Вірусолог розповів, чому не можуть створити універсальну вакцину від грипу зі 100% ефектом

    100

    Дослідження на дітях до 7 років дозволить вченим наблизитися до створення ефективної вакцини.

    Керівник Ініціативи з дослідження вакцин в ВООЗ, вірусолог Мартін Фріду розповів, чому біохіміки по всьому світу навіть на нинішньому рівні розвитку технологій і науки, знаючи все про штами вірусу, дотепер не можуть створити універсальну вакцину від грипу зі 100% ефектом.

    За його словами, вся справа в постійній мутації. Дійсно, універсальна і ефективна вакцина – це «мрія алхіміка», над якою працюють постійно. Нові вакцини створюють щороку, однак їх роблять на основі штамів торішніх вірусів, передає Science. При цьому небезпечний серотип «А» за лічені місяці здатний кардинально змінити свій генотип і антигенні компоненти, що володіють гемагглютинуючою і нейрамінідазною активностями.

    Вакцина часто погано узгоджується з актуальною версією вірусу – цим і пояснюється ефективність посередньої вакцини всього на 20-60%: Теоретично, якщо впливати на незмінні, консервативні епітопи патогена, то вакцина проти вірусу буде частково працювати, проте жодному вченому не вдалося ще знайти ділянки, здатні стимулювати імунну відповідь, яка зупиняє більшість вірусів грипу, що вражають людей.

    Іншою проблемою стає «імпринтинг» імунітету людини: один раз переживши грип, людина виробляє стійку імунну реакцію на цей перший тип вірусу, але вже не може впоратися з іншої його варіацією.

    Вчені мають намір провести дослідження на дітях у віці до 7 років: малюки отримуватимуть набір з декількох вакцин, які урізноманітнять їх імунну відповідь. Так вони визначать, як первісна реакція на грип впливає на наступні імунні реакції, зробивши перший крок до універсальної вакцини.