Лувр – головна будівля Парижа починаючи з 12 століття, колишня королівська резиденція, один з найстаріших, найбагатших і великих музеїв світу, сховище колекцій скарбів найдавніших цивілізацій, символ блискучого Парижа в минулому і Франції в сьогоденні і майбутньому.
Підстава Лувру, як замку-фортеці, сталося в 1190 році, коли король Філіп-Август звів Велику вежу Лувру. Замок був необхідний для охорони низовий річки Сени, часто піддавалася набігам вікінгів. В 1317 році сюди була перенесена королівська скарбниця. Замок став королівською резиденцією.
Початок чудового Лувру, відомого тепер у всьому світі, почалося в 1528 році, коли обветшавшая Велика Башта Лувру була знесена і в 1546 році почалося розширення наявного палацу і будівництво нових будівель палацу. У період з 1546 до 1682 рік у Луврі було створено безліч внутрішніх і зовнішніх будівель, багато з яких на сьогодні визначають впізнаваний вигляд Лувру. Були побудовані два нових крила, квадратний двір, Колонада Лувру, за рахунок нових прибудов площа палацу збільшилася в чотири рази.
У 1682 році Людовик XIV вирішив зробити королівським палацом Версаль, і Лувр був надовго залишений, прийшов у таке занедбаний стан, що в 1750 році навіть піднімалося питання про його знесення. Від зносу будівля, можна сказати, врятували трудящі Парижа – 6 жовтня 1789 увійшов в історію як «марш торговок», які влаштували демарш до Версаля з вимогою про повернення королівської сім’ї до столиці.
Свій сучасний вид Лувр придбав в 1871 році після пожежі в палаці Тюїльрі, що закінчився його руйнуванням. Лише одна деталь додалася до зовнішнього вигляду Лувру – в 1989 році в самому центрі наполеонівського дворика, за образом і подобою пірамід в Єгипті, американським архітектором китайського походження Йо Мінг ПЕЕМ була побудована скляна піраміда, що стала головним входом до Лувру.
У Луврі зберігається більше 300 000 тисяч експонатів, багато з яких унікальні. У свій час колекція музею поповнювалася самими різними шляхами. Так, найвідоміший його експонат, «Джоконду» Леонардо да Вінчі придбав в 1519 році король Франциск I, Венера Мілоська була знайдена в 1820 році в Туреччині та і придбана французьким послом, картину Паоло Веронезе «Шлюб у Канні» просто вкрали у венеціанському монастирі в 1798-го, а полотно Ель Греко «Христос на Хресті» також було не варто музею нічого – його забрали з будинку суду в місті Прадес, що у французькій області Східні Піренеї. Багато експонатів – колишні військові трофеї, археологічні знахідки або ж щедрі дари. Лувр сьогодні – третій за величиною і самий відвідуваний на планеті музей.