Чинадієво – казкове місце в оточенні старовинної фортеці і казковий палац Шенборнів

7329

Якщо ви вирушили в подорож по Західній Україні – неодмінно відвідайте містечко Чинадієво, яке розташоване між містами Мукачево і Свалява, в 50 км від Ужгорода. Це невелике, маловідоме селище дивне тим, що в ньому збереглися відразу два старовинних замки – Чинадіївська фортеця і палац Шенборнів, який по праву можна назвати одним з найкрасивіших замків України.

Казковій природі – казкову архітектуру. Так можна коротко сказати про невелике селище, що зачаїлося серед пагорбів і зелені Закарпаття. Чинадієво, практично єдиний населений пункт на Україну, в якому до наших днів збереглися відразу два старовинних замки. Що цікаво, ці замки повна протилежність одна одній, проте історія в обох однаково захоплююча.

Селище Чинадійово згадується ще на початку XIII століття. До початку XX століття, будучи в складі Австро-Угорської імперії, називався Сент-Міклош (Святий Микола, Szentmiklós).

Палац Шенборнів – французький романтизм Закарпаття

У далекому XVIII столітті в 1729 р. король Угорщини Карл VI Габсбург передав у володіння Чинадієво та інші земельні угіддя архієпископу Лотару Шенборну. Спочатку на місці нинішнього палацу був побудований невеликий мисливський будиночок. Графи Шенборни зі своїми гостями любили відпочивати і полювати в цих місцях. Про це і зараз нагадує ресторанчик на території замку, інтер’єром якого служать голови мисливських трофеїв.

І тільки в 1890 був зведений кам’яний замок у французькому стилі в дусі романтизму. Відрізняється замок не тільки красою архітектури, а й символічністю, яку вклали в нього творці. Так, замок має рівно 365 вікон, 52 кімнати, 12 вхідних дверей. Думаю ви вже здогадалися яка алегорія прихована в цих числах – це кількість днів, тижнів і місяців в році. Але й це ще не все, навпроти палацу був розбитий ставок, форма якого відповідала контуру Австро-Угорської імперії на карті. Зараз, звичайно, ставок давно втратив таку форму, але продовжує служити природним прикрасою замку, відображаючи в ньому численні вікна і башточки будівлі.

Навколо казкового палацу відразу було закладено неймовірної краси парк, в який було завезено з різних країн безліч рідкісних видів дерев і чагарників, таких як рожевий бук, японська вишня, канадська ялина, самшит, та інші.

C 1946 року в замку розмістився санаторій “Карпати”, що спеціалізується по серцево-невралогічним захворювань, який діє і до цього дня.

Щоб дістатися до замку Шенборнів з Чинадієва, потрібно виїхати на трасу Мукачево-Свалява і далі по пішохідному мосту до залізничної станції “Санаторій Карпати”. Цю станцію буде складно не впізнати, так як оформлена вона в тому ж романтичному стилі, що й сам палац. Далі, через гарний парк, дорога виведе до замку.

Чинадіївська фортеця – пам’ять про суворі часи Середньовіччя

Друга архітектурна пам’ятка Чинадієва – середньовічна фортеця.

За непривабливою, напівзруйнованою спорудою ховається давня історія, що починається з XIII століття.

У 1264 р. король Іштван V дарує Сент-Міклош магістрату Аладар, королівському уповноваженому у справах догаліцкіх князів. Під його керівництвом, село росло дуже швидко, і незабаром за кількістю жителів було на другому місці після столиці Мукачево. Часи тоді були не спокійні, і з’явилася необхідність в оборонній фортеці, що захищає село від набігів ворожих військ.

У XIV в. сувора фортеця, з двома неприступними баштами, з метрової товщиною стінами і підземеллями, була побудована. У 1657 р. польські війська князя Любомирського майже зруйнували фортецю, але вже через 50 років, відбудована твердиня служила резиденцією відомого угорського борця за незалежність Ференца Ракоці II.

Колись фортеця виглядала набагато вражаюче, була оточена глибоким ровом і валами. У 1749 р. навколо парку, при правлінні Ференца Башінди, був розбитий гарний парк, від якого майже нічого не залишилося.

За 7 століть відновлювали і перебудовували фортецю багато разів. Найбільш значним змінам піддавалася фортеця в 1734 і 1839 роках, в останній з яких дослідники знайшли в стіні замку замурований скелет.

Недалеко від фортеці розташований старовинний готичний греко-католицький костел XIV в.

На жаль, зараз фортеця рідко відвідується туристами, але розуміючи всю історичну важливість пам’ятки, місцевий художник Йосип Бартош взяв фортецю в оренду на 30 років. Завдяки йому, фортеця захищена від розграбування і по-тихоньку реставрується.

Проїжджаючи ті місця, обов’язково відвідайте цей казковий куточок Закарпаття.

Палац Шенборнів - французький романтизм Закарпаття

Палац Шенборнів - французький романтизм Закарпаття

Палац Шенборнів - французький романтизм Закарпаття

Палац Шенборнів - французький романтизм Закарпаття

Палац Шенборнів - французький романтизм Закарпаття

Палац Шенборнів - французький романтизм Закарпаття

Палац Шенборнів - французький романтизм Закарпаття

Палац Шенборнів - французький романтизм Закарпаття

Палац Шенборнів - французький романтизм Закарпаття

Палац Шенборнів - французький романтизм Закарпаття

Вид на ставок і парк навпроти замку Шенборнів

парк навпроти замку Шенборнів

Вид на ставок і парк навпроти замку Шенборнів

Залізнична станція в Чинадієво побудована в такому ж стилі, як і палац Шенборнів

Чинадіївська оборонна фортеця

Чинадіївський замок

Чинадіївський замок