втричі більша за висоту самої цибулини. Можна розміщувати їх в окремих лунках по одній або траншеях по кілька штук на відстані не менше 5 см один від одного. Перед посадкою можна трохи припудрити ямки сухою деревною золою.
Покладіть цибулини на дно корінням донизу і акуратно вдавіть їх у ґрунт. Потім засипте ґрунтом і утрамбуйте його поверхню долонею. Не забудьте помітити місця посадки табличками, щоб навесні випадково не перекопати клумбу разом з цибулинами.
4. Гіацинт
- Коли садити: кінець вересня – кінець жовтня.
- Де садити: добре освітлене місце, можливе легке притінення.
Гіацинт – яскрава прикраса саду напровесні. Найчастіше він зацвітає навіть раніше тюльпанів, а у догляді такий самий невибагливий.
Гіацинти садять по одному з відривом щонайменше 20 див друг від друга. Цибулини потрібно попередньо очистити від сухої оболонки.
Глибина лунки повинна бути втричі більша за розмір цибулини. На дно ямки можна насипати 1 см річкового піску, який відводитиме зайву вологу і не дасть гіацинту згнити. Покладіть цибулину корінням донизу, акуратно вдавіть її в землю і засипте грунтом. Поставте на клумбі табличку, яка нагадуватиме про те, що тут ви посадили гіацинти.
5. Дельфініум
- Коли садити: жовтень – листопад.
- Де садити: добре освітлене місце та безвітряне місце.
Квітконоси дельфініуму можуть зростати до 2-3 метрів заввишки. Тому садіть його там, де він не буде тінити інші рослини. У клумбі зробіть борозенки глибиною близько 1 см, розподіліть насіння і засипте грунтом, злегка ущільнюючи його поверхню долонею. Замість борозенок можна робити лунки глибиною 1 см на відстані 50-60 см один від одного. У них покласти кілька насіння і засипати грунтом, утрамбовуючи її долонею. В обох випадках посіви потрібно вкрити ялиновим лапником, а навесні зняти його, коли з’являться сходи.
Якщо ви сіяли дельфініум у борозенки, проредіть сходи, залишивши 50-60 см між рослинами. А якщо в лунки – видаліть слабкі паростки, залишивши в кожній по одному найміцнішому.
6. Годеція
- Коли садити: кінець жовтня – початок листопада.
- Де садити: сонячне місце.
Виростити цей невибагливий однорічник під силу навіть садівникам-початківцям. Дочекайтеся, коли ґрунт на ділянці почне підмерзати, і приступайте до сівби – так годеція не встигне прорости взимку та загинути.
Розсипте насіння поверхнею клумби. Зверху вкрийте їх грунтом шаром 0,5 см. Потім насипте 7-10 см сухого торфу. Навесні з приходом тепла торф’яну мульчу потрібно буде акуратно прибрати руками, полити ґрунт і накрити нетканим матеріалом посіви.
Після того, як з’являться сходи, паростки проріджують так, щоб між ними залишалося 5-10 см. З цього моменту пройде приблизно 2 місяці, і ви побачите перші квіти, які називають садовою азалією.
7. Волошка
- Коли садити: кінець жовтня – початок листопада.
- Де садити: сонячне місце.
Довгий час ця квітка вважалася виключно польовою, але сьогодні є безліч садових сортів різних забарвлень — синього, білого, жовтого, рожевого, бордового і навіть майже чорного. Волошка, посіяна восени, зацвіте вже наступного літа. А багаторічні краєвиди прикрашатимуть клумбу кілька сезонів поспіль.
У рослини стрижневий корінь, який можна пошкодити під час пересадки, тому сійте його відразу на постійне місце. Щедро розподіліть по поверхні ґрунту насіння, засипте його ґрунтом шаром в 1–1,5 см і утрамбуйте його долонею. Навесні сходи потрібно прорідити: між високорослими волошками залиште дистанцію в 5-10 см, між низькорослими – 20 см.
8. Примула
- Коли садити: кінець жовтня – листопад.
- Де садити: місце у півтіні.
Насіння примули для проростання необхідна стратифікація – перебування в холоді протягом декількох місяців. Звичайно, можна обдурити природу та потримати їх у холодильнику. Але куди простіше восени посіяти примулу прямо ґрунт і побачити рослини вже напровесні. До речі, зацвітає вона однією з перших, коли навколо ще до ладу нічого і не росте.
Розрівняйте ґрунт на клумбі та розподіліть по поверхні насіння — можна робити це хаотично або намагатися дотримуватись певних ліній. Зверху присипте посіви тонким шаром ґрунту – 5-10 мм. Коли побачите сходи навесні, проредіть їх. Видаліть слабкі паростки, залишаючи відстань між сильними екземплярами 15–20 см.
9. Гіпсофіла
- Коли садити: листопад.
- Де садити: сонячне місце, де не застоюється вода.
Ці ніжні білі квіточки часто зустрічаються у букетах та гербаріях. Виростити гіпсофілу зовсім не складно, як і доглядати її. Дочекайтеся, коли прийдуть стійкі невеликі заморозки, і приступайте до сівби.
Насіння гіпсофіли дуже дрібне, тому для зручності їх можна змішати із сухим річковим піском у пропорції приблизно 2:1. Добре розрівняйте ґрунт на клумбі та розсипте по поверхні насіння. Можна робити це хаотично або спробувати дотримуватись певного «малюнку». Злегка ущільніть посіви долонею, а зверху присипте тонким шаром піску – достатньо 5 мм. Утепліть клумбу «ковдрою» із сухого листя завтовшки 20–30 см — така мульча не дасть насінням вимерзнути взимку.
Навесні, коли розтане сніг і встановиться плюсова температура повітря, зніміть укриття. Коли з’являться сходи, проредіть їх: видаляйте слабкі паростки, залишаючи між рослинами дистанцію 2-3 см.
10. Астра
- Коли садити: листопад.
- Де садити: сонячне місце, де не застоюється вода у ґрунті.
Може здатися дивним, але сіяти цю квітку потрібно, коли земля почне промерзати. У грунті зробіть борозенки глибиною 2 см. Якщо ви садите айстру в кілька рядів, витримуйте між ними дистанцію не менше 10 см. Розкладіть насіння на дні борозенок. Можна сіяти густіше, щоб збільшити шанси на схожість. Якщо грунт сильно промерз, засипте посіви готовим грунтом – наприклад, універсальним або для квіткової розсади. Навесні, коли з’являться сходи, проредіть їх, залишивши між рослинами відстань 10-15 см.