Подорож в Місячну долину: Пустеля Атакама

3756

Пустеля Атакама – одне з найбільш посушливих на Землі. Тут є райони, де ніколи не йшов дощ. Тут немає нічого живого: ні травинки, ні кущика, одні камені, дрібні соляні озера і тиша, яка властива тільки пустине. І вже цим ці місцевості схожі на місяць. Місячна долина (Valley of the Moon, Valle de la Luna) розташована в пустелі Атакама, Чилі, в одній з найбільш сухих пустель у світі. У долині спостерігаються цікаві краєвиди, схожі з поверхнею місяця. Формування з каменів і піщаних дюн утворилися в результаті тривалого впливу повеней і вітру.

Це місце настільки ж популярне в Чилі, як пустеля Сахара в Африці. Атакама розташована на півночі Чилі, між Андами і Тихим океаном. Південний край пустелі знаходиться приблизно в 800 км на північ від Сантьяго. Це одна із самих сухих і пустель на планеті. Зазвичай за рік тут випадає всього 0,1 мм опадів. Дорогу вологому повітрю з басейну річки Амазонки зі східного боку Анд перетинають гори, і до Атаками дощі не доходять. Вся волога, на яку можуть розраховувати місцеві мешканці, надходить сюди у вигляді туманів або щонайменшої водної суспензії. Незважаючи на несприятливі умови для існування живих організмів, тут виростає більше 160 видів кактусів (90 з них ендемічні) і живе близько 200 видів тварин, в основному – плазунів і насекомих.Для пустелі типові солончаки. Річки, що спускаються з Анд на східні окраїни пустелі, розмивають солончаки. Вода накопичується, утворюючи соляні озера. Поверхня озер пересихає під палючими променями сонця, утворюючи товстий соляної покрив. І те, що видали виглядає озером, виявляється поблизу сяючою соляної гладдю. У деяких місцях цей покрив розламується, утворюючи лагуни – улюблене місце проживання фламінго і лисух.

Східна частина пустелі Атакама, повільно підвищуючись, переходить в один з найкрасивіших регіонів Чилі – нагір’я Антиплано з середньою висотою 4000 м. У той час як у пустелі опадів не буває і рівень вологості дорівнює нулю, на плоскогір’ї проходять нерегулярні тропічні дощі в січні і лютому . Флора і фауна нагір’я дуже багата і цікава. Тут можна зустріти таких тварин, як вікунья (різновид лами), віскача (шиншила з довгим хвостом), 120 різновидів. Флора включає в себе такі рослини як, льярета (рідкісні зонтичні) і Кено, різновид дерева, яке росте на найбільшій висоті в світі. Тут велика кількість національних парків та інших природоохоронних зон.

У цих місцях живе порівняно мало людей, тут майже не розвинене сільське господарство, а головна галузь промисловості – видобуток корисних копалин. У регіоні багато міді, у багатьох місцях скелі покриті зеленим нальотом, викликаним окисленням мінералів, що містять мідь.

На схід від Сан Педро де Атакама знаходиться одне з найбільш незвичайних місць на планеті – Місячна долина (Valle de la Luna). Це місце нагадує місячну поверхню завдяки унікальним утворенням з солі, піску та каменю, що виникли за тисячі років під впливом води та вітру. У долині можна спостерігати дивовижний захід, який захоплює своєю гамою барв. Саме тут знімалися багато науково-фантастичні фільми.

При місячному світлі видно природні соляні фігури, так звані правоохоронці долини і печер, незвичайно різко контрастують з темно-синім небом високогірній пустелі. Найбільш поширена і в той же час сама небагатослівна індіанська версія полягає в тому, що ці фігури служили орієнтиром для астральних польотів духу давніх шаманів, які відбувалися ними уві сні у світи пращурів і нащадків.

Пройшовши по місячній долині кілька хвилин по камінню, розкиданим кілька мільйонів років тому сусіднім вулканом, можливо вам пощастить і ви побачите як один раз на рік ця пустеля оживає. Ніхто не знає коли точно, але обов’язково кожен рік, вночі, хмари приходять з моря проливають на цю сплячу землю трохи вологи і з світанком з-під каміння і піску починають пробиватися мільйони криваво-червоних квітів. Вранці вони розкриють бутони, а опівдні сонце пустелі спалить їх, і ще рік життя буде прикидатися смертю. На кордоні між гігантськими валунами, завбільшки з двоповерховий будинок і дзеркальною гладдю солончака, як наконечники стріл переможеного велетнями війська, розкидані зуби доісторичних акул, які так і не встигли встромити в кам’яні відбитки древніх риб, які потонули тут же. Мільйони років тому ці піски були дном океану.

Без сумніву, Місячна Долина – одне з найпривабливіших місць пустелі Атакама, відвідуваного сотнями туристів рік за роком, які приїжджають сюди, для того, щоб побути на місяці)

Низьке, над самим горизонтом, сонце відкидає чіткі і довгі тіні, перерізали місячний пейзаж пустелі. Це – місячна долина на півночі Чилі, в серці пустелі Атакама, що вважається самої дикої на Землі.

Подорож в Місячну долину: Пустеля Атакама (1)

Подорож в Місячну долину: Пустеля Атакама (2)

Подорож в Місячну долину: Пустеля Атакама (3)

Подорож в Місячну долину: Пустеля Атакама (4)

Подорож в Місячну долину: Пустеля Атакама (5)

Подорож в Місячну долину: Пустеля Атакама (6)

Подорож в Місячну долину: Пустеля Атакама (7)

Подорож в Місячну долину: Пустеля Атакама (8)

Подорож в Місячну долину: Пустеля Атакама (9)