День рідної мови 21 лютого: добірка лекцій та вправ, щоб зробити свою українську ідеальною

13916

Мова об’єднує націю, дозволяє відчути зв’язок поколінь і взагалі робить нас українцями. День рідної мови 21 лютого — привід вдосконалити українську для всіх, хто все життя розмовляє нею, переходить з інших мов, бореться з суржиком чи хоче просто вивчити щось нове.

У нашій мові понад 200 тисяч слів, тож вчитися й дізнаватися цікаве про українську можна все життя!

Ресурси для вдосконалення вашої солов’їної

Часто легше заговорити іноземною мовою, ніж глибоко розкопати й ідеально вивчити власну. Наша українська з непрямим порядком слів, кличним відмінком та яскравими фразеологізмами дивує і захоплює.

Якщо ви поки що не можете похвалитися вимовою, як у диктора на радіо й лексиконом, як в поетів, не засмучуйтеся та не покладайте рук! Почніть з блогів, курсів і веселих коротких відео. Наприклад, з вивчення цих уроків та інформації на сайтах:

Короткі відео допоможуть розібратися з багатьма словами і їх правильними формами. Наприклад, чи можна переслідувати ціль, правильно зварити каву чи заварити, покуштувати тірамісу чи тирамісу. Таких уроків вже є понад три сотні, тож цікаве ви для себе знайдете.

Ще один мовознавець, який створив короткі уроки на YouTube. На каналі є пояснення про те, що ж таке суржик взагалі, яких огріхів допускаються в роботі ЗМІ та десятки пояснень українських слів.

Андрій став популярним серед молоді завдяки тік-токам з правилами й веселими ситуаціями. Зараз хлопець проводить марафон, де будь-хто може “почистити” мову від суржику, напрацювати правильну вимову, навчитися мистецтва риторики.

Лепетун з коміксами й картинками вже підкорив серця українців в соцмережах, а на сайті правил можна знайти ще більше. Також можна перевірити будь-який текст та отримати пояснення.

Спільнота на Facebook, яка об’єднує дослідників і просто людей, які люблять українську. Тут ви знайдете цікаві факти та останні новини про українську мову.

Безкоштовна платформа, яка допомагає підготуватися до ЗНО у формі гри, але сподобається не тільки дітям. На каналі можна дізнатися більше не тільки про українську мову, а й про літературу, математику, історію та інші предмети.

Мобільний застосунок, який показує історію кожного слова та допомагає вивчити більше про походження слів.

Декілька порад, як вдосконалити мову просто у повсякденному житті:

  • Практикуйтеся!

Говоріть, насолоджуйтеся українською вдома, на роботі й де б ви не були. Здивуйте водія маршрутки своїм голосним “На зупинці, будь ласка” й замість “драсті” скажіть сусідці “Добридень”.

  • Читайте якісну літературу.

Щоб у вас в голові завжди знаходилося потрібне слово, його туди слід покласти. Читайте класичну українську літературу та якісні переклади творів письменників з інших країн та епох.

  • Слухайте музику.

Так, музиканти зазвичай теж вживають суржик й скоріше підбирають слова за ритмом і мелодією, але милозвучність мови найкраще виявляється в музиці. Обирайте стиль, який вам справді подобається. На щастя, українська музика швидко розвивається і є безліч місцевих гуртів, а не тільки “Океан Ельзи”.

  • Знайдіть або створіть розмовний клуб.

Так, якщо ви тільки вчитеся, варто опановувати мову на практиці. Знайдіть розмовний клуб з українською мовою або створіть власний. Для практики підійде і будь-яка група за інтересами. Наприклад, книжковий клуб з обговоренням українських книг.

Боротися із суржиком та іншими мовами буває складно, але все обов’язково вийде. Навіть філологи й поети помиляються, головне ці помилки виявляти й шліфувати мову, як дорогоцінний камінь. Почніть відточувати звички зручним способом: з додатками, книгами чи коміксами. Результат не забариться! Нумо робити так, щоб солов’їна звучала на кожній вулиці й була чистою та красивою!

підготувала Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua


• не пропусти• новини партнерів