Як прищепити дітям любов до здорового способу життя: 6 порад батькам

134

Найкраща стратегія — власний приклад. Розповідаємо, як перетворити корисні звички у сімейну рутину.

1. Проходьте профілактичні обстеження разом

Стежити за своїм здоров’ям і періодично показуватись лікарям варто навіть тоді, коли нічого не турбує. Але якщо дорослі тягнуть до останнього, перш ніж звернутися до медустанови, то й дітям буде важко пояснити важливість регулярних обстежень. До того ж деякі процедури, наприклад, здавання крові або лікування зубів, можуть викликати у дитини стрес. Коли профілактичні візити до поліклініки стають чимось повсякденним для всієї сім’ї, дискомфорт від лікарських маніпуляцій зменшується.

Почати можна з диспансеризації – комплексного медичного обстеження, що дозволяє оцінити стан здоров’я у динаміці. Дорослим вона потрібна, щоб знизити ризики розвитку хвороб або зловити їх на ранніх стадіях, коли лікування протікає простіше. А дитяча диспансеризація дозволяє переконатися, що дитина розвивається без серйозних збоїв.

2. Частіше вибирайтеся на активне сімейне дозвілля

Прогулянки, поїздки в аквапарк, веломарафони, туристичні походи – варіантів весело та корисно проводити час подалі від дивану та гаджетів маса. Тут варто відштовхуватися від віку дитини. Наприклад, навчити його плавати чи кататися на триколісному велосипеді вийде вже у юному віці. Підлітку можна запропонувати грати в баскетбол у дворі, кататися на роликах або ходити на спортмайданчик. Спробуйте різні види активності, щоб дитина могла вибрати ту, яка їй подобається найбільше. Чим більше задоволення дитина отримуватиме від занять, тим вища ймовірність, що спортивний спосіб життя стане нормою і у дорослому віці.

До речі, якщо плануєте зробити регулярні тренування частиною життя всіх членів сім’ї, заздалегідь проконсультуйтеся з лікарем. Він підкаже, як підібрати фізичне навантаження залежно стану організму. Наприклад, при надмірній вазі чи проблемах із суглобами деякі фахівці рекомендують вибирати плавання, а не біг. Якщо хочете відправити дитину до спортивної секції, враховуйте не лише її фізичні дані, а й характер.

3. Стежте не лише за дитячим режимом дня, а й за своїм

Якщо дитина регулярно бачить, як батьки жертвують сном заради роботи чи серіалу, про формування здорової звички говорити складно. Школярам у початкових класах треба спати 10–10,5 години, випускнику вистачить 8–9. Домовитеся обмежити ввечері гучні ігри, перегляд мультфільмів та спілкування в соцмережах – такі заняття можуть перенапружити дитину, і їй буде складніше заснути. Щоб дотримуватись правил було легше, їх можна встановити для всієї родини. Наприклад, домовитися, що й дорослі теж відкладатимуть гаджети за кілька годин до сну.

Важливо чергувати періоди навчання та відпочинку, не перевантажуючи дитину. Фахівці рекомендують такі норми для виконання уроків:

  • 1,5 години у другому та третьому класі;
  • 2 години у четвертому та п’ятому класі;
  • 2,5 години у 6–8-му класі;
  • 3,5 години у 9–11-му класі.

Для прогулянок та рухливих ігор бажано відвести 3–3,5 години для молодших класів та 2,5 години для старшокласників. Вміння чергувати навантаження стане у нагоді дитині в майбутньому. Наприклад, не засиджуватися над робочими завданнями до ночі, відмовившись від відпочинку, допомагає звичка вчасно зосередитися, відклавши розваги.

4. Вдома намагайтеся харчуватися правильно

Сімейні походи в піцерію чи кіновечори зі снеками скасовувати не обов’язково. Головне — зробити базове меню здоровим. Справа в тому, що харчові переваги – це теж своєрідна звичка. Якщо дитина з дитинства харчуватиметься правильно, їй буде простіше складати свій раціон з корисних продуктів у дорослому віці.

Людині необхідні білки, жири та вуглеводи. Щоб зрозуміти їхнє оптимальне щоденне співвідношення, уявіть звичайну тарілку. Одну її половину повинні займати овочі та фрукти, а другу – порівну ділити білкові та цільнозернові продукти.

Важлива не лише кількість, а й якість макронутрієнтів. Наприклад, корисними вуглеводами вважаються макарони з твердих сортів пшениці, крупи, цільнозерновий хліб. Багато білка у пісній яловичині, птиці, яйцях, молочних продуктах, рибі, квасолі, горосі, сочевиці. А корисного жиру достатньо в морепродуктах, рослинних оліях та горіхах. Зверніть увагу на спосіб приготування: краще варити та запікати страви, а не смажити.

Цукор варто обмежити. Але не виключайте «шкідливе» солодке повністю: заборона може лише посилити інтерес. Краще поясніть, чому цукерки, торти та шоколадки не можна їсти у великих кількостях. Наприклад, у дітей, які регулярно п’ють солодкі напої, найчастіше зустрічається надмірна вага.

5. Не давайте дітям приводу сумніватися, що сигарети та алкоголь небезпечні

Дитина може зробити першу затяжку або ковток спиртного ще у школі. Імовірність, що це станеться буде нижчою, якщо з раннього віку розмовляти з дитиною про шкоду таких речовин. ‎Наводьте життєві приклади, як залежність впливає на людину: історія знаменитого музиканта, чию кар’єру занапастив алкоголь, діє краще за суху статистику. Підготуйте дитину до того, що деякі однолітки можуть давити, щоб вона спробувала випити або покурити, але вона має право сказати «ні».

Однак дітям буде складно повірити, що батьки щирі, якщо хтось із них регулярно димить на балконі або наливає келишок «після важкого дня». Тому дорослим варто відмовитись від шкідливих звичок. Це важливо не лише для того, щоб подавати гарний приклад: куріння матері чи батька збільшує ризик респіраторних захворювань у дітей.

6. Відкрито обговорюйте питання здоров’я

Поясніть дитині, як влаштований її організм. Наприклад, у віці трьох років дітей можна знайомити з назвами різних частин тіла від очей і носа до статевих органів. Постарайтеся не соромитися і не уникати відповідей на запитання, інакше дитина відчує, що від неї приховують щось цікаве.

По можливості обговорюйте своє самопочуття. Наприклад, якщо в когось у сім’ї застуда, можна розповісти, що її викликають віруси. Як правило, при лікуванні хвороба відступає за кілька днів, але якщо ігнорувати симптоми, ситуація може погіршитися. До речі, дорослим також важливо не переносити хворобу на ногах. Якщо школяр бачитиме, що батьки продовжують працювати навіть із температурою та кашлем, то може вирішити, що така поведінка — у порядку речей.

Дайте зрозуміти дитині, що при поганому самопочутті вона повинна не терпіти, а розповісти, що сталося. Дбайливим батькам важливо не відмахуватися від проблем. Навіть якщо дитина просто не хоче йти до школи і вигадала симптоми, у такої поведінки можуть бути причини — наприклад, конфлікт із однокласниками.• не пропусти