День Конституції України: дата, історія, цікаві факти

342

День Конституції України щорічно святкується 28 червня. Це офіційне загальнонаціональне свято, встановлене в 1996 році. У 2019 році День Конституції припадає на п’ятницю, а оскільки це державне свято, то українців чекає аж три вихідних поспіль, з п’ятниці по неділю включно.

Цей документ вважається першою Конституцією, яку затвердили вже в сучасній незалежній Україні. Але чи була вона справді першою? Про це історики сперечаються досі. Розповідаємо про український шлях до створення власної Конституції:

Конституція Пилипа Орлика

Існує популярна думка, що перша українська Конституція була написана ще в 1710 році. А її автором був Пилип Орлик — гетьман Запорізького Війська. Дата дійсно вражає, бо тоді в усій іншій Європі такого документу, як Конституція ще не існувало.

Чи вірно це? Не зовсім, адже той документ не був Конституцією — у сучасному розумінні цього терміну. Це радше був письмовий договір між Гетьманом, військом та народом. Проте, це унікальне правове явище й точно перша антикорупційна програма в Україні.

Тому що вперше не народ мав обов’язки перед владою, а влада відповідала перед народом — ще й з власної ініціативи. Були детально прописані права та відповідальність, міри покарання. Пункти про вибір керівників шляхом голосування. Це величезний крок у бік демократії, особливо, для того часу. Завдяки йому врегулювались, зокрема, такі питання:

  1. Усі управлінці обираються шляхом народного голосування.
  2. Суд має бути незалежним від влади й, навіть, гетьман зобов’язується дотримуватися його розпоряджень.
  3. Гетьман та інші високопосадовці не мають права привласнювати чуже майно. Не мають права відбирати його та віддавати іншим та розподіляти між іншими (тут Україна зробила крок назад, під час радянської окупації).
  4. Ніхто не має права витрачати державний бюджет на власні потреби. А якщо помічений у недоцільних витратах — повертає ці гроші з власної кишені.
  5. Відповідальність за різні сфери впливу лежить на різних людях, а не особисто на гетьманові.

Пункти були прописані грамотно, усього — 16, значна частина яких саме антикорупційні. Пилип Орлик був цілком обізнаною людиною, аби прописати все на державному рівні. Володів багатьма мовами: польською, арабською, німецькою, шведською, болгарською та церковнослов’янською. А Конституцію написав на латині та староукраїнською.

Затвердив документ не тільки він, а і шведський король Карл XII. Саме у Швеції і знаходиться досі збережена Конституція Пилипа Орлика. Її зберігають у державному архіві Швеції, у спеціальному сейфі. Аби зберегти унікальний документ — спеціалісти підтримують у сейфі режим вологи та температури, які не руйнують матеріал.

Попри те, що написав Конституцію український гетьман, а затвердив король Швеції — документ так і не набув чинності в Україні. Пилип Орлик писав його у вигнанні, але добре знав, що країна вже готова до подібних демократичних змін. Залишаються тільки здогадки — якою могла б бути ця держава зараз, якби вже тоді почала рухатись у майбутнє. Проте на нас чекав складний період поневолення загарбниками та окупантами. І, навіть, зараз Україна переживає нелегкі часи, виборюючи свої землі у війні.

Ми пройшли довгий шлях до встановлення цієї першої Конституції 1996 року. І це лише підтверджує важливість дати. Адже так довго не вдавалося здійснити те, до чого ми були готові понад три сотні років тому.

Офіційне свято, присвячене до дати затвердження Конституції України — це ще одна можливість згадати про неймовірну історію нашої країни.

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua• новини партнерів